POLSKA

Wyglądają, jak z horroru. W polskich lasach pojawiły się palce umarlaka

Agnieszka Morawska, 20.09.2021

Próchnilec maczugowaty wygląda przerażająco. Grzyb nazywany palcami umarlaka jest niezwykle pożyteczny

fot.: www.shutterstock.com

Próchnilec maczugowaty wygląda przerażająco. Grzyb nazywany palcami umarlaka jest niezwykle pożyteczny
Spacer po lesie może zamienić się w traumę jeśli na drodze napotkamy na grzyby, które przypominają trupią dłoń. To tzw. palce umarlaka czyli próchnilce maczugowate. Ich wygląd przywodzi na myśl postaci z horrorów próbujące wydostać się spod ziemi. Mimo, że przerażają, to są niezwykle pożyteczne. Co warto wiedzieć o tych grzybach?

Widok tych grzybów może przerażać, a wizyta w lesie zamienić się w koszmar. Wiedzą o tym doskonale Ci, którzy podczas wędrówki trafili na próchnilce maczugowate nazywane potocznie palcami umarlaka. Xylaria polymorpha - to łacińska nazwa - występuje głównie w lasach mieszanych i rośnie w kępach, dlatego sprawia wrażenie palców wystających z ziemi. Młode okazy mają brązowy kolor, który później przechodzi w czarny. Jego powierzchnia jest matowa, miąższ biały, korkowaty lub zdrewniały i twardy. Grzyby zwykle rosną nisko przy ziemi, na pniakach i gałęziach przykrytych ziemią. Nazwa - próchnilec zwyczajny -  jest związana jest z tym, że gatunki należące do tego rodzaju grzybów powodują próchnienie drewna, a określenia maczugowaty czy palce umarlaka odnoszą się do jego wyglądu. W Anglii określa się je jako „palce nieboszczyka". Grzyby choć wyglądają przerażająco, to są dla nas niegroźne i ważne. Pod warunkiem, że ich nie zjemy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

„Palce umarlaka” w polskich lasach. Co trzeba o nich wiedzieć?

Próchnilec maczugowaty raczej nie zachęca do zjedzenia go i bardzo dobrze, bo należy do grzybów niejadalnych. Jego spożycie mogłoby być dla nas groźne w skutkach, jednak nie powinniśmy go niszczyć (tak jak innych grzybów i roślin w lesie). Próchnilec maczugowaty rozkłada drewno, powstaje próchnica użyźniająca glebę, z której korzystają okoliczne drzewa.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.