Zapewne słyszałaś, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Ta złota zasada macierzyństwa obowiązuje już w okresie ciąży – pewnie nietrudno ci wyczuć, że twój dobry nastrój służy nie tylko tobie. Skoro podróżowanie sprawiało ci dotąd dużo radości, nie rezygnuj z wyjazdów, gdy spodziewasz się dziecka. Istnieją oczywiście pewne przeciwwskazania. Zdarzają się przeszkody natury zdrowotnej – tych z pewnością nie powinnaś lekceważyć. Poza nimi są również trudności logistyczne. W ciąży podróżowanie, podobnie jak jedzenie czy życie towarzyskie, jest nieco bardziej skomplikowane. Oznacza mniej spontaniczności, a wymaga więcej wysiłku, by zadowolić i ciebie, i twojego „pasażera na gapę”.
Jakich kierunków unikać w ciąży
Niektóre kobiety w ciąży są w stanie zdobywać górskie szczyty, podczas gdy innym zaleca się, aby przez kilka miesięcy nie ruszały się z domu. Jeśli więc twój lekarz radzi, abyś się oszczędzała, lepiej weź sobie jego opinię do serca. A jeśli nie wie jeszcze, że jego pacjentką jest wzięta podróżniczka, podczas najbliższej wizyty opowiedz o swoich planach wyjazdowych (podając zarówno termin i kierunek wyjazdu, jak i jego charakter). Możliwe, że zapali mu się w głowie lampka ostrzegawcza (np. letnie upały na wyspach greckich) i zasugeruje małą korektę.
Nie mniej istotna od opinii specjalisty jest twoja własna. Jeśli kochasz dalekie kraje, ale w tym sezonie raczej widzisz siebie w gospodarstwie agroturystycznym na Mazurach, lepiej posłuchaj intuicji, zamiast jechać na koniec świata w stresie. Jeśli zaś z całego serca chcesz ruszyć w drogę, po prostu zaplanuj wyjazd na miarę swoich możliwości.
Z listy potencjalnych kierunków lepiej wykreśl kraje tropikalne. W większości z nich warunki sanitarne i poziom medycyny odbiegają od tego, co znamy w Polsce. Z kolei dolegliwości, jakie najczęściej dopadają gości z Europy w tamtych stronach, wiążą się zwykle z poważnym odwodnieniem organizmu, które jest podczas ciąży niebezpieczne. Zły wpływ na kondycję przyszłej mamy mają też wysokie temperatury, więc wakacje nad Morzem Śródziemnym w samym środku lata również lepiej przełożyć na kolejny rok.
O czym pamiętać przy planowaniu podróży
Na wybór kierunku podróży duży wpływ powinna mieć odległość do przebycia, a raczej czas potrzebny, by dotrzeć na miejsce. Przyszłym mamom nie służy bowiem dłuższe usadowienie w jednej pozycji. Skutkuje ono słabym ukrwieniem i drętwieniem nóg. Do tego mogą one puchnąć, co znacznie utrudni ci przemieszczanie się. Byłoby więc idealnie, gdybyś nie siedziała w jednej pozycji dłużej niż dwie godziny. Na wypad do Pragi lepiej wybierz krótki lot niż całodzienną jazdę autem. Jeśli zaś wyruszasz w drogę samochodem, podziel ją na etapy i rób częste przerwy na rozprostowanie kości.
Pamiętaj też, że wbrew obiegowej opinii ciąża nie zwalnia od zapinania pasów w aucie. Należy jedynie zadbać, by nie uciskały zbyt mocno brzucha. Podobnie jest zresztą w samolocie, którym optymalnie podróżuje się w drugim trymestrze. Przed 14. tygodniem ciąży latanie jest niewskazane ze względu na szkodliwe promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotniskach. Z kolei po 36. tygodniu (a w niektórych przypadkach już po 32.) większość linii lotniczych nie wpuści cię na pokład z obawy, by wstrząsy podczas lotu nie wywołały przedwczesnego porodu.
Weź ze sobą dokumenty
Nawet jeśli nie zbliżasz się jeszcze do tej granicy, ZAWSZE powinnaś mieć ze sobą dokumentację medyczną, która potwierdzi, że wolno ci latać. Aktualne wyniki badań, a także polisę ubezpieczeniową zapewniającą dostęp do prywatnych placówek medycznych dobrze zresztą zabierać w każdą z ciążowych podróży – na wypadek gdyby na miejscu zaszła potrzeba zasięgnięcia porady lekarskiej. Tak dla świętego spokoju. Zwykle jednak, o ile w domu dobrze znosisz ciążę, nie powinnaś mieć związanych z nią dolegliwości także w podróży.
Pozwól sobie odpocząć
Może cię za to zaskoczyć twoja słabsza forma. Nawet jeśli przed zajściem w ciążę byłaś bardzo aktywna, zapewne sama czujesz, że obecnie szczyt twoich możliwości leży raczej w Beskidach niż w Alpach. Więcej czasu zabiera ci też regeneracja. Dlatego nie nastawiaj się na intensywne życie nocne, prędzej na zasypianie zaraz po zmroku.
Dobrze wybrać się w podróż w towarzystwie, które rozumie twoją ciążową kondycję i potrafi się do niej dostosować. Najlepiej wspólnie z partnerem. Kilka dni poświęconych na rozmowy o tym, co was wkrótce czeka, może być bardzo owocne dla całej rodziny.
Wakacje z niemowlakiem - sprawdź, jak się przygotować!