Spośród 17508 wysp Indonezji około 4 tysiące znajduje się w rejonach na tyle oddalonych od cywilizacji, że nie posiadają nawet nazwy. Rząd Indonezji dostrzegł potencjał tego zjawiska i ogłosił niedawno, że zezwoli na nadawanie własnych nazw bezimiennym kawałkom lądu.
Nie wystarczy jednak ładny pomysł na imię dla wyspy. Celem pomysłu jest bowiem rozkręcenie gospodarcze odległych regionów kraju. Dlatego też warunkiem do nazwania wyspy jest wcześniejsze zainwestowanie na niej np. poprzez budowę plantacji, przemianę jej w luksusowy kurort.
Nie oznacza to jednak, że wyspy wystawiane są na sprzedaż innym krajom bądź w prywatne ręce. Rząd Indonezji podkreśla, że mimo zmiany nazwy będzie na nich wciąż obowiązywało indonezyjskie prawo.
NA TEMAT:
Najciekawsze wyspy Indonezji
Warto pamiętać, że pod pojęciem kilkunastu tysięcy wysp Indonezji kryją się miejsca niewidoczne na mapie kraju. W rzeczywistości życie mieszkańców skupia się na kilkudziesięciu kilkudziesięciu z nich. Wyspa Jawa ze stolicą kraju Dżakartą to jego serce kraju zamieszkane przez ponad połowę mieszkańców. Większość populacji Indonezji zamieszkuje kilka dużych wysp.
Z kolei turystyka zagraniczna w tym kraju to głównie wyspa Bali. Relatywnie niewielu gości wypuszcza się poza nią. Zwiedzając duże wyspy Indonezji poznajemy więc świat żyjący własnym, nieco szalonym życiem. Z kolei wyruszając na małe wyspy, trafimy w rejony, gdzie współczesna cywilizacja dociera wciąż w niewielkim stopniu.
Oto 10 najciekawszych wysp Indonezji, spośród których każdy znajdzie swoja ulubioną.