POLSKA

Centrum Sztuki Współczesnej i Galeria Rusz. Na kulturalny weekend w Toruniu

Joanna Szyndler, 24.02.2014

Kręte schody Centrum Sztuki Współczesnej prowadzą z kawiarni na wielkie przestrzenie wystawiennicze

fot.: Maciej Landsberg

Kręte schody Centrum Sztuki Współczesnej prowadzą z kawiarni na wielkie przestrzenie wystawiennicze
Nowoczesne atrakcje Torunia takie, jak Centrum Sztuki Współczesnej i Galeria Rusz powinien odwiedzić każdy amator sztuki. My też zafundowaliśmy sobie kulturalny weekend w Toruniu.

Weekend w Toruniu - Centrum Sztuki Współczesnej

 

Po pierwsze Kopernik, na drugim miejscu Radio Maryja, następnie pierniki, gotycka starówka i drużyna żużlowa – oto z czym kojarzy się Toruń użytkownikom portalu społecznościowego Orbitorun.pl. Odpowiedzi są dość oczywiste, ale w plebiscycie pojawia się też atrakcja Torunia, która trochę mnie zaskoczyła – Centrum Sztuki Współczesnej. Idę sprawdzić, skąd takie skojarzenie internautów.

 

CSW powstało w 2008 roku. „Budynek położony na obrzeżach Starego Miasta jest kompromisem pomiędzy gotycką tradycją a sztuką współczesną, ceglany, a jednak nowoczesny. W środku stworzono idealną przestrzeń do wielkich projektów. Na piętrach organizowane są wystawy współczesnych artystów, na parterze znajduje się kawiarnia, kino studyjne, księgarnia sztuki”, opowiada Kasia Toczko z Centrum Sztuki Współczesnej „Urządziliśmy też pokój z kuchnią, czyli miejsce dedykowane małym przyjemnościom”. „Co się kryje pod tak miło brzmiącą dedykacją?”, pytam Kasię. „Tutaj wszyscy mogą przyjść pograć w szachy, poczytać, licealiści odrabiają lekcje, rodzice bawią się z dziećmi. Pokój z kuchnią to niebiletowana część CSW, kolejny kompromis, tym razem pomiędzy designem a miejscem użytkowym”, opowiada.

NA TEMAT:

Weekend w Toruniu - Galeria Rusz

Kulturalny weekend w Toruniu kontynuuję na największym targowisku w mieście, przy Szosie Chełmińskiej 37, 10 minut od Starego Miasta. Powodem, wbrew pozorom, wciąż jest sztuka. Prowadzi mnie tam Rafał Góralski, współtwórca Galerii Rusz. „Na billboardzie przy miejskim targowisku od ponad 11 lat wieszamy nasze prace. To najdłużej działający nieprzerwanie projekt tego typu na świecie”, opowiada Rafał. „Chcieliśmy wyjść ze sztuką do ludzi, nie zamykać jej w czterech ścianach.”

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.