Nie wszystkie dzieci tak samo znoszą wyjazdy. Może się przecież okazać, że dziecko większość podróży po prostu prześpi. Dlatego znając swoją pociechę, warto się dobrze przygotować do wspólnego wyjazdu, by nieprzyjemności podczas podróży nie popsuły nam wspomnień z całego wyjazdu.
Największym wyzwaniem jest, kiedy wyruszamy w pierwszą podróż z niemowlakiem i nie wiemy, czy maluchowi cała ta wyprawa tak do końca się spodoba. Oczywiście wszystkich scenariuszy i ewentualności nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale postaramy się podpowiedzieć, jak i czym zająć dziecko w samochodzie oraz o czym warto pamiętać podczas podróży z dzieckiem.
NA TEMAT:
Plan podróży – absolutna podstawa
Zanim wyruszymy w podróż, warto zaplanować przede wszystkim godzinę wyjazdu i szacowany czas dotarcia na miejsce docelowe – uwzględniając przy tym czas na postoje (te zaplanowane i te, wynikające z niespodziewanych sytuacji). Najlepiej zaplanować tak, by finał podróży nie wypadł np. w środku nocy. Dobrze też znać punkty na mapie, w których warto się zatrzymać i mieć szansę, w dobrych warunkach, nakarmić i przewinąć dziecko.
Podróż w samochodzie z dzieckiem do 1. roku życia
Podróż z niemowlakiem wbrew pozorom wcale nie jest trudniejsza od tej ze starszym dzieckiem. Maluchy, przez pierwsze 6 miesięcy życia, zazwyczaj śpią w trakcie podróży. Jeśli jest to dłuższa, trwająca kilka godzin wyprawa, oczywiście obowiązkowo powinniśmy robić przerwy – nie tylko na karmienie czy przewijanie, ale też na wyjęcie dziecka z fotelika i zmianę pozycji – takie pauzy zaleca się robić co 1, 2 godziny – w zupełności wystarczy nawet krótki, kilkuminutowy odpoczynek.
W kolejnych miesiącach życia, czas aktywności dziecka zwiększa się. Maluch jest coraz bardziej ciekawy świata, wtedy potrzebuje zdecydowanie większej uwagi. W tym okresie idealnie sprawdzi się wspólne śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków i oglądanie książeczek. Niemowlakom możemy zaproponować czarno-białe książki, które przyciągają uwagę, a przy tym stymulują rozwój wzroku i doskonale wpływają na rozwój dziecka. Mogą to być też kontrastowe karty do zabawy np. CzuCzu. Taki zestaw z pewnością przyda się w każdej podróży, warto mieć go zawsze w samochodzie.
W podróż z dzieckiem w samochodzie warto zabrać ze sobą również ulubione zabawki malucha. Oczywiście niezbędna będzie również przytulanka lub kocyk, które dziecko zna z domu. Dzięki temu maluch poczuje się bezpiecznie i łatwiej będzie mu zasnąć.
Ciekawą formą zabawy z małym dzieckiem w samochodzie jest naśladowanie. Mogą to być dźwięki znane z otoczenia, a najlepiej sprawdza się naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Dzieci uwielbiają słuchać jak miauczy kotek, szczeka pies, czy beczy owca. Idealnie, kiedy zwierzątka wydające te dźwięki, będzie można pokazać np. w książeczce.
Podróż ze starszym dzieckiem w samochodzie
Podróż samochodem ze starszym dzieckiem, które wymaga więcej uwagi, to często test kreatywności dla mamy czy taty. Warto ze sobą zabrać dużo zabawek i kolejno je przed dzieckiem odkrywać. Koniecznie wcześniej przygotujmy sobie taki zapas oraz listę zabaw (poniżej nasza mała ściąga), w które możecie się z dzieckiem bawić.
Na wszelki wypadek, warto mieć ze sobą naładowany tablet lub smartfon. Co prawda, są to narzędzia, których nie wolno nadużywać (nie tylko w przypadku dzieci), ale 20-minutowa bajka lub jakaś ciekawa gra edukacyjna, może dać dziecku i rodzicom chwilę wytchnienia od trudów podróży.
