Południe kraju, pełne wulkanów, lodowców, fiordów i licznych archipelagów, stanowi kwintesencję chilijskiego odosobnienia i introwertycznego charakteru jego mieszkańców. Chilijczycy określają swoją ojczyznę czule, „Chile lindo”, ale też „Chile horroroso”. I właśnie takie są ich historie: czasem piękne, czasem potworne. Autorka stara się przedstawić złożoność kraju i – co ciekawe – odkrywa wiele podobieństw do Polski, jak choćby problem nierozliczenia z historią i przemilczanej przeszłości.
"Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" w prezencie dla prenumeratorów "Magazynu Podróże"!
NA TEMAT:
O Autorce:
Magdalena Bartczak - z wykształcenia polonistka (UW) i filmoznawczyni (UJ). Pochodzi z Warszawy, od 2016 roku mieszka w Santiago de Chile, gdzie pracuje jako dziennikarka, przewodniczka i organizatorka wydarzeń kulturalnych. Publikuje głównie w czasopismach podróżniczych i filmowych, m.in. na łamach „Poznaj Świat”, „Podróży” i „Ekranów”. Prowadzi blog poświęcony Chile i pozostałym krajom Ameryki Południowej – „Pocztówki z Południa”.

„Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp” to historie ludzi, którzy zaginęli w czasach dyktatury i tych, którzy do dziś czekają na ich powrót. Historie miast, które na zawsze zniknęły z powierzchni ziemi. Opowieści o nieznanych powszechnie faktach z epoki rządów Pinocheta, które dla jednych były koszmarem, dla innych „najlepszym, co mogło przytrafić się temu krajowi”. O rybackich wioskach oraz miasteczkach ukrytych wśród wulkanów i lasów araukarii. O szalonych odkrywcach i samozwańczych królach. O wyspie, na której w pierwszych latach niepodległości zabito tysiące Indian i gdzie ponad 100 lat później wywieziono przeciwników reżimu. O dawnej kolonii karnej, Punta Arenas — mieście wiatru, białych nocy i samobójców, położonym w pobliżu miejsca, w którym Atlantyk spotyka się z Pacyfikiem. W końcu o przejmującej historii setek chilijskich dzieci, które w latach 70. i 80. XX wieku, wbrew woli rodziców, zostały odebrane przez rząd.
Fascynujący obraz kraju wciąż szukającego własnej tożsamości. Magdalena Bartczak pisze o ludziach, którzy zmagają się z demonami przeszłości: eksterminacją rdzennych mieszkańców południowego Chile, Mapuczy czy nieprzepracowaną traumą po rządach junty. I robi to z ogromnym talentem, erudycją i taktem - Maciej Wesołowski, reporter.
Na naszym Facebooku czeka na was konkurs, w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy książki "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp"! Regulamin konkursu znajdziesz TUTAJ.
