Ciekawostki ze świata

Krwawy księżyc nad Polską 2021. Kiedy jest pełnia w październiku i dlaczego jest taka wyjątkowa?

Agnieszka Morawska, 20.10.2021

Pełnia Księżyca Myśliwych 2021. Kiedy jest pełnia w październiku i gdzie oglądać w Polsce?

fot.: Ulrike Bohr/Pixabay

Pełnia Księżyca Myśliwych 2021. Kiedy jest pełnia w październiku i gdzie oglądać w Polsce?
Pełnia Księżyca w październiku 2021 będzie wyjątkowa - większa niż zwykle i pierwsza tej jesieni. Październikowy Księżyc nazywany jest także pełnią Księżyca Myśliwych albo Krwawym Księżycem. Zjawisko będzie można obserwować w drugiej połowie miesiąca. Skąd pochodzi nazwa i kiedy dokładnie jest pełnia Księżyca w październiku? O której godzinie zjawisko będzie najlepiej widoczne?

Pełnia Księżyca Myśliwych 2021 wypada środę, 20 października. Jej nazwa została wymyślona przez algonkińskich łowczych, którzy radowali się zjawiskową poświatą ziemskiego satelity i dziękowali za jasne światło pełnego Księżyca, które umożliwiało polowanie. Dzięki zwierzynie mogli przetrwać ciężką zimę. Inne nazwy pełni Księżyca w październiku to: Księżyc Więdnących lub Umierających Traw, Krwawy Księżyc, Łzawy Księżyc, Księżyc Dziesięciu Chłodów lub Pełnia Księżyca Podróży. Z wiadomych względów ostatnie określenie październikowej pełni podoba nam się najbardziej. Kiedy i o której godzinie obserwować pełnię Księżyca w październiku 2021?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Pełnia Księżyca Myśliwych 2021. Kiedy jest pełnia w październiku i gdzie oglądać w Polsce?

Pełnia Księżyca Myśliwych 2021 przypada 20 października. Maksimum zjawiska czeka nas o godzinie 16.57. Przy dobrej pogodzie Srebrny Glob w całej okazałości będzie widoczny z każdego miejsca w Polsce. Do obserwacji nie będzie nam potrzebny teleskop ani inny profesjonalny sprzęt. Jednak jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia najlepiej obserwować Księżyc za miastem, z terenów wolnych od sztucznego światła. Teleskop, lornetka i dobry aparat mogą pomóc w uzyskaniu dobrego rezultatu. Pełnia Księżyca w październiku jest wyjątkowa - nasz naturalny satelita jest bliżej i wydaje się większy niż zwykle. Czasami przybiera także czerwony kolor. Rdzenni Amerykanie łączyli jego barwę z symboliką upolowanej w tym czasie zwierzyny. Jednak nie przypisywali zjawisku niczego złowieszczego.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.