Branża związana z zimową turystką w Polsce, częściowo (wciąż nie ma decyzji o pełnym przywróceniu działalności hoteli i pensjonatów) odetchnęła z ulgą. Wiadomo już, że w sezonie 2020/2021 stoki narciarskie będą otwarte. "Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: branży narciarskiej i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu za świetną współpracę" - napisał na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. Sezon narciarski w dobie pandemii będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Są konkretne wytyczne dla stacji narciarsko-turystycznych, to m.in zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust oraz jak najczęstsza dezynfekcja sprzętu i urządzeń. Większość ośrodków w Polsce już przygotowuje się do sezonu - otwarcie w grudniu.
NA TEMAT:
Narty w Polsce – zima 2020/2021. Jakie obostrzenia obowiązują na stokach narciarskich?
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało wytyczne, jakich powinni przestrzegać zarządcy zorganizowanych terenów narciarskich, kolei i wyciągów. Zalecenia dzielą się na bardziej rygorystyczne na „etapie odpowiedzialności” i mniej – na „etapie stabilizacji”.
Sezon narciarski w Polsce. Wytyczne w przypadku "etapu odpowiedzialności":
- Prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 100 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi;
- Zamknięcie stref gastronomicznych zgodnie z wytycznymi dla tej branży w trakcie trwania "etapu odpowiedzialności".
Sezon narciarski w Polsce. Wytyczne w przypadku "etapu stabilizacji":
- Strefa czerwona – prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 100 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.
- Strefa żółta – prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej – jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 75 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.
- Strefa zielona – prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej – jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 50 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.
Zarówno podczas trwania "etapu odpowiedzialności", jak i "etapu stabilizacji" obowiązuje zasada dystansu społecznego w kolejkach. Ministerstwo rekomenduje informowanie klientów, aby – o ile to możliwe i nie będzie powodowało gromadzenia się osób w kolejce do przejazdu – na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowały osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym, mające wspólny nocleg, wspólnie podróżujące do stacji turystyczno – narciarskiej. W trakcie przejazdu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.
Sezon narciarski w Polsce 2020/2021. Co z hotelami i punktami gastronomicznymi?
Według wytycznych ministerstwa, to czy hotele i punkty gastronomiczne będą otwarte zależy od sytuacji epidemicznej w konkretnym miejscu. Nie ma jednoznacznych informacji. Z rządowych regulacji wynika jednak, że hotele, bary oraz restauracje zostaną otwarte dopiero w "etapie stabilizacji", a ich działanie będzie zależało od zasad dla strefy zielonej, żółtej lub czerwonej.