Tradycyjne zapusty w Czechach
Zimowe dni w Czechach ocieplą uczty i zabawy – zapusty. Również w tym roku ich zwieńczeniem będą pełne przepychu maskarady, które zobaczymy od końca stycznia w różnych zakątkach kraju.
W czasie zapustów na stoły trafiały obfite półmiski mięsa ze świniobicia, a w rodzinach odbywały się śluby. Pierwsze wzmianki na temat zapustów w Czechach można znaleźć już w XIII wieku. Chociaż obecnie wielu ludziom zapusty kojarzą się jedynie z balem maskowym, 6 stycznia zaczynał się cały okres zabaw. Podczas karnawału w rodzinach organizowano śluby albo świniobicie. Później w ciągu roku czasu do zabaw było mało.
NA TEMAT:
Czeski karnawał dawniej
Zanim wyruszano na ulice, tańcząc i śpiewając, najpierw trzeba było najeść się porządnie w tłusty czwartek. Wierzono, że jeżeli tego dnia człowiek zje do syta, będzie silny przez cały rok. Po ucztowaniu nadchodził czas, gdy mężczyźni chodzili z kolędą od domu do domu. Za występ czekała na nich zawsze nagroda w postaci przysmaków ze świniobicia, pączków czy gorzałki.
Wszystkie kostiumy używane w pochodzie miały swoje zadanie i status. Nie mogło zabraknąć pstrokatego. Podobno ile kropek ma na sobie pstrokaty, tyle nas czeka szczęśliwych dni w ciągu roku. Z kolei chochoł błogosławił kobietom, które oczekiwały potomka. W pochodzie uczestniczyło również czterech Turków, którzy podczas tańca musieli wysoko skakać, w przeciwnym razie nie wzeszłyby zboża. Na koniec obchodu należało pokonać maszkarę – kobyłkę, po czym następowała zabawa aż do północy.
Karnawał w regionie Hlinecko
Korowody zapustowe w regionie Hlinecko, leżącym niedaleko Pardubic, zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Głównymi postaciami biorącymi udział w tutejszych korowodach są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym przebierańcy wędrują po wioskach Vortova, Studnice, Hamry i Blatno.
W pobliskim skansenie Wesołe Wzgórze możemy obejrzeć stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych, a na tradycyjne pochody masek i zabawę skansen zaprasza 4 lutego (www.hlinsko.cz, www.vesely-kopec.eu).
Kilkudniową zabawę zorganizuje również malowniczy Cesky Krumlov, gdzie na ulice pod koniec lutego wyruszą nie tylko przebierańcy w maskach, ale również trupy teatralne i kuglarze. Na tutejszym średniowiecznym jarmarku będzie można spróbować typowych przysmaków ze świniobicia takich, jak kaszanka czy wątrobianka.
Karnawał na Morawach
Imprezy karnawałowe organizują niemal wszystkie czeskie miasta i skanseny. Warto na przykład odwiedzić w sobotę 18 lutego skansen wołoski w Roznovie pod Radhostem na Morawach. Tak jak każdego roku, na gości czekają barwne korowody, degustacje przysmaków ze świniobicia i liczne konkursy, na przykład o najlepszą wołoską kiełbaskę i salceson (www.vmp.cz).