Praga i wokół Pragi
W programie oprócz zwiedzania często niedostępnych na co dzień pomieszczeń są koncerty, przedstawienia teatralne i wykłady. Drzwi otworzy zwiedzającym 80 pałaców i zamków rozsianych po całych Czechach. W Pradze czynne będą m.in. barokowy Pałac Wallensteina, gdzie mieści się obecnie czeski Senat, Chvalsky zamek i ogrody pod Zamkiem Praskim. Z zabytków w pobliżu stolicy swoje komnaty udostępni jeden z najpiękniejszych gotyckich zamków w Czechach, Karlstejn, poza tym Konopiszte, w którym zobaczymy pamiątki po jego najsłynniejszym właścicielu – Franciszku Ferdynandzie, malowniczy Krivoklat z charakterystyczną białą wieżą, słynący z ogrodowych labiryntów Loucen i najmłodszy w tym zacnym gronie, XVII-wieczny zamek Radim.
NA TEMAT:
Zamki w południowych Czechach
W południowych Czechach, gdzie zamków jest wyjątkowo dużo, nocą 30 sierpnia czynny będzie chyba najbardziej charakterystyczny czeski zamek – Cervena Lhota, czerwona, gotycka budowla, której intensywny kolor tłumaczą ponure legendy o zamordowanej żonie rycerza. Tego wieczoru nadarzy się okazja do obejrzenia też XIII-wiecznego zamku Rozmberk, poza tym Zlatej Koruny, przypominającego twierdzę klasztoru Cystersów, który zalicza się do najpiękniejszych w Czechach przykładów gotyckiego budownictwa.
Zamki w Czechach: Morawy
Na Morawach zobaczymy: zamek w Bouzovie, który często służy za plan filmowy (m.in. Fabryka Zła), dawną posiadłość Liechtensteinów w Sternberk, o której zwrot ród walczy do dzisiejszego dnia, renesansowy pałac w miejscowości Velke Losiny, która bardziej niż z obiektu słynie z zakładów przyrodoleczniczych, pałac w Vizovicach, Hradec nad Moravici, gdzie koncertowali m.in. Beethoven i Liszt, i kamienny zamek na skarpie Soviniec, centrum lokalnej kultury i sztuki.