SENEGAL

O czym marzą nauczyciele z sawanny?

Łukasz Sokół/Navegadores, 16.08.2019

Mor Talla Gueye, 48 lat, dyrektor szkoły w Gueoul.

fot.: Łukasz Sokół/Navegadores

Mor Talla Gueye, 48 lat, dyrektor szkoły w Gueoul.
Młody Senegalczyk chcąc zapewnić sobie przyszłość ma do wyboru służbę mundurową lub nauczanie dzieci. Tylko w tych zawodach państwo gwarantuje mu pracę.

By zostać nauczycielem w szkole podstawowej, wystarczy tylko ukończyć szkołę średnią oraz dwuletni kurs. Jest jednak jeden haczyk. Placówka, do której po zdanym egzaminie zostaje się skierowanym do pracy, często oddalona jest o kilkaset kilometrów od domu. O zmianę można ubiegać się co dwa lata. Decyduje o tym skomplikowany system przyznawania punktów oraz dostępność miejsca, do którego chce się przenieść. Choć w Senegalu państwo zapewnia dostęp do nauki, nie wszyscy rodzice posyłają dzieci do szkoły. Dzieje się tak zwłaszcza w miejscowościach oddalonych od stolicy kraju, Dakaru. Rodzinom nie zależy na edukacji dzieci. Są przekonane, że więcej korzyści przyniesie ich pomoc w domu czy w gospodarstwie.

A może wycieczka do Tunezji? Zaplanuj ją z nami:

NA TEMAT:

Poziom nauki na prowincji i w mieście różni się dramatycznie. Szkoły w wioskach są przepełnione. Zazwyczaj dyrektor placówki jest w niej jedynym nauczycielem. Często w jednej klasie tłoczą się dzieci z kilku sąsiadujących ze sobą wsi, a jedna osoba uczy równocześnie nawet 80 dzieci podzielonych na dwie grupy wiekowe. W czasie lekcji wykorzystuje dwie tablice zawieszone na przeciwległych ścianach klasy. Większość dyrektorów szkół przedstawionych na zdjęciach mieszka z dala od swojej rodziny. Odwiedzają ją co parę tygodni, a nawet miesięcy. Wiodą samotne życie, najczęściej nie mają swojego domu. Mieszkają w pokoju u wodza wioski, w warunkach uniemożliwiających im sprowadzenie bliskich. Na prowincji nie ma dostępu do prądu, brakuje rozrywek, jedyną aktywnością jest praca. Z pomocą Navegadores, polskiej pozarządowej organizacji pomocowej, w 2018 r. przy 20 szkołach podstawowych w Senegalu wybudowano toalety z dostępem do wody.

Jak podróżować po Afryce? Porady, atrakcje i ciekawostki

Szkoła w Louga
Sidy Ly, 33 lata, dyrektor szkoły w Louga, uczy wszystkich przedmiotów. Jest jedynym nauczycielem w szkole, ma 30 uczniów.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.