VANUATU

Duma Vanuatu

Tradycyjne tańce melanezyjskie

fot.: Istock

Tradycyjne tańce melanezyjskie
Narodowe Muzeum Vanuatu kryje w sobie klucz do poznania niezwykle bogatej kultury potomków Lapita, plemienia żeglarzy, którzy ruszyli na Pacyfik w żaglowych łódkach z drewna i trzciny. Zamiast busoli używali magii, zamiast mapy – rysunków i pamięci.

Mające siedzibę w Port Vila, stolicy Vanuatu, muzeum jest opowieścią o unikatowych obrzędach i kulturze ponad stu plemion żyjących w odległych zakątkach 83 wysp archipelagu. Wejścia do środka strzegą tamtamy – słupy rzeźbione w drewnie lub wyschniętym palmowym miąższu na kształt postaci o wielkich oczach. Słupy ustawiane są przy wejściach do wiosek i domów. Mają chronić mieszkańców przez złymi duchami i pozwalają na przekazywanie wiadomości, gdyż ich puste wewnątrz korpusy uderzone kijem wydają donośny głuchy dźwięk.

NA TEMAT:

Rysunkowa Historia

Przewodnikiem po muzeum jest Eddie Hinge, mistrz rysowania na piasku, narodowej sztuki Vanuatu wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plemiona Vanuatu, potomkowie żeglarzy Lapita przybyłych z Papui, nie znały pisma. Wynalazły natomiast sztukę komponowania skomplikowanych rysunków wykonywanych na piasku palcem albo patyczkiem bez odrywania ich od podłoża. Każdemu rysunkowi towarzyszy historia, która zawsze jest opowiadana w ten sam sposób. Tak przetrwała na Vanuatu pamięć pokoleń. Eddie daje pokaz na planszach z piaskiem, opowiadając np. historię korzeni kavy albo kanibalskiego władcy Roi Maty pochowanego przed 400 laty na wyspie Eretoka wraz z żywymi żonami. Naukowcy, idąc śladem opowieści, odnaleźli grobowce Roi Maty, co było sensacją.

Najmniej Zbadane Plemiona

W muzeum warto zobaczyć kolekcję łodzi z różnych wysp, klaby, ceremonialne bogato rzeźbione maczugi do rozbijania czaszek świń i ludzi w czasach kanibalizmu, zbiór szamańskich masek z gliny, drewna i piór, mumię wojownika wypaloną w glinie, kamienne monety, prehistoryczne muszle, które jeszcze sto lat temu służyły jako waluta, oraz zbiór pamiątek z czasów, gdy grasowali po wyspach łowcy niewolników. Zachwyca zbiór moty­li i owadów z początku ubiegłego stulecia. Zbiory uzupełniają filmy obrazujące kultury plemion: Malmal, którzy od 3,5 tys. lat leczą masażem, Tamalie, wynalazców skoków bungee, Olal, którzy słyną z czarnej magii, i walecznych Namba. W muzealnym sklepiku można kupić miniaturki tamtamów, utrwalone w formalinie piaskowe rysunki, kosze z palmowej trawy i kopie czarno-białych fotografii podróżników z przełomu XIX i XX w. Info: Narodowe Muzeum Vanuatu, Cultural Centre, rue d’Artois, otwarte od pn. do pt. od 9 do 16.30, w soboty od 9 do 12.30, w niedziele nieczynne. Bilety – 700 vatu (14 zł) dorośli, 300 vatu (6 zł) dzieci. Zwiedzanie trwa 2 godz., www.vanuatuculture.org/museum

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.