Wyspy jeziora Kisajno, takie jak m.in. Duży Ostrów, Górny Ostrów, Sosnowy Ostrów, Wielka Kiermuza, są ścisłym rezerwatem ptactwa wodnego. Oznacza to, że przybijanie, cumowanie i postój łódek są tam surowo zabronione. Działania człowieka mogłyby zaszkodzić rzadko występującym ptakom, które gniazdują na niektórych wyspach. Swój dom mają tam m.in. łabędzie, bocian czarny czy czapla siwa.
NA TEMAT:
Jezioro Kisajno obfituje również w gęstą roślinność wodną. Wysokie oczerety porastają niemal całą linię brzegową. Nad nimi dominują trzcina, pałka wąłskolistna I sitowie. Z kolei pod powierzchnią wody znajdziemy rzęsę trójrowkową, moczarkę kanadyjską i ramienice. Przybliżając położenie jeziora Kisajno, możemy je podzielić na trzy części. Jego północny fragment łączy się z jeziorem Dargin. Na południu zbiornik rozdziela się na dwa kanały. Wschodni tworzy szeroki szlak żeglowny i prowadzi przez centrum Giżycka. Zachodni kanał nosi wdzięczną nazwę Piękna Góra i dociera do jeziora Tajty, a dalej do jeziora Niegocin.
Bez niego nie opłaca się podróżować. O czym mowa?
Warmia i Mazury - atrakcje, porady, ciekawostki
Cała południowa część jeziora jest wykorzystywana gospodarczo i turystycznie. Żeglować można na obszarze ukrytym za wyspami, zwanym Łabędzim Szlakiem. Ruch tam jest niewielki, a spokojne zatoczki są idealnym miejscem na relaks z dala od turystycznych spotów. Fani polskiej kinematografii skojarzą jezioro Kisajno z filmem “Faraon” Jerzego Kawalerowicza. To właśnie na wodach Kisajna kręcono scenę na łodzi.
Jezioro Kisajno w liczbach:
- wysokość - 116.2 m.n.p.m.,
- powierzchnia - 1896.00 ha,
- średnia głębokość - 8,4 m,
- maksymalna głębokość - 25 m,
- długość - 8500 m,
- szerokość - 3000m,
- długość linii brzegowej - 50100 m.