TUNEZJA

Tunezja: Przyjazne oblicze Sahary

Bartek Kaftan, 22.11.2018

Wielbłądy na Saharze

fot.: Julia Zabrodzka

Wielbłądy na Saharze
Poczuć wiatr znad wydm, kołysanie wielbłądziego grzbietu, słodycz daktyli, radość na widok źródła w oazie. Na południu Tunezji Sahara ukazuje różne oblicza – zawsze w bezpieczny i przyjazny dla przybyszów sposób.

Spacer u bram

– Twój nazywa się Jamaica – mówi Monen, prowadząc dromadera za uwiązany do pyska sznur. Za nami kroczą Raf Raf i Abdul, każdy ze swoim poganiaczem. Kołyszemy się niepewnie na garbach podczas pierwszej w życiu przejażdżki na wielbłądach. Dla mieszkańców Duzu to codzienność. Leżące na skraju Wielkiego Ergu Wschodniego miasto od wieków jest północną bramą Sahary. Karawany ruszały stąd nad jezioro Czad i do Timbuktu. My w godzinę pokonujemy krótką pętlę pośród niewysokich wydm, zakończoną przed rzędem trybun na skraju piasków. W grudniu (w tym roku 20-23.12) odbywa się tu Festiwal Sahary – wielkie święto tradycji i muzyki koczowników. 

NA TEMAT:

Słona cisza

Karawany wędrowały z Duzu także na północ – do Tauzaru. To niespełna 100 km, ale nikt nie wyruszał bez przewodnika. Szlak wiódł przez zdradliwy Wielki Szott, największe słone jezioro Sahary. Warstewka wody pojawia się na nim tylko zimą. Potem słońce zamienia taflę w suchą skorupę. – Ale uwaga! Nie brak pod nią grzęzawisk – ostrzega mężczyzna handlujący różami pustyni przy przecinającej szott drodze. Schodzimy z szosy. Wystarczy kilkadziesiąt kroków od asfaltu, by poczuć się nieswojo. Blask bije od ziemi i nieba, słowa ulatują bez echa. Cisza. Nawet wiatr nie ma się o co zaczepić w pustce.

***

Cały artykuł o Tunezji przeczytasz w grudniowym wydaniu magazynu „Podróże”.

Podróże - grudzień 2018

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.