Spływ Tarą, Czarnogóra
Czy wiesz, że najgłębszy w Europie kanion znajduje się w Czarnogórze, tuż obok Žabljaku? Latem na rzece Tara organizowane są raftingi. Wrażenia podczas spływu głęboką na 1300 m czeluścią – niezapomniane. 4-5-godzinny spływ z wyżywieniem i noclegiem kosztuje ok. 50 euro.
Śladami królowej Marii, Bułgaria
Królowa Maria, wielka postać na kartach rumuńskiej historii, przez całe życie była rozkochana w Bałcziku, nadmorskim miasteczku, które w latach międzywojennych należało do Rumunii. Tu królowa nakazała wybudować swoją letnią rezydencję, eklektyczny pałacyk przypominający meczet, nazywany Cichym Gniazdem. To prawdziwa gratka dla turystów, niezwykła przestrzeń pełna symboli z różnych kultur i religii, otoczona pięknym ogrodem botanicznym, z potokami, wodospadami, rozarium i tarasami widokowymi. Królowa tak bardzo kochała pałac, że w testamencie kazała złożyć swoje serce w tutejszej kaplicy, lecz gdy Bałczik wrócił do Bułgarii, szkatułkę z sercem przewieziono do Rumunii.
Parki wodne w Nesebyrze, Bułgaria
I mali, i duzi szturmują dwa najsłynniejsze, nowoczesne parki wodne na wybrzeżu. W Aqua Paradise w Nesebyrze znajduje się kilka gigantycznych, prostych zjeżdżalni i kilka zakrytych, wijących się jak węże, a do tego kolorowe zamczysko, kompleks basenowy, bary i restauracje. Action Aquapark w Słonecznym Brzegu oferuje podobne atrakcje: wielkie fontanny, bicze wodne, spływy i sztuczne fale w basenach.
Jezioro Szkoderskie, Albania, Czarngóra
Podzielone granicą Albanii i Czarnogóry jest jednym z najwspanialszych rezerwatów przyrody w tej części Europy. Spotkać tu można pelikany, ibisy, czaple, a w dopływach rzek także żółwie. Na wyspach jeziora znajdują się też zabytkowe monastyry. Godzinny rejs kosztuje ok. 10 euro.
Walki gladiatorów w Puli, Chorwacja
W chorwackim mieście Pula, w słynnej rzymskiej Arenie – amfiteatrze sprzed blisko dwóch tysięcy lat, odbywają się letnie inscenizacje walk gladiatorów. Są one żywą lekcją historii. Prócz walk odbywają się też koncerty i spektakle teatralne.
Kamienny Las, Bułgaria
Kilkanaście kilometrów na zachód od Warny znajduje się jedna z największych osobliwości Bułgarii. To Kamienny Las, zespół ponad trzystu formacji skalnych o różnych kształtach, rozciągający się na powierzchni kilku kilometrów kwadratowych. Dominują tu wysokie, ponad sześciometrowe (najwyższe sięgają 12 metrów) kamienne słupy i głazy o przedziwnych kształtach, często przypominające ludzi, zwierzęta i drzewa. Do dziś naukowcy spierają się, co mogło być przyczyną ich powstania. Jako że wokół nie ma skrawka cienia, najlepiej oglądać je w świetle zachodzącego słońca, kiedy nabierają złocistordzawej barwy; w środku dnia porowata ziemia zamienia się w rozżarzoną patelnię.
Bałkany praktycznie
Kiedy jechać
Latem Bałkany rozgrzewają się do czerwoności, a wypoczynek nad Adriatykiem utrudniają tłumy turystów. Na plażowanie lepiej jechać wczesną jesienią, pogoda będzie i tak pewna, a morze po sezonie rozgrzane. Na górskie wycieczki dobry będzie początek lub koniec lata.
Jak dojechać
Najlepiej samochodem. Proponowana trasa: przez Węgry, na Novi Sad w Serbii, dalej do Czarnogóry, wzdłuż wybrzeża do Dubrownika, następnie do Mostaru, obłędnie malownicza trasa wzdłuż Neretwy i przez góry z powrotem do wschodniej Chorwacji na Węgry lub do Słowenii.
Jak się poruszać
Drogi na Bałkanach są dobre, szczególnie nad Adriatykiem i w Serbii. Jednak czasem, szczególnie w głębi krajów, zdarzają się niespodzianki – kończy się asfalt, czego nie zaznaczono na mapach. Warto pamiętać, ze wiele tras prowadzi serpentynami, często bez barierek ochronnych. Jeśli ktoś nie ma zbyt dużego doświadczenia, nie powinien wybierać się na górskie wojaże.