Wybierając się w podróż zagraniczną należy bardzo dobrze się do niej przygotować, zwłaszcza jeśli zdecydujemy sie na wyjazd na „własną rękę” do kraju, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy. Oprócz zakupienia biletów lotniczych, rezerwacji hoteli oraz przygotowania planu podróży warto udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy wymagane są jakiekolwiek szczepienia. Lekarz powinien również uprzedzić nas o ewentualnych zagrożeniach zdrowotnych i poinstruować jak się przed nimi uchronić. Nie każdej choroby i sytuacji awaryjnej na wakacjach da się jednak uniknąć. Przed nieplanowanymi wydatkami i problemami związanymi z chorobą czy wypadkiem na wakacjach, uchroni nas zakup ubezpieczenia turystycznego.
NA TEMAT:
Przezorny zawsze ubezpieczony
Z doświadczeń Europ Assistance Polska wynika, że turyści podróżujący do egzotycznych krajów najczęściej skarżą się na bóle brzucha i problemy trawienne, podróżujący do ciepłych krajów dodatkowo zgłaszają poparzenia słoneczne i udary, a w górskich miejscowościach np. w Austrii czy Włoszech zgłoszenia dotyczą głównie urazów kończyn. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje, iż w razie problemów zdrowotnych za granicą można o każdej porze zadzwonić do polskojęzycznego Centrum Alarmowego, które natychmiast zajmie się organizacją i pokryciem kosztów leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego, zakupu leków czy transportu medycznego. Osoby, korzystające z wycieczek zorganizowanych powinni również sprawdzić przed wyjazdem swoją polisę ubezpieczeniową, gdyż najczęściej obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne zakupione wraz z wycieczką dotyczy tylko podstawowych wariantów.
Ile kosztuje wypadek?
Koszt nieplanowanych wydatków związanych z problemami medycznymi, które mogą sie zdarzyć poza granicą kraju jest bardzo wysoki. Z danych Europ Assistance Polska wynika, iż standardowa wizyta u lekarza internisty w krajach europejskich i krajach basenu Morza Śródziemnego to koszt 100-200€, zaś wizyta u stomatologa to już koszt 200-300€. Do tego należy dodać koszty ewentualnych lekarstw. W przypadku zaś wypadku koszty leczenia mogą być wówczas powiększone o koszty transportu medycznego, które mogą wynieść kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.
Jakie ubezpieczenie wybrać?
Wybierając ubezpieczenie należy wziąć pod uwagę w jaki sposób będziemy spędzać czas wolny, czy zamierzamy uprawiać sporty, zwłaszcza sporty ekstremalne. Standardowy pakiet assistance podróżnego gwarantuje m.in. interwencję lekarską, bezpłatny specjalistyczny transport medyczny do odpowiedniej placówki medycznej; organizację wizyty osoby bliskiej ubezpieczonego, który został hospitalizowany za granicą. Nowoczesne programy travel assistance zawierają również wiele dodatkowych świadczeń takich jak m.in.: opieka nad dziećmi, ochrona prawna, ubezpieczenie bagażu czy specjalne pakiety dedykowane osobom aktywnie uprawiającym sport. Dzięki temu zagwarantowana jest np. pomoc w razie zgubienia lub kradzieży bagażu bądź w razie zgubienia dokumentów podróżnych przez ubezpieczonego. Dodatkowo, wszyscy ubezpieczeni uzyskują również dostęp do różnych infolinii: podróżnych (adresy biur podróży, atrakcje turystyczne, szczepienia i dokumenty wymagane w danym kraju), pogodowych (temperatury w danych miejscowościach, warunki pogodowe na drogach) i motoryzacyjnych (najbliższe stacje benzynowe, czas oczekiwania na przejściach granicznych).
Na zakupy
Sam zakup ubezpieczenia odbywa się w bardzo łatwy sposób. Obok tradycyjnej formy zakup ubezpieczenia możliwy jest on również na lotniskach (m.in. na lotnisku Chopina w Warszawie) oraz przez Internet. Warto również sprawdzić umowę ze swoim bankiem, gdyż może z niej wyniknąć, iż wraz z zakupioną przez nas kartą kredytową, kontem czy innym produktem bankowym posiadamy również określony rodzaj ubezpieczenia turystycznego. W takim przypadku należy dokładnie prześledzić warunki umowy i sprawdzić czy zakres ubezpieczenia jest wystarczający dla naszych potrzeb, celu oraz rodzaju planowanej podróży.