Przykłady zabaw, które pozwolą zająć dziecko w samochodzie:
- Wspólne śpiewanie piosenek. Najzabawniejsze jest śpiewanie piosenek, które wszyscy znają. Dziecko, widząc zaangażowanych rodziców, z pewnością nie będzie się nudziło, a taka forma zabawy będzie frajdą dla całej rodziny, szczególnie na początku podróży.
- Wspomniane już naśladowanie zwierząt. Zabawa ta sprawdza się zarówno z małymi, jak i starszymi dziećmi. Można też zmodyfikować zabawę w zgadywankę – aby na podstawie odgłosów, dziecko odgadywało jakie to zwierzę.
- Samochodowy teatrzyk. Do tego potrzebne nam będą pacynki nakładane na palce. Możemy też za pomocą markera na opuszkach palców narysować buźki. Następnie ruszając palcami udajemy, że są to postacie, które mają do opowiedzenia ciekawą historię.
- Zgadywanie marek samochodów. Ze starszym dzieckiem, które interesuje się samochodami, możemy pobawić się w zgadywankę samochodową. Nazywamy każdy przejeżdżający obok samochód, opisując markę, model lub rejestrację – wtedy zgadujemy miasto, w którym jest zarejestrowane auto. Ta zgadywanka to nie tylko zabawa, ale i świetny trening pamięci.
- Nauka słówek w języku obcym. Podróż możemy wykorzystać też do nauki opisując to, co widzimy za oknem, słówkami w języku obcym, którego uczy się nasz maluch.
- Zgadywanki, rymowanki, wyliczanki. Przed podróżą warto przygotować i wydrukować listę z różnymi zagadkami i rymowankami. Najlepiej jeśli będą one zabawne lub nawiązujące do bajkowych postaci, które lubi maluch – wtedy mamy gwarancję, że zainteresują one dziecko.
- Długa podróż to idealny czas na naukę prawidłowych zachowań na drodze. W ramach programu Drogowe ABC, organizowanego przez Circle K i Polski Czerwony Krzyż, wydana została edukacyjna książeczka z kolorowankami, którą dziecko może zabrać w podróż. Dzięki temu nie będzie się ono nudzić i przyswoi wiedzę na temat znaków oraz przepisów drogowych. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać, sami zobaczcie:
Zdałbyś teraz egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się w naszym quizie:
Lista rzeczy do zabrania
Zapewnienie dziecku atrakcji to jedno, ale nie zapomnijmy, że podróż samochodem może popsuć nie tylko nuda, ale też głód. Do samochodu zawsze warto zabrać jakieś przekąski (np. słoiczki lub mleko dla niemowlaka, jeśli nie karminy naturalnie) i wodę.
Starszemu dziecku na pewno do gustu przypadną drobne przekąski jak np. chrupki kukurydziane. Ważne, żeby nie były to rzeczy o wyrazistym smaku, np. bardzo słodkie, bo mogą powodować torsje. I tu cenna uwaga – tego typu rzeczy starajmy się trzymać gdzieś w zasięgu ręki, a nie na dnie bagażnika. Choć by nakarmić dziecko i tak musimy zrobić postój (by zapobiec zakrztuszeniu czy zadławieniu), nie ma co narażać się na przekładanie wszystkich bagaży.
Uwaga! Bezpieczeństwo podczas podróży z dzieckiem samochodem
W czasie podróży z dzieckiem w samochodzie niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że nie kładziemy przedmiotów na tylnej półce, ponieważ w czasie hamowania lub wypadku mogą one wyrządzić dziecku krzywdę.
Podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowo zamontowany fotelik samochodowy oraz poprawne zapięcie dziecka. Warto pamiętać, że przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami kodeksu drogowego grozi mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi.
Nigdy nie wypinamy dziecka z fotelika w czasie jazdy samochodem, zawsze kiedy jest taka potrzeba, należy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i zająć się dzieckiem.
Więcej porad znajdziecie na stronie Mjakmama.pl. Przed rodzinnym wyjazdem warto zajrzeć do działu poświęconego podróżowaniu z dzieckiem.