POLSKA

W górę!

Agata Winnicka, 4.02.2011

Klify na wyspie Krabi. Tajlandia

fot.: Istock

Klify na wyspie Krabi. Tajlandia
W górę

Sokoliki, Sudety

NA TEMAT:

Tatry

 

Oficjalnie wspinać się można w trzech rejonach Tatr obejmujących ściany:

 

1. Rejon Morskiego Oka w obrębie grani i leżących poniżej ścian na obszarze od Przełęczy Białczańskiej poprzez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę do Wrót Chałubińskiego, wraz z boczną granią Mnicha;

 

2. Rejon Doliny Pięciu Stawów Polskich wraz z Dolinką Buczynową od szczytu Świnicy do Przełęczy Zawrat pomiędzy granią a czerwonym szlakiem turystycznym oraz w obrębie grani i leżących niżej ścian od Przełęczy Zawrat po Małą Buczynową Przełączkę;

 

3. Rejon Hali Gąsienicowej w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Świnicę do Świnickiej Przełęczy, wraz z boczną granią Kościelców po Karb.

 

Trudności dróg: od najłatwiejszych po drogi powyżej 8.

Dla kogo: Przede wszystkim dla zaawansowanych wspinaczy. Początkujący, po ukończeniu Kursu Tatrzańskiego mogą wspinać się po prostszych drogach.

Zalety: Tatry zbudowane są z granitu, który charakteryzuje się dobrym tarciem. Do wspinania po takiej skale można przygotować się wcześniej np. w sudeckich Sokolikach.

Warto wiedzieć: Niektóre drogi charakteryzują się kruszyzną. W polskich Tatrach przeważa północna wystawa ścian, należy być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. Biwakowanie w ścianie dozwolone jest tylko w sytuacjach skrajnych, zagrażających zdrowiu i życiu.

Europa

 

Sardynia

 

Wyspa określana mianem skalistego raju - znajdziemy na niej kilkadziesiąt rejonów wspinaczkowych. Wspinaczy przyciągają tu dzikie piaszczyste plaże i zółte, wapienne o zróżnicowanej rzeźbie skałki, wyrastające wprost z morza.

 

Gdzie: Sardynia leży na Morzy Śródziemnym na zachód od Włoch

Trudności dróg: Bardzo zróżnicowane - od najprostszych po długie i wymagające technicznie.

Dla kogo: Dla początkujących i zaawansowanych wspinaczy.

Warto wiedzieć: Najlepszymi miesiącami na wspinaczkę są miesiące od września do listopada i kwiecień

Kalymnos, Grecja

 

Grecka wysepka położona ok. 300 km na południe od Aten określana jest mianem najlepszego miejsca wspinaczkowego w Europie. Poza bajecznymi widokami na morze wspinacze cenią ją za mnogość sektorów wspinaczkowych oraz zróżnicowaną, bogatą formację skalną. Skały zbudowane z żółtopomarańczowego wapienia obfitują w nacieki, sople i zjawiskowe groty.

 

Trudności dróg: od 3 do 9a.

Dla kogo: Zarówno dla początkujących i bardziej doświadczonych. Zwłaszcza ci drudzy przebierać mogą w długich i wytrzymałościowych drogach - z ok. 850 dostępnych na całej wyspie - połowa wyceniona jest na 6a do 6c.

Zalety: Wyspa nie jest typowym kurortem turystycznym i dlatego najpopularniejsza opcja noclegu - w prywatnej kwaterze - jest zazwyczaj niedroga. Warto poszukać pokoju z balkonem i widokiem na morze.

Warto wiedzieć: Dobrą porą na wspinaczkę jest wiosna i jesień, panują tam wtedy ciepłe, ale nie upalne jak latem temperatury. Większość ścian ukierunkowana jest na południe i zachód, więc najlepiej wspinać się do południa, potem zależnie od pory roku, słońce może stać się uciążliwe.

