Chorwacja wprowadza nowe obostrzenia już od poniedziałku 26 lipca. Jak zapowiedział tamtejszy minister spraw wewnętrznych Davor Božinović - „W Chorwacji rośnie liczba zakażonych na koronawirusa. W związku z tym wprowadzone zostaną dodatkowe restrykcje, by ratować sezon turystyczny. Nowe ograniczenia będą dotyczyły rejonów obecnie oznaczonych jako "pomarańczowe". Chodzi o żupanie (okręgi administracyjne) nad Adriatykiem, m.in. rejony Zadaru, Szybenika, Splitu czy Dubrownika.
ZOBACZ TEŻ: Chorwacja samochodem 2021: Jak dojechać z Polski na wakacje do Chorwacji? Aktualne zasady na granicach
Chorwacja zaostrza restrykcje. Na czym polegają obostrzenia?
Nowe obostrzenia w Chorwacji dotyczą zakazu organizowania imprez i zgromadzeń publicznych, w których bierze udział więcej niż 50 niezaszczepionych osób. Limit jest większy, jeśli uczestnicy mają certyfikaty covidowe - wówczas bawić się w jednym miejscu może do 1000 osób. Ograniczenia będą dotyczyły także ślubów i wesel. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 15 osób bez certyfikatów covidowych. We żupaniach leżących nad Adriatykiem targi i festyny będą mogły odbywać się tylko wtedy, gdy zgodę wyrażą na to samorządy. W Chorwacji obowiązuje też nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach i w transporcie publicznym.restrykcje mają obowiązywać do 15 sierpnia. Jakie są aktualne zasady wjazdu do Chorwacji?
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Chorwacja na wakacje 2021. Aktualne zasady wjazdu dla turystów
Turyści z Polski do 30 czerwca mogli przyjechać na wakacje 2021 do Chorwacji na zasadach sprzed pandemii. Od 1 lipca 2021 r. osoby, które chcą przekroczyć granice z Chorwacją zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID wydawanego na podstawie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 potwierdzające szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. O tym skąd pobrać Unijny Certyfikat Covid piszemy tutaj. Brak "paszportu covidowego" nie oznacza, że nie możemy wypoczywać nad Adriatykiem. Na wakacje 2021 do Chorwacji od 1 lipca mogą wjechać także podróżni, z negatywnym wynikiem testu PCR ( nie starszym niż 72 h) lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszym niż 48 h.
Granicę z Chorwacja mogą przekroczyć także:
- Osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) - w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
- Osoby z potwierdzeniem przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby COVID-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia.
- Osoby wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).
- Dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.
"Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji" - Informuje Ambasada RP w Zagrzebiu.
Mimo, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, to jej popularność wśród Polaków sprawiła, że jej władze zdecydowały się zezwolić na nasz przyjazd jedynie na podstawie dowodu osobistego. Przekraczając chorwacką granicę musimy się wylegitymować dowodem albo paszportem. Trzeba też podać miejsce, w którym spędzamy urlop oraz numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Jeśli chcemy uniknąć kolejek i skrócić czas kontroli warto zarejestrować się w aplikacji entercroatia.mup.hr, która jest dostępna także w języku polskim. Po wysłaniu danych dostaniemy potwierdzenie zgłoszenia od Policji Granicznej i obowiązujące zalecenia epidemiologiczne.