Centrum Moraw Środkowych stanowi Ołomuniec z drugim pod względem wielkości parkiem kulturowym w Republice Czeskiej, unikatowym zespołem barokowych fontann i barokową Kolumną Trójcy Przenajświętszej wpisaną na listę Unesco. W Ołomuńcu - metropolii o dużym znaczeniu kulturalnym i religijnym - jest też wiele zabytków sakralnych. Znajduje się tutaj jedyna siedziba urzędującego biskupa w środkowej Europie otwarta dla zwiedzających – Pałac Arcybiskupi.
Nowoczesne interaktywne ekspozycje poświęcone historii miasta i przyrodzie kraju ołomunieckiego prezentuje Muzeum Regionalne (Vlastivědné muzeum) w Ołomuńcu. Unikatowy charakter mają umocnienia miejskie, cztery z zachowanych fortyfikacji wojskowych są udostępnione do zwiedzania. W pobliżu miasta na Svatym Kopečku leży inna barokowa perła - bazylika Najświętszej Marii Panny, obok znajduje się popularny ogród zoologiczny.
Do często odwiedzanych atrakcji turystycznych zaliczają się także zamki i pałace. Jednym z najbardziej malowniczych zamków w Republice Czeskiej jest romantyczny zamek Bouzov, zwiedzający nie powinni też ominąć zamku w Šternberku koło Ołomuńca ani imponującego średniowiecznego zamku Helfštýn na Ziemi Přerovskiej. Ciekawe ekspozycje prezentowane są także we wspaniałych pałacach: Náměšti na Hané, Úsov w regionie Šumperka, Jánský Vrch w Javorníku. Wyjątkowa jest również nowa ekspozycja w Muzeum Regionalnym Ziemi Jesenickiej (Vlastivědné muzeum Jesenicka), która przedstawia historię... procesów czarownic na Ziemi Jesenickiej.
Kraj ołomuniecki może się pochwalić wieloma zabytkami techniki, do najbardziej znanych zalicza się Manufaktura Papieru z muzeum w Velkich Losinach, gdzie już od czterech stuleci papier wytwarza się ręcznie w tradycyjny sposób. W Jesionikach znajduje się też jeden z 7 największych cudów Republiki