Elastyczne, odporne na uderzenia i wytrzymałe materiały, odpowiednio wyprofilowane oprawki, podnoszące kontrast widzenia barwienia oraz powłoki, chroniące soczewki przed zarysowaniem oraz wpływem zmiennych warunków pogodowych – w obecnych czasach okulary i sport to naprawdę udane połączenie.
Okulary do zadań specjalnych
Wymagania wobec okularów sportowych różnią się od tych jakie mamy wobec okularów przeznaczonych do codziennego użytku. Większość oprawek sportowych ma ergonomiczny, zakrzywiony kształt. Dzięki temu oprawki znajdują się bliżej twarzy i lepiej chronią oczy przed wiatrem, kurzem i owadami. Szczególnie ważny dla sportów uprawianych na świeżym powietrzu jest rozmiar soczewek. Im większe soczewki i większa krzywizna oprawy, tym mniej promieni UV dostaje się do oczu z góry i z boku okularów. Również parametry soczewek korekcyjnych muszą zostać obliczone za pomocą specjalnych metod (należy uwzględnić nieco inną pozycję soczewki przed okiem), tak aby mimo zakrzywienia oprawy, zagwarantować idealne odwzorowanie obrazu i ostre widzenie na całej powierzchni soczewek.
Dobrym rozwiązaniem są soczewki okularowe Nulux i Hoyalux Sportive TrueForm firmy Hoya, oferowane zarówno jako soczewki jednoogniskowe jak i progresywne. Wysoka krzywizna soczewek zapewnia ich bardzo dobre dopasowanie do opraw sportowych, zapewniając szerokie pola widzenia.
Dobór materiałów
Najlepsze soczewki są produkowane z materiału odpornego na uderzenia, w celu maksymalnego zredukowania ryzyka ich pęknięcia. Jednocześnie materiał ten musi być bardzo lekki, tak by nie przeszkadzał użytkownikowi okularów podczas treningów. Doskonałym przykładem jest tu materiał PNX, który wytrzymuje uderzenie stalowej kuli o wadze 1 kg, upuszczonej z wysokości 1,2 m. Stalowa kula odbija się od powierzchni soczewki, nie uszkadzając jej. Soczewki nie pękają nawet pod naciskiem 60-80 kilogramów, a jednocześnie są bardzo lekkie, co nie jest bez znaczenia podczas uprawiania sportu.
Komfort noszenia to kolejny ważny czynnik. Materiał, z którego wykonano oprawki powinien być miękki i elastyczny, aby zapobiec samoistnemu zsuwaniu się okularów. Górna część oprawki powinna być wyposażona w element, zapobiegający spływaniu potu do oczu, podczas gdy otwory wentylacyjne gwarantują przepływ powietrza. Jeszcze większy komfort zapewniają miękkie noski, dostosowujące się do kształtu nosa oraz zauszniki z regulacją wysokości, wykonane z antypoślizgowego materiału, w celu zapewnienia dobrego dopasowania oprawy.
Barwienia podnoszące kontrast widzenia
Aby zapewnić sobie lepszy kontrast widzenia, dobrze jest wybrać soczewki barwione. Czasami warunki pogodowe są w stanie zepsuć najlepszą zabawę i ograniczyć ostrość widzenia tak, że nie jesteśmy w stanie widzieć wyraźnie istotnych szczegółów. Barwienia podnoszące kontrast widzenia mogą poprawić ten stan, nawet gdy warunki oświetleniowe są dalekie od optymalnych.
Kolor soczewek i stopień ich zabarwienia powinny odpowiadać celowi, jakiemu będą służyć okulary. Podczas przebywania na świeżym powietrzu okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed światłem widzialnym. Soczewki powinny być wtedy zabarwione w co najmniej 70% do 75%. W warunkach dużego nasłonecznienia, np. nad wodą lub na śniegu, powinny być zabarwione w 85% lub nawet 90%.
Barwione na brązowo soczewki najlepiej zatrzymują światło niebieskie, które wywołuje najintensywniejsze odczucie oślepienia. Barwa brązowa podnosi też kontrast między kolorem trawy a kolorem nieba, co sprawia, że jest odpowiednia na przykład podczas gry w golfa. Szare i szarozielone soczewki nie zmieniają kolorów otaczających przedmiotów, co ułatwia ocenę odległości. Żółte i pomarańczowe soczewki są zazwyczaj wykorzystywane podczas uprawiania określonych rodzajów sportu, jak np. strzelanie lub jazda na nartach. Poprawiają kontrast widzenia w warunkach słabego oświetlenia lub przy pochmurnej pogodzie.
Jeżeli zależy nam na modnym wyglądzie, możemy wybrać dodatkowo powłokę lustrzaną Hoya Mirror, dostępną w trzech kolorach: złotym, srebrnym i niebieskim.
Wymagania dotyczące oprawek oraz soczewek okularowych zależą tak naprawdę od rodzaju uprawianego sportu. Dlatego przed zakupem okularów sportowych optyk powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad. Podobnie jak w przypadku zakupu butów do biegania - nie wszystkie buty sportowe będą do tego celu odpowiednie!