Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku
29/11 – 24/12
Targ Węglowy w Gdańsku po raz kolejny zapełnił się kolorowymi straganami. W tym roku nie zabraknie doskonale znanych atrakcji dla dzieci i dorosłych takich, jak kolorowe parady, świąteczne koncertowanie, czytanie bajek i spacer śladami gdańskich legend. Zgodnie z wieloletnią tradycją mieszkańcy Gdańska oraz goście powitają Świętego Mikołaja. Jedną z największych atrakcji dla dzieci i nowością jest karuzela wenecka, wyprodukowana specjalnie na jarmark świąteczny w Gdańsku. Powstała we włoskiej manufakturze, jej dekoracje przedstawiają zabytki i panoramę największych miast w Polsce. Nowościami są też Gadająca Skrzynka Pocztowa i tron św. Mikołaja, który stanie tuż przy scenie. Pojawi się również gigantyczna kula śnieżna z dodatkową atrakcją - dzięki specjalnemu rowerowi na jarmarku nie zabraknie śniegu.
Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku, fot. materiały prasowe
Na Targu Węglowym stanie także Fabryka Prezentów Świętego Mikołaja. Będzie można tam kupić oficjalne upominki jarmarkowe oraz świąteczne pamiątki z Gdańska - kubki na grzańca, skarpetki i karty. Więcej o tegorocznym jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku piszemy TUTAJ.
NA TEMAT:
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu
19/11 – 31/12
Tradycyjnie na wrocławskim rynku stanął ogromny wiatrak przypominający te, jakie można zobaczyć przed świętami w Niemczech. Dla dzieci powstanie też Bajkowy Las z kilkuset choinek. Maluchy będą mogły tu spacerować, odkrywając liczne niespodzianki, w tym bohaterów najpopularniejszych bajek. Będą też gigantyczne krasnale. Jeden z nich, Prezentuś, to ulubieniec wrocławskich dzieci. Ponoć wystarczy dotknąć trzy razy jego czapki, by spełniły się wszystkie marzenia.
Podobnie jak w 2019 roku, tak i w 2021 na Placu Solnym pojawiły się: 3-poziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i Galeria Mikołaja.
Oczywiście, jak przystało na jarmark bożonarodzeniowy, na rynku stanęły też kramy z biżuterią, rękodziełem artystycznym i świątecznymi prezentami. Warto zwrócić uwagę na formę stoisk, władze Wrocławia co roku coraz staranniej przygotowują świąteczne punkty usługowe.
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu, fot. materiały prasowe
Szczególnie interesująco zapowiada się część jarmarku poświęcona bożonarodzeniowej kuchni regionu Dolnego Śląska ze słynnym wrocławskim grzańcem (z wanilią i czarnym pieprzem) na czele. Na wrocławskim jarmarku wzorem lat ubiegłych pojawią się także kupcy z różnych stron. Więcej o jarmarku bożonarodzeniowym 2021 we Wrocławiu piszemy TUTAJ.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Targi bożonarodzeniowe w Krakowie
26/11 – 02/01
Na czas Adwentu Rynek Główny w Krakowie wróci do handlowych tradycji, którym był wierny przez stulecia. Nieopodal Sukiennic stanie kilkadziesiąt kramów z szeroką gamą świątecznych produktów. Jak na jarmark bożonarodzeniowy przystało, będziemy mogli tu kupić ręcznie malowane bombki i inne ozdoby choinkowe, ceramikę wyroby z drewna, wełny, sukna, biżuterię i pamiątki. Można skosztować wyśmienitych potraw z m.in. tradycyjnego oscypka z Zakopanego prażonego na grillu i grzańca galicyjskiego.
Targi bożonarodzeniowe w Krakowie, fot. materiały prasowe
Ze specjalnych wydarzeń warto wybrać się na korowód kolędniczy (18.12) oraz wspólne kolędowanie (19.12).
Jarmark świąteczny w Olsztynie
Kiedy: 18 – 19/12
Uliczki Olsztyna jak co roku ozdobią świetlne choinki, bałwanki i śnieżynki. Ale niestety nie odbędzie się tradycyjny Jarmark Warmiński. Za to Po raz pierwszy zostanie zorganizowany Olsztyński Jarmark świąteczny. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprasza Kuźnia Społeczna. Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia na olsztyńskim Starym Mieście odbędzie się dwudniowa świąteczna impreza pod hasłem "Święta. Dobrze was widzieć!". Na jarmarku pojawią się wystawcy z wyrobami rzemieślniczymi, wędlinami, serami i wiele, wiele, więcej. W pachnący korzennymi przyprawami świąt wprowadzą warsztaty pieczenia ciastek. Nie zabraknie wspólnego kolędowania, jasełek a nawet konkursów z nagrodami.
Jarmark świąteczny w Olsztynie, fot. materiały prasowe
Jarmark bożonarodzeniowy „Betlejem Poznańskie”
Plac Wolności: 19/11 – 26/12
Rynek Łazarski: 04/12 - 19/12
Park Kasprowicza przy Arenie: 10/12- 19/12
Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu w tym roku odbywa się w trzech lokalizacjach. Oprócz kramów z pamiątkami i specjałami kulinarnymi z całego świata, jarmark obfitować będzie w program wydarzeń kulturalnych m.in. występy artystyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wydarzenia charytatywne. Z powodów pandemicznych nie odbędzie się Parada Świąteczna, ale za to nie zabraknie uroczystego rozświetlenia Choinki Miejskiej czy Świątecznego Silent Disco. Niezmiennie jedną z głównych atrakcji będzie Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej (10.12). Do tej pory impreza odbywała się na Starym Rynku , w 2021 roku została przeniesiona do Parku Kasprowicza przy Arenie. Przez cały czas trwania jarmarku bożonarodzeniowego w Poznaniu nie zabraknie wspólnego kolędowania, koncertów muzycznych, animacji dla dzieci i spektakli tematycznie związanych ze zbliżającymi się świętami.
Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu, fot. shutterstock.com
Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie
26/11 – 06/01/
W kilku zakątkach Warszawy zobaczymy rzędy świątecznie przystrojonych kramów, ale najokazalszy będzie jarmark bożonarodzeniowy w Międzymurzu od placu Zamkowego do pomnika Kilińskiego na Starym Mieście. Znajdziemy tam regionalne wyroby spożywcze, a także wyroby rzemieślnicze i artystyczne. Warto też wybrać się na Stary Rynek, gdzie jak co roku urządzone zostanie lodowisko.
Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie, fot. shutterstock.com
Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu
26/11 – 21/12
Przy kilkudziesięciu stoiskach na Rynku Staromiejskim w Toruniu będzie można kupić wyroby ceramiczne, cepeliowskie pamiątki, wikliniarskie czy ludowe ozdoby świąteczne. Nie zabraknie też słodyczy, unikatowych przypraw, suszonych wędlin, ryb, chlebów litewskich pieczonych na zakwasie i innych wiktuałów do świątecznej kuchni. Jeśli ktoś zmarznie, to na jarmarku bożonarodzeniowym może rozgrzać się grzanym winem albo miodem pitnym. Jedną z atrakcji jarmarku są stylizowane wozy drewniane, w których restauratorzy serwują zimowe i świąteczne potrawy oraz napoje.
W programie jarmarku bożonarodzeniowego w Toruniu m.in. bajkowe popołudnia dla dzieci (czytanki), pieczenie pierników, spotkania z Mikołajem, koncerty, świąteczne kino plenerowe oraz zawody sportowe.
Książki, gry, muzyka i wiele więcej z rabatem na stronie Empik promocje.