Festiwal Śniegu w Sapporo – Japonia
Wszystko zaczęło się niewinnie od kilku śnieżnych rzeźb, które w 1950 roku postawili w centrum miasta uczniowie. Wkrótce zaczęły powstawać następne. Dziś w parku Odori, gdzie rozpoczęła się zabawa, światowi artyści rzeźbią kilkunastometrowe arcydzieła.
Powstaje nie byle co. Do tej pory można było zobaczyć m.in. miniaturowy parlament Norwegii albo zamek w Nagoi. Za niektórymi lodowymi pomnikami kryje się podtekst polityczny – Norwedzy nie mieliby swojego parlamentu w Japonii, gdyby nie stulecie dobrych stosunków między tymi krajami.
Festiwal połączony z konkursem rzeźb trwa 7 dni, a uczestniczą w nim nawet 2 miliony ludzi!
NA TEMAT:
Festiwal Rzeźby Lodowej i Śniegu w Harbinie – Chiny
Najpiękniejszy festiwal zimowy odbywa się od ponad 50 lat w Harbinie, chińskim mieście założonym w XIX wieku przez polskiego inżyniera. W trakcie festiwalowego miesiąca na powierzchni ok. 0,6 km kw. powstaje lodowe miasteczko pełne znanych budowli z różnych stron świata (m.in. symbol Rzymu – Koloseum czy Sfinks). Najpiękniej prezentuje się ono wieczorami, gdy intensywne, wielokolorowe światło wyławia z mroku detale budowli i podkreśla ich wielkość.
Festiwal Muzyki Lodowej – Geilo, Norwegia
Jego przebieg całkowicie zależy od rytmu natury. To ona wyznacza datę wydarzenia – zawsze w pierwszą pełnię księżyca w roku – i jego charakter, ponieważ bezpośredni wpływ na jakość dźwięku ma jakość lodu wydobywanego z pobliskich jezior. Z tego też powodu przebieg Ice Music Festival jest trudny do przewidzenia.
Na pomysł wpadł w 2006 roku norweski muzyk Terje Isungset, który komponuje tradycyjne skandynawskie, ale i jazzowe utwory na wykonanych przez siebie instrumentach z naturalnych materiałów takich, jak skóra, drewno, także lód. To właśnie z niego wykonane są wszystkie festiwalowe gitary (poza strunami), cymbały i trąbki (bez ustników).
Koncerty trwają 3 dni. Lodową scenę rozświetlają w tym czasie kolorowe światła, które tworzą niesamowity klubowy nastrój.
Festiwal Rzeźby Lodowej – Jełgawa, Łotwa
W mroźny weekend lutego rzeźbiarze spotykają się również w Jełgawie na Łotwie, gdzie odbywają się pokazy połączone z koncertami. Organizatorzy przygotowują też sporo atrakcji dla dzieci, w programie dwóch festiwalowych dni są gry, przedstawienia muzyczne, pokaz świateł i fajerwerków. Co ciekawe, w czerwcu w tym samym miejscu odbywa się jeden z największych w Europie festiwali rzeźby w piasku.
Winterlude – Ottawa, Kanada
W lutym Kanadyjczycy organizują jeden z najważniejszych festiwali w Ottawie zwany Winterlude. To również największe zimowe przedsięwzięcie w kraju. Wydarzenie trwa około 2 tygodnie, ale najciekawsze imprezy odbywają się w weekendy. Artyści z całego świata rzeźbią wtedy olbrzymie postaci w lodzie. Lśniące w słońcu posągi wieczorami przybierają tęczowe kolory sztucznych świateł, które oświetlają je z każdej strony.
Winterlude łączy wszystkie największe zimowe rozrywki, w większości darmowe. W 5 punktach miasta powstają śnieżne tory zabaw, igloo, zjeżdżalnie. Są również psie zaprzęgi, a Kanał Rideau zamienia się w naturalne lodowisko.