Zamek Krzyżtopór nocą
Jeden z najciekawszych zamków w Polsce, którego początki sięgają XVII w., jest czołową atrakcją województwa świętokrzyskiego. Zaprojektowany, jak mówi legenda, według podziału z kalendarza, miał mieć 4 baszty, 12 sal, 52 pokoje i 365 okien. W trakcie zakończonych niedawno prac remontowych m.in. zabezpieczono mury na całej ich długości, przeprowadzono renowację dziedzińca, ogrodów zamkowych i zwodzonego mostu, a także zainstalowano iluminację całego obiektu wraz z podziemiami.
NA TEMAT:
Krzyżtopór każdego dnia otwarty jest dla turystów indywidualnych i grup. Na szczególną uwagę jednak zasługuje oferta nocnego zwiedzania zamku. Śmiałkowie wędrują w grupach maksymalnie 20-osobowych prowadzonych przez przewodnika, który przybliża barwne dzieje zamku i jego fundatorów – rodu Ossolińskich. Obowiązują zapisy przez formularz na stronie Krzyztopor.org.pl, telefonicznie bądź za mailowo.
Ci, którzy mieli okazję przemierzać mury zamku nocą przyznają, że już samo wejście na potężny, rozświetlony dziedziniec robi niemałe wrażenie. Turyści zwiedzają dawne sale balowe i stajnie. Dreszczyk emocji zapewni wędrówka po zamkowych podziemiach, do niedawna niedostępnych ze względu na brak oświetlenia. Godzinną trasę kończy spacer po koronie murów. W niewielu zamkach w Polsce przetrwały w tak dużej część (aż 90%).
Jak to z zamkami bywa, gdy zapuszczamy się do nich nocą, istnieje ryzyko bliskiego spotkania z ich niematerialnymi rezydentami. Krzyżtopór ma swoją Białą Damę, a także dumnego rycerza w pełnej zbroi, mającego być duchem Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego, syna pierwszego właściciela zamku. Organizatorzy nocnego zwiedzania przekonują, że przy odrobinie szczęścia, ukażą się turystom.
Nocne zwiedzanie organizowane jest w każdą drugą i ostatnią sobotę miesiąca.