Świętom Bożego Narodzenia w Czechach towarzyszą liczne tradycje i zwyczaje. Należy do nich na przykład pieczenie tradycyjnych ciasteczek, tzw. cukrovi. Od dawnych czasów czeskie gospodynie pieką na święta rogaliki waniliowe i inne malutkie ciasteczka o najrozmaitszych kształtach.
NA TEMAT:
W Wigilię, aż do wieczora, obowiązuje ścisły post. Dzieciom obiecuje się, że jeśli będą przestrzegać postu, zobaczą złote prosiątko. Do wspólnej wieczerzy Czesi zasiadają, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Na stole wigilijnym nie może zabraknąć zupy rybnej, sałatki ziemniaczanej i smażonego karpia. Pod talerze kładzie się kilka łusek karpia, które mają zapewnić wszystkim dostatek pieniędzy przez cały nadchodzący rok. Na stole powinno znaleźć się dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa.
Zgodnie z kolejną tradycją, której przestrzega wiele czeskich rodzin, nie należy odchodzić od stołu wigilijnego podczas wieczerzy. Ten, kto wstanie przed zakończeniem posiłku, może bowiem nie dożyć następnych świąt.
Ulubionym zwyczajem jest krojenie jabłek. Jeśli w przekrojonych połówkach zobaczymy pośrodku kształt gwiazdki, będziemy zdrowi przez cały rok, krzyżyk natomiast zwiastuje chorobę.
Prezenty w Czechach przynosi Jezusek. Zostawia je pod choinką 24 grudnia wieczorem.
Tradycja w skansenie
Dawne zwyczaje świąteczne próbują przywołać czeskie muzea i skanseny. Roznov pod Radhostem, najstarszy i największy skansen ludowej architektury góralskiej w Europie Środkowej, każdego roku szykuje atrakcyjny program świąteczny Boże Narodzenie na Wołoszczyźnie, przybliżający regionalne zwyczaje świąteczne. Goście mogą wziąć udział w przygotowywaniu tradycyjnych potraw wigilijnych i ozdób, zakupić prezenty na jarmarku świątecznym i uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu.
Więcej informacji: www.czechtourism.com