POLSKA

Zmiany w hymnie Polski. Gdzie znajduje się oryginalny tekst?

Agnieszka Morawska, 6.10.2021

Flaga Polski

fot.: www.shutterstock.com

Flaga Polski
Hymn Polski czeka zmiana? Projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, później znana pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego” została hymnem dopiero 130 lat po napisaniu. Utwór autorstwa Józefa Wybickiego był wielokrotnie cenzurowany, zmieniany a nawet zakazany. Jakie były jego losy i gdzie znajduje się oryginalny tekst hymnu Polski?

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o symbolach państwowych RP, która ma m.in. uporządkować stan prawny dotyczący wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła Polski. Ponadto projekt zmienia kolejność zwrotek w hymnie Polski - druga zaczyna się od słów „Jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotychczas „Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę". Zamianę tę - na podstawie propozycji zespołu ekspertów - przygotowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dzieje obecnego hymnu Polski są niezwykle burzliwe. Jak tłumaczy Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i autor propozycji modyfikacji tekstu hymnu RP, zmiana oryginalnego zapisu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nastąpiła w XIX w. i wynikała z tego, że „Mazurek Dąbrowskiego” był w okresie zaborów zakazany. - „Nie można było tekstu tej pieśni drukować i ludzie śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego" tak jak pamiętali, tak jak potrafili i samoistnie doszło do zamiany zwrotek” - wyjaśnia ekspert i podkreśla, że zamiana kolejności drugiej i trzeciej zwrotki hymnu Polski przywróci logikę utworu napisanego w 1797 r. przez Józefa Wybickiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Hymn Polski, gdzie znajduje się oryginalny tekst?

„Pieśń Legionów Polski we Włoszech” została napisana przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Utwór pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie ogłoszony hymnem Polski 26 lutego 1927 r. Oryginał rękopisu zaginął w czasie II Wojny Światowej. Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie „dzisiaj znajduje się prawdopodobnie na terenie Rosji”. Faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech można zobaczyć właśnie w we wspomnianym muzeum w Będominie. Na wystawie są także: współczesny Order Orła Białego i Legia Honorowa 1852 – 1870, portret księcia Józefa Poniatowskiego, listy Józefa Wybickiego oraz kolekcja śpiewników patriotycznych. W wersji cyfrowej faksymile rękopisu Mazurka Dąbrowskiego są dostępne na stronie internetowej Muzeum Historii Polski.

Źródło: PAP, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.