Polskie góry oferują turystom wiele pięknych szlaków trekkingowych. Wybór tras, których łączna długość wynosi kilka tysięcy kilometrów, jest ogromny. Do dyspozycji mamy łatwe szlaki, które nie sprawiają trudności nawet dzieciom, oraz te wymagające większego doświadczenia.
NA TEMAT:
Szlaki w najwyższych górach w Polsce
Najwyższym szczytem Polski są Rysy (2499 m n.p.m.) położone w Tatrach. Od strony polskiej prowadzi tam tylko jeden szlak, który zaczyna się nad Morskim Okiem. Już z tego miejsca możemy podziwiać niesamowity krajobraz, ale najlepsze czeka na szczycie. Jeśli pogoda dopisze, widoczność sięga nawet 100 km.
Będąc w Tatrach, nie można pominąć najbardziej popularnego, widocznego z Zakopanego szczytu z metalowym krzyżem. Giewont (1894 m n.p.m.) słynie przede wszystkim z charakterystycznego kształtu. Skojarzenia z leżącą sylwetką nie są przypadkowe. Według legend to uśpiony rycerz, który powstanie, kiedy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie.
Trudne podejście z łańcuchami na końcu trasy w połączeniu z brakiem rozwagi niektórych turystów sprawia, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych szczytów w Tatrach. Na szlaku bywa tak tłoczno, że do wierzchołka trzeba czasami stać w kolejce. Ponadto ryzyko związane jest z bardzo stromą ekspozycją.
Doliny w Tatrach
Jeśli wspinaczka w wysokich górach przekracza nasze możliwości, warto wybrać się na spacer jedną z malowniczych dolin. Najbardziej popularna Dolina Kościeliska ma do zaoferowania nie tylko piękne widoki. Możemy odwiedzić jaskinie, spróbować świeżego oscypka w bacówce i odpocząć w schronisku.
Zwolennicy dłuższych wypraw powinni udać się do Doliny Chochołowskiej, która ma długość prawie 10 km i jest największą doliną w Tatrach. Szlak zaczyna się przy parkingu, do którego można bardzo łatwo dostać się busem z Zakopanego. To dobre miejsce nie tylko na wędrówkę, ale również na wycieczkę rowerową.
Karkonosze i Pieniny
Polskie góry to nie tylko Tatry. Malownicze szlaki znajdują się również w Karkonoszach. Śnieżka (1 602 m n.p.m.) to symbol i najwyższy szczyt tego pasma. Piękne wodospady – Kamieńczyk i wodospad Szklarki – powinny pojawić się na trasie każdej wycieczki.
Warte uwagi są także Pieniny z przełomem Dunajca. Mimo że są dużo niższe od Tatr, często są do nich porównywane. Ci, którzy nie mają w planach zdobycia Trzech Koron (982 m n.p.m.) koniecznie powinni skorzystać z możliwości spływu Dunajcem w pontonie (rafting) lub tratwą flisacką.
Najdziksze góry w Polsce
Osoby chcące odpocząć od cywilizacji często uciekają w Bieszczady. Najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.), z której przy dobrej pogodzie możemy dostrzec Tatry. Krzyż umieszczony na wierzchołku przypomina o wizycie ks. Karola Wojtyły i stanowi cel licznych pielgrzymek. Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Bieszczad.
Na głównych szlakach potrafi zrobić się tłoczno, na szczęście w Bieszczadach nie brakuje mniej uczęszczanych tras. Choćby w niskim pasmie Otrytu można zrozumieć, dlaczego mówi się, że są to najdziksze góry w Polsce.
Najciekawsze trasy trekkingowe w polskich górach
Ranking najlepszych szlaków w polskich górach znajdziesz w >>> GALERII.
Fot. Shutterstock.com