Lato na antypodach
Zacznijmy od tego, że na tej samej szerokości geograficznej często występują różne odmiany klimatu, bowiem na pogodę wpływają również prądy morskie, ukształtowanie terenu i wiatry wiejące w danym miejscu. Zasadniczo w tropikach występują tylko dwie pory roku – sucha i deszczowa. Czasem rozkładają się one w miarę równo i trwają po około pół roku. Dobrym przykładem jest północna część Australii; pora sucha trwa tam od maja do października, zaś deszczowa od listopada do kwietnia – jest wtedy wilgotno i gorąco, a częste powodzie mogą uniemożliwić dotarcie do niektórych rejonów.
Dość specyficzna sytuacja panuje w Ameryce Środkowej – do krajów takich jak Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Panama czy Kuba najlepiej polecieć w porze suchej, pomiędzy grudniem a kwietniem. Jeśli chcemy uniknąć sezonu, możemy wybrać się tam o innej porze roku – zawsze może zdarzyć się deszcz, ale zazwyczaj nie trwa dłużej niż godzinę, a przez pozostałą część dnia świeci słońce. Gorzej, jeśli mamy pecha i przytrafi się nam huragan, z reguły kilkudniowy, który w dodatku niesie ze sobą duże ryzyko powodzi. Wichury najczęściej przychodzą we wrześniu i październiku.
NA TEMAT:
Zielona pora w Kenii
W wielu krajach mamy dwie pory suche i dwie deszczowe – tak jest np. w Kenii, w której panuje klimat podrównikowy monsunowy. Różnice temperatur w ciągu roku są niewielkie, natomiast kiedy nadchodzi tzw. „zielona pora” (dzięki deszczom wszystko się zazielenia), czyli okresy: marzec-maj i listopad-grudzień, występują intensywne opady i burze, a wiele dróg staje się nieprzejezdnych.
Klimatyczna mapa świata, fot. shutterstock.com
Północ, południe
Brugge (Belgia) w deszczu, fot. shutterstock.com
Dobrze nam znane cztery pory roku – wiosna, lato, jesień, zima – charakterystyczne są dla strefy umiarkowanej, czyli np. większości krajów europejskich, Kanady czy USA.
Oczywiście występują również na półkuli południowej, tyle że odwrotnie, lipiec czy sierpień to zima, a w grudniu przypieka letnie słońce. Tak jest na przykład w południowo-wschodniej Australii, na południu Chile oraz w centralnej części Argentyny.
Azja Centralna
Z kolei do krajów Azji Centralnej, takich jak Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan czy Kazachstan, warto lecieć na wiosnę lub jesienią (w okresie kwiecień-wczesny czerwiec lub wrzesień-październik). Lato jest tam bardziej gorące niż u nas – upały często sięgają 40 stopni! Chyba że jedziemy w góry, gdzie jest zdecydowanie chłodniej – wtedy najlepsze miesiące to lipiec i sierpień.
Najlepsza pora na wakacje w Azji Południowo-Wschodniej
Odrębną kategorię stanowią kraje, w których dobra pogoda zależy przede wszystkim od monsunów – wiatrów wiejących w paśmie od strony lądu lub morza. Monsun morski przynosi ze sobą wilgoć i jest równoznaczny ze słowem „deszcz”. Z reguły zaczyna się od paru deszczowych dni, po których nadchodzi gwałtowna ulewa, a właściwie burza z piorunami. To sygnał dla wszystkich, że zakończył się okres suszy; w ludziach budzi się energia, dzieci biegają i tańczą w strugach wody.
Po pierwszym kilkudniowym oberwaniu chmury nadchodzi bardziej „stabilny” okres – pada prawie codziennie, przez przynajmniej 2-3 godziny. Deszcz często pojawia się niespodziewanie; w jednej chwili świeci słońce, a w następnej leje jak z cebra. Czasem opady są niewielkie i łagodne, a czasem krótkie, ale bardzo gwałtowne – w przypadku monsunów nie ma żadnej reguły. W zasięgu tych wiatrów leży spora część świata. Jeśli chodzi o kierunki popularne wśród turystów, są to przede wszystkim kraje Azji Południowo-Wschodniej; lepiej nie wybierać się tam w okresie od maja do października.
Indie
Fot. Shutterstock.com
Do Indii ten sam, południowo-zachodni monsun dociera troszkę później, w czerwcu. W lipcu rozkręca się na dobre, niosąc ze sobą regularne opady deszczu, aż do września włącznie. Oprócz pory monsunowej trzeba również unikać okresu kwiecień-maj, ponieważ wtedy jest najgoręcej – temperatura potrafi sięgnąć 50 stopni. Pamiętajmy jednak, że Indie to ogromny kraj i nie da się w dwóch zdaniach streścić, kiedy najlepiej tam się wybrać. Klimat bardzo się różni w zależności od regionu – monsun nie dociera na przykład do górskich prowincji na północy kraju, takich jak Kaszmir czy Ladakh.
Najwcześniej (na początku czerwca) pojawia się w południowym stanie Kerala, około 10 dni później w Mumbaju, pod koniec czerwca w Delhi, a do połowy lipca pokrywa już większość subkontynentu.
Sri Lanka
Dobrym przykładem zróżnicowania pogody w obrębie jednego państwa jest również, maleńka w porównaniu z Indiami, Sri Lanka. Pada tam od maja do września, ale głównie na południu, zachodzie i w centralnej części wyspy, natomiast można w tym czasie jechać na północne i wschodnie wybrzeże.
Tajlandia
Planując wyprawę do Tajlandii między marcem a czerwcem, trzeba liczyć się z bardzo wysokimi temperaturami. Mniej więcej od lipca do końca października trwa pora deszczowa – opady są intensywne, ale raczej krótkotrwałe. Jest wtedy mniej turystów, można spodziewać się więc niższych cen. Najprzyjemniejsza pora na wakacje w Tajlandii to okres między listopadem a lutym. Temperatury są optymalne, a niebo prawie bezchmurne. To szczyt sezonu turystycznego, warto więc zarezerwować nocleg i transport wcześniej.
Trzeba pamiętać, że pogoda wciąż może się różnić w obrębie kraju. Kiedy w Bangkoku jest upał, na północy może być znacznie chłodniej. Nocą w Chiang Mai temperatury mogą spadać nawet do kilku stopni.
Gdzie szukać lata? Kalendarz
- Styczeń/luty – Ameryka Środkowa (Gwatemala, Kuba, Kostaryka etc.) Indie, Sri Lanka, Nowa Zelandia, Filipiny, Tajlandia, Gambia, Senegal, Brazylia (wybrzeże), Peru (wybrzeże), Malediwy, Australia (południe)
- Marzec/kwiecień – Chiny (centralna część), Japonia, Malediwy, USA (Floryda), Meksyk, Gambia, Senegal, Dubaj, Filipiny, Laos, Kambodża, Wietnam, Mauretania
- Maj/czerwiec – Irlandia, Wielka Brytania, Francja, Gruzja, Europa Południowa, wyspy Galapagos, USA (południe), Japonia, Wyspy Kanaryjskie
- Lipiec/sierpień – Indonezja, Brazylia (Amazonia), Chiny (północ), Namibia, USA (wybrzeże), Kanada, Islandia, RPA, Kenia, Uganda, Rwanda, Australia (północ)
- Wrzesień/październik – Europa Południowa (Hiszpania, Portugalia, Bałkany, Włochy, Grecja, Turcja), Bliski Wschód, Afryka Północna, Chiny (południe), wybrzeże Ekwadoru, Malezja (wschodnie wybrzeże)
- Listopad/grudzień – Indie, Sri Lanka, Filipiny, Tajlandia, Gambia, Senegal, Chile, Argentyna (Patagonia), Malezja (zachodnie wybrzeże).