Wakacje w Chorwacji każdego roku przyciągają tysiące Polaków. Niektórzy wracają do miejsc z krystalicznie czystą wodą, okazałymi górami oraz miast pełnych zabytków i romantyczny uliczek. Inni w wakacje 2021 do Chorwacji pojadą po raz pierwszy bez względu na to, który raz odwiedzamy ten kraj musimy pamiętać o zagrożeniu epidemicznym. W ostatnim czasie Chorwacja notuje wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) 15 lipca oznaczyło adriatyckie wybrzeże kolorem pomarańczowym, co oznacza że liczba nowych zakażeń COVID-19 w ostatnich 14 dniach wyniosła powyżej 50 na 100 tys. mieszkańców. Po publikacji mapy stowarzyszenia turystyczne biją na alarm - „oznaczenie Chorwacji kolorem czerwonym będzie oznaczać tragiczny koniec dla tutejszej turystyki w szczycie sezonu letniego". Właśnie dlatego kilkanaście lokalnych organizacji turystycznych zaapelowało o przestrzeganie restrykcji związanych z pandemią. Domagają się też mocniejszych kontroli i kar wobec tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów. - „Restrykcje epidemiczne obowiązujące obecnie w Chorwacji są dobre, ale ich realizacja i kontrolowanie budzą wątpliwości" - stwierdziło we wspólnym oświadczeniu kilkanaście organizacji branży turystycznej. O jakich obostrzeniach mowa?
ZOBACZ TEŻ: Overbooking - masz bilet, ale i tak nie polecisz. Klienci Wizz Air są wściekli, zmieniają wakacyjne plany
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Koronawirus w Chorwacji - z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć?
Aktualnie w Chorwacji obowiązkowe jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych i środkach transportu zbiorowego, a spotkania powyżej 100 osób nie mogą się odbywać bez oficjalnej zgody służb. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami uczestnicy wydarzenia muszą udowodnić, że są zaszczepieni, nabyli odporność w wyniku przebycia choroby lub posiadają negatywny wynik testu. Od 1 lipca 2021 r. osoby, które chcą przekroczyć granice z Chorwacją zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID wydawanego na podstawie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 potwierdzające szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. O tym skąd pobrać Unijny Certyfikat Covid piszemy tutaj. Brak "paszportu covidowego" nie oznacza, że nie możemy wypoczywać nad Adriatykiem. Na wakacje 2021 do Chorwacji od 1 lipca mogą wjechać także podróżni, z negatywnym wynikiem testu PCR ( nie starszym niż 72 h) lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszym niż 48 h.
Granicę z Chorwacja mogą przekroczyć także:
- Osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) - w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
- Osoby z potwierdzeniem przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby COVID-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia. - Osoby wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).
- Dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu. "Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji" - Informuje Ambasada RP w Zagrzebiu.
Mimo, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, to jej popularność wśród Polaków sprawiła, że jej władze zdecydowały się zezwolić na nasz przyjazd jedynie na podstawie dowodu osobistego. Przekraczając chorwacką granicę musimy się wylegitymować dowodem albo paszportem. Trzeba też podać miejsce, w którym spędzamy urlop oraz numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Jeśli chcemy uniknąć kolejek i skrócić czas kontroli warto zarejestrować się w aplikacji entercroatia.mup.hr, która jest dostępna także w języku polskim. Po wysłaniu danych dostaniemy potwierdzenie zgłoszenia od Policji Granicznej i obowiązujące zalecenia epidemiologiczne.