Sperlonga, Włochy

 

Na rejon Sperlonga składa się kilka grup skał rozciągniętych wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego pomiędzy miasteczkami Terracina i Gaeta.

 

Gdzie: Południowe Włochy, 120 km od Rzymu.

Trudności dróg: do 8c.

Dla kogo: Początkujący mają do wyboru kilkaset dróg poniżej 6a, doświadczeni wspinacze szeroki wachlarz dróg o trudności aż do 8c.

Zalety: Podstawowy rejon wspinaczkowy, Sperlonga, położony nad nadmorską szosą, gwarantuje ładne widoki na morze. Koniecznie należy spróbować wspinaczki w Grotta dell' Areonauta z licznymi formami naciekowymi i stalaktytami. Nocować można na prywatnej kwaterze, kempingu i w wyznaczonych do tego celu miejscach w skałach

Warto wiedzieć: Najlepiej wspinać się od jesieni do wiosny - latem wysokie temperatury i ostre słońce łagodzi tylko chłodna nadmorska bryza.

Paklenica, Chorwacja

 

Gdzie: Kilkukilometrowy kanion położony ok. 40 km od nadmorskiego kurortu Zadar.

Trudności dróg: do 7c.

Dla kogo: Dla wszystkich. Bardziej doświadczeni znajdą tu drogi wielowyciągowe oraz takie, na których przydadzą się kości i friendy

Zalety: Bliskość morza. Główną atrakcją Paklenicy jest 350-metrowa, północna ściana Anicy Kuk, gdzie można wspinać się w litych, ale zróżnicowanych, wapiennych formacjach. Lato bywa tu bardzo upalne i wtedy warto zaczynać wspinaczkę wcześnie rano lub wybierać ściany wystawione na północ.

Warto wiedzieć: Paklenica położona jest w Parku Narodowym (wejście płatne). Warto kupić bilet pięciodniowy dla wspinaczy. Za kilka euro spać można w namiocie na kempingu.

Chateauvert, Francja

 

Wapienny rejon wspinaczkowy położony koło małej osady Chateauvert na południu Francji.

 

Trudności dróg: od 2b do 8b.

Dla kogo: Raj dla doświadczonych i zaawansowanych wspinaczy - największym wyzwaniem jest Grand Face. Olbrzymia ściana oferuje drogi długie i o dużym przewieszeniu.

Zalety: Po intensywnym wspinaniu wypocząć można na jednej z ustronnych plaż - dnem doliny płynie rzeka.

Warto wiedzieć: Początkujący wspinacze też znajdą coś dla siebie - nawet drogi o trudności 2b są obite.

El Chorro, Hiszpania

 

Wąwóz wapiennych skał położony w sercu hiszpańskiej Andaluzji.

 

Gdzie: Około 80 km od Malagi.

Trudności dróg: od 3 do 8c.

Dla kogo: Każdy wspinacz znajdzie drogę odpowiednią do swoich umiejętności. Pośród tysiąca dróg są zarówno jedno- i wielowyciągowe oraz "hakówki".

Zalety: Dużo różnorodnych, dobrze ubezpieczonych dróg. Atrakcją jest kładka w kanionie Camino del Rey - startuje z niej wiele dróg wspinaczkowych.

Warto wiedzieć: Na niektórych drogach może występować kruszyzna.Ściany zazwyczaj są wyeksponowane na południe, najkorzystniejszymi miesiącami do wspinaczki są marzec i listopad. Rejon ma charakter górski i aby dotrzeć do niektórych dróg wspinaczkowych należy przygotować się na podejście.

Zillertal, Austria

 

Położony w sercu Tyrolu Zillertal narciarzom kojarzy się z długimi trasami narciarskimi na lodowcu, a wspinaczom z wymagającymi technicznie drogami w granitowych skałach.

 

Trudności dróg: od 3c do 8b+.

Dla kogo: Najwięcej skorzystają tu zaawansowani wspinacze. W sektorach wspinaczkowych przeważają drogi o trudności od 6a do 7c. Jedną z najtrudniejszych dróg jest Total Brutal 8b+. Początkujący mają duży wybór obitych dróg od 3c.

Zalety: Nawet zupełnie początkujący mogą tu poznać przedsmak wspinaczki, wybierając się na via ferraty - skalne ścieżki ubezpieczone linami i drabinkami. W ramach odpoczynku po intensywnym dniu wspinania można spróbować lotu na paralotni lub raftingu na rzece Ziller.

Warto wiedzieć: W Zillertal znajduje się również kilkanaście rejonów ze skalnymi głazami, na których można uprawiać buldering, najciekawsze z nich to Kaseler Alm i Zillergrund.

Świat

 

Krabi, Tajlandia

 

Gdzie: Skały Raylay nieopodal Krabi, popularnego kurortu turystycznego (Krabi to również nazwa całej tajlandzkiej prowincji).

Trudności dróg: od 5c do 8c.

Dla kogo: Najwięcej dróg znajdą tu dla siebie doświadczeni wspinacze, ale nie brakuje i takich, na których wspinania można dopiero się nauczyć. W Krabi znajdują się wypożyczalnie sprzętu wspinaczkowego, w których można wynająć również przewodnika bądź wykupić kurs wspinaczkowy.

Zalety: Nocleg w bungalowach w pobliżu plaży będzie niezapomniany i niedrogi. Ceny zaczynają się od kilkunastu dolarów za noc.

Warto wiedzieć: Najlepszy sezon na wspinanie trwa od listopada do marca, w tym okresie wilgotność powietrza jest niższa, a pogoda sprzyjająca. Należy liczyć się z dużym oblężeniem turystów (w tym wspinaczy) w okresie świątecznym.

Park Narodowy Yosemite, USA

 

Dolina Yosemite to American Dream każdego ambitnego wspinacza. Tu spełnia się marzenie o wielogodzinnym, a nawet i kilkudniowym wspinaniu po granicie i noclegach na wąskich półkach skalnych.

 

Gdzie: Park Narodowy Yosemite w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

Trudności dróg: Drogi trudne i bardzo trudne, wymagające świetnej kondycji i doskonałego technicznego przygotowania.

Dla kogo: Dla zaawansowanych wspinaczy.

Zalety: Największym wyzwaniem jest potężna formacja skalna El Capitan. Na szczyt prowadzi ponad 70 dróg. Wspinaczka po niemal płaskiej, ponad kilometrowej ścianie, może trwać nawet kilkanaście dni

Warto wiedzieć: W tym rejonie sporo dróg wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, a na części z nich wspinać się można wyłącznie po rysach. Do Doliny Yosemite zjeżdżają wspinacze z całego świata, na kempingu panuje międzynarodowa atmosfera podsycana sportową rywalizacją.

Poradnik Dla Początkujących

Pierwsze kroki we wspinaczce najlepiej stawiać na kursie skałkowym. W Polsce najczęściej odbywają się one w skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas 6 dniowych zajęć z wykwalifikowanym instruktorem nauczymy się przede wszystkim zasad bezpiecznej asekuracji, doboru i obsługi sprzętu wspinaczkowego, podstaw pierwszej pomocy, wspinaczki na wędkę oraz z dolną asekuracją. Potem pozostaje tylko przyjeżdżać w skałki jak najczęściej i systematycznie rozwijać nabyte umiejętności wspinając się po coraz trudniejszych drogach. Można pomyśleć również o zrobieniu kursu wspinaczki wysokogórskiej np Kursu Tatrzańskiego. W poszukiwaniu informacji warto zajrzeć na stronę Polskiego Związku Alpinizmu www.pza.org.pl. Dużo rad, a nawet sekcje poświęcone początkującycm wspinaczom znajdziesz na serwisach wspinaczkowych: www.wspinanie.pl, www.wpinka.pl, www.wspinaczka.org. Przy wyborze kursu i instruktora dobrze jest skorzystać z doświadczenia wspinających się znajomych.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.