Dominikana to drugie co do wielkości państwo Karaibów. Swoją popularnością spokojnie może konkurować z największą w archipelagu Kubą. Kraj zajmuje część wyspy Hispaniola, dzieląc ją z Haiti, niegdysiejszą kolonią francuską (w podobny sposób na Wyspach Karaibskich podzielona jest jeszcze St. Martin). Znajdziemy tu zarówno żyzne doliny Cibao, jak i pustynie czy położone najniżej w regionie jezioro Enriquillo.
Głównym źródłem utrzymania mieszkańców Dominikany, jak i całych Karaibów, jest turystyka, co pozwoliło krajowi uniezależnić się od handlu cukrem i kawą. Pod względem ekonomicznym wyspa mocno związana jest ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Infrastruktura turystyczna prężnie się rozwija, zwłaszcza sieć hoteli. Rośnie także liczba lotów, zarówno przez ocean, jak i popularnej na Karaibach linii Air Caraibes.
Wybrzeże
Dominikana ma mnóstwo świetnych miejsc do plażowania (m.in. Punta Cana, Bavaro, Bayahibe, Las Terrenas, półwysep Barahona), ale nie tylko. Surferzy mają szeroki wybór plaż w okolicy Puerto Plata, Cabarete, Luperon, Sosua, Juan Dolio czy na półwyspie Samana, z kolei amatorzy wycieczek przyrodniczych powinni zwiedzić Park Narodowy Jaragua, największy obszar chroniony na Karaibach.
Wybrzeże Dominikany, głównie południowe, sprzyja żeglarstwu – oferuje wiele przepięknych i dzikich zatoczek, gdzie bezpiecznie można rzucić kotwicę.
Góry
W obrębie Kordylierów Centralnych znajduje się kilka parków narodowych. Na terenie jednego z nich leży Pico Duarte (3175 metrów n.p.m.), najwyższy szczyt Karaibów i obu Ameryk. Bazę wypadową najlepiej zorganizować w mieście Jarabacoa albo Constanza. Wejście na górę (pod opieką przewodnika) zajmuje do 2 do 4 dni. Temperatura powietrza w nocy może spaść poniżej 0 stopni. W czasie wyprawy zobaczymy unikatowe gatunki fauny i flory – papugi, sokoły, węże, gigantyczne pająki, hutie, poza tym daktylowce.
Kordyliery Centralne to raj dla miłośników przyrody, ekoturystyki i sportów np. turystyki górskiej, paralotniarstwa, jazdy konnej czy wycieczek rowerowych. Swoje źródła ma tutaj 12 rzek, które zaopatrują Dominikanę w 90% czystej wody. Rzekami tymi można spływać za pomocą canoe (np. Jimenoa) albo pontonów i kajaków (np. Yaque del Norte).
Chlubą regionu są plantacje kawy, którą zalicza się do najlepszych na świecie.
Aguas Blancas
Na wysokości 2 tys. metrów n.p.m. w Parku Narodowym Juan Bautista Perez Rancier leży jeden z najwyższych wodospadów na Karaibach, Aguas Blancas (83 metry). Widok ogromnej ściany wody z lazurową laguną zapiera dech w piersiach. Ścieżka do niego prowadzi przez dżunglę i malowniczy kanion.