POZNAŃ

Poznań: Ostrów Tumski. Wyspa skarbów

Grzegorz Dzięgielewski, 29.06.2015

Poznań: Ostrów Tumski

fot.: www.shutterstock.com

Poznań: Ostrów Tumski
Jeszcze niedawno by naprawdę poczuć, że to tutaj zaczęła się Polska, potrzebny był spacer z historykiem, który potrafi barwnie opowiadać. Nowe projekty zmieniły ten zakątek Poznania w wyspę skarbów, które każdy może odkrywać na własną rękę.

Historyczny początek Polski

Od kiedy 2 lata temu Śródkę i Ostrów Tumski połączyła nowa przeprawa, pokonało ją już ponad 100 tysięcy osób. Dla wielu z nich było to przejście nie tyle przez rzekę, co w głąb historii – do czasu, gdy Ostrów Tumski był jedną ze stolic rodzącego się państwa. Kładka jest częścią Bramy Poznania, pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Jak mówi jej dyrektor Robert Mirzyński: nie jest ona muzeum, nie gromadzi artefaktów. Nie chce też odciągać uwagi od skarbów, które są na wyspie. Przeciwnie, inspiruje, by je odszukać. Goście co chwilę widzą jej serce – katedrę, a pod koniec zwiedzania otrzymują audioprzewodniki po wyspie. Poznawanie Ostrowia Tumskiego ułatwia też nowy projekt, czyli wspólny bilet do miejsc, które opowiadają jego historię.

NA TEMAT:

Bazylika Świętych Piotra i Pawła

W dziejach wyspy pierwszą pewną datą jest rok 966. Trudno jednak ustalić, czy chrzest Mieszka I miał faktycznie miejsce w Gnieźnie, nad Lednicą, czy właśnie na Ostrowie Tumskim. Pewne natomiast jest, że to w Poznaniu w 968 r. powstało pierwsze polskie biskupstwo. Na ten czas datuje się też budowę katedry. W jej wnętrzu warto zobaczyć Złotą Kaplicę – mauzoleum pierwszych władców Polski. Nie da się wejść do środka kaplicy, za to bez problemu jej replikę obejrzymy w Bramie Poznania, odkrywając ukryte znaczenia zawarte w jej zdobieniach.

Wał dookoła grodu

Tyle drzew musieli ściąć budowniczowie wału okalającego gród powstały na wyspie. Zbudowana w X w. potężna konstrukcja spoczywa dziś kilka metrów pod poziomem bruku ulicznego. Miejscem, gdzie można ją zobaczyć, jest Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Jego najważniejszą częścią jest odsłonięty przez archeologów przekrój wału chroniącego poznański gród. Na jego widok nabiera się podziwu dla kunsztu naszych przodków i przestaje uważać ich za półdzikich ludzi średniowiecza.

Miecz Mieszka I

W 1253 r. książę Przemysł I lokował Poznań na zachodnim brzegu Warty, czyli tam, gdzie do dziś znajduje się główny rynek. Rola Ostrowa Tumskiego zmalała i stał się on własnością biskupów. Cenne przedmioty, jakie weszły na przestrzeni wieków w ich posiadanie, znajdziemy w Muzeum Archidiecezjalnym. Za najstarszy uważa się Miecz św. Piotra. Zgodnie z tradycją otrzymał go neofita Mieszko I w prezencie od papieża na dobry początek misji chrystianizacyjnej.

Atrakcje na wspólnym bilecie

Wspólny bilet na Ostrów Tumski obejmuje:

  • Bramę Poznania,
  • Rezerwat Archeologiczny Genius loci i
  • Muzeum Archidiecezjalne

Cena: bilet normalny – 21 zł, ulgowy – 18 zł, rodzinny (maks. 6 osób) – 39 zł

Ważność: 10 dni od wejścia na ekspozycję w Bramie Poznania

Warto pamiętać: Brama Poznania i Rezerwat Archeologiczny Genius loci są nieczynne w poniedziałki, a Muzeum Archidiecezjalne w niedziele

Gdzie kupić: w Bramie Poznania lub online na www.bramapoznania.pl.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.