Zaćmienie słońca 2021 będzie można obserwować w pierwszej połowie czerwca. Nie będzie to całkowite zaćmienie ale częściowe, bo mimo, że Słońce, Ziemia i Księżyc, w pewnej chwili znajdą w jednej linii, to Księżyc będzie dalej od Ziemi niż zwykle, a przez to nie będzie odpowiednio duży, aby zasłonić całe Słońce. W innych miejscach na Ziemi wystąpi zjawisko znane jako obrączkowe zaćmienie – nad Kanadą, Rosją i Grenlandią ukaże się jako pierścień ognia. Tam Księżyc całkowicie przesłoni tarczę Słońca. W Polsce najlepiej obserwować zaćmienie słońca 2021 w północno-zachodniej części kraju, ale będzie widoczne także w innych rejonach. Kiedy i gdzie oglądać zaćmienie Słońca 2021?
Zaćmienie Słońca 2021: Kiedy i gdzie oglądać?
Jak pisaliśmy wyżej zaćmienie słońca będzie widoczne głównie w północno-zachodniej Polsce. Ale przy dobrej pogodzie mieszkańcy pozostałej części kraju również będą mogli obserwować zjawisko. Częściowe zaćmienie Słońca 2021 rozpocznie się w czwartek, 10 czerwca około godziny 11:45. Kulminacyjny moment i najbardziej spektakularny widok wypadnie między 12:45 a 13:00. Wtedy zobaczymy tarczę Słońca zasłoniętą w 16 proc. - głównie na północy kraju w województwie pomorskim. W centralnej części Polski tarcza będzie zasłonięta w około 9 proc., w Bieszczadach w około 4 proc. Kolejne częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Polsce, zobaczymy za 5 lat, 12 sierpnia 2026 roku. Całkowite zaćmienie będzie można zaobserwować w naszym kraju dopiero w 2135 roku.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Zaćmienie Słońca 2021: Jak bezpiecznie oglądać?
Zaćmienie Słońca to zjawisko bardzo spektakularne, jednak patrzenie prosto w gwiazdę centralną bez zabezpieczenia grozi uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku! Dlatego ważne, by podczas oglądania pamiętać o ochronie oczu! Najbezpieczniejszą formą obserwacji, którą rekomenduje Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne jest projekcja - czyli rzut obrazu Słońca na płaszczyznę. Można także patrzeć przez kliszę fotograficzną lub szkło spawalnicze. Jednak nawet wtedy nie powinniśmy wpatrywać się Słońce zbyt długo.