Wyprawy
Korona wirus
Korona wirus

Opowiadał psycholog o nietypowych następstwach tej pandemii. Miał pacjenta, który uporczywie, często, chorobliwie mył ręce.Teraz wszystkie media zalecają myć ręce jak najczęściej.

ZIEMIA ZADRŻAŁA
ZIEMIA ZADRŻAŁA

Większość gości, szacuję, iż ponad 80 procent, to przybysze z Polski, a przynajmniej urlopowicze mówiący po polsku. Plażowi sprzedawcy co chwila wykrzykikują „Figi, bardzo dobre figi. Winogrona. Figi bardzo dobre...”

Budziszyn dwojga narodów.
Budziszyn dwojga narodów.

Tysiąc lat temu praktycznie całe Niemcy Wschodnie były zasiedlone przez Słowian. Wielu Niemców ma słowiańskie korzenie. Obecny Budziszyn, czyli 2 języki, 8 muzeów, 17 wież, 20 rodzajów musztard, 80 pubów i ponad 1000 lat historii.

Chanuka, szabat i winda na każdym piętrze
Chanuka, szabat i winda na każdym piętrze

Pobyt w Izraelu to była nie tylko wizyta, pielgrzymka do Ziemi Świętej, do miejsc naznaczonych pobytem Jezusa. Niejako przy okazji poznawaliśmy, wprawdzie powierzchownie, zachowania braci starszych, a także arabskich Mahometan.

Przedświąteczna tradycja
Przedświąteczna tradycja

Kiedy dziś w Polsce zanikają tradycyjne świąteczne zwyczaje, gdy św. Mikołaj został zastąpiony mikołajkami, a wcześniej Wszystkich Świętych zagłuszone przez Halloween, dobrze przyjrzeć się sąsiadom.

Życie na wodzie
Życie na wodzie

Są tysiące ludzi żyjących na rzece. Nie nad rzeką, lecz na rzece. Tu się rodzą, dorastają, zdobywają zawód, pracują, uczą, mają nawet pływające szkoły, kościoły, posterunki policji, targi hurtowe i zwyczajne targowiska.

Gdzie dwóch, albo trzech...
Gdzie dwóch, albo trzech...

Przy pierwszej prośbie wznoszonej do Pana, może się zdarzyć, że Pan Bóg leciwy, to przysnął. Przy drugiej, a nuż zagadał się z aniołami? To najlepiej jeszcze trzeci raz powtórzyć.

Bastiony Heroda
Bastiony Heroda

Pomijając szpetny charakter, był Herod jednym z najważniejszych żydowskich władców. W burzliwym okresie Imperium Rzymskiego w I wieku p.n.Ch. był jedną z kluczowych postaci dziejów.

Wyjścia i powroty
Wyjścia i powroty

Pojechaliśmy do braci starszych w wierze i tu jest moment zastanowienia. Bo Żydzi, owi bracia starsi w wierze uważają nas chrześcijan raczej za odszczepieńców, owi zaś najbardziej tu od wieków zakorzenieni autochtoni, obecnie w większości są muzułmanami.

"A pokój na Ziemi?"
A pokój na Ziemi?

Historia tych ziem, w tym samego Betlejem, miejsca pochodzenia króla Dawida, miejsca narodzin Jezusa, w Biblii określonego jako miejsce przyjścia Mesjasza była nadzwyczaj burzliwa.

Skalna świątynia Germanów
Skalna świątynia Germanów

W zamierzchłych wiekach wykusze skalne były wykorzystywane do celów rytualnych. Niektóre teorie zakładają, że tarasy podszczytowe mogły być prehistorycznym obserwatorium astronomicznym.

Dom bez kotów
Dom bez kotów

Światowy Dzień Kota to okazja (oczywiście, jeśli ktoś nie robi tego na co dzień – do czego gorąco zachęcamy), by pomóc kotom wolno żyjącym.

Na lewo jezioro, na prawo jezioro a w środku Interlaken
Na lewo jezioro, na prawo jezioro a w środku Interlaken

Szwajcaria (Helvetia) zawsze kojarzyła mi się z dźwiękiem dzwonków uwiązanych u szyi krów pasanych na trawiastych zboczach gór, a również z porannymi i wieczornymi „aniołpańskimi” dzwonami z kościelnych wież.

Podarować tajemniczą skałę
Podarować tajemniczą skałę

Nazwę Diabelski Kamień można przypisać podobiźnie brzeżnej skały w tej granitowej grupie. Skały podobnej do postaci ludzkiej, ale z racicami i wyciętym krzyżem na plecach.

WIGILIA NA GORSKIM SZCZYCIE
WIGILIA NA GORSKIM SZCZYCIE

Bywało, że wszystko zamierało. Wrzeszcząca bezgłosem cisza. Kryształowe, zmrożone powietrze. Obraz nieba jak w planetarium, tylko wyraźniejszy.

KOLOROWE WSPOMNIENIA czyli SWEGO NIE ZNACIE?
KOLOROWE WSPOMNIENIA czyli SWEGO NIE ZNACIE?

Zagadnięty o drogę na Giewont góral odpalił: zapytajcie panie turystów, mnie tam iść nie trzeba, widzem go każdego dnia przed oczami.

La Valletta dla pieczeniarza.*
La Valletta dla pieczeniarza.*

Jakaż jest ta Malta? Wielka, czy mała? Czym mierzyć jej wielkość, skoro jej powierzchnia to zaledwie 245 km². Dla porównania powierzchnia Wrocławia to 293 km².

Tamtej Malty już nie ma
Tamtej Malty już nie ma

Na wyspach mieszka w sumie 433 300 obywateli, przy czym na największej Malcie około 402 tysiące, na Gozo nieco ponad 31 tysięcy a na Comino tylko (sic!) czterej stali mieszkańcy.

AFRYKAŃSKI DŻEM
AFRYKAŃSKI DŻEM

Holenderski turysta poradził nam wykupić na kolei bilet pierwszej klasy. Dopiero na peronie zauważyliśmy jak cenna to była wskazówka.

WSZYSCY JESTEŚMY MIGRANTAMI
WSZYSCY JESTEŚMY MIGRANTAMI

To tu odkryto w 1856 roku kości pierwszego Neandertalczyka, jednego z naszych protoplastów. Wówczas było za wcześnie by mentalnie przyjąć tezę o praczłowieku i na całe dziesięciolecia rzecz uległa zapomnieniu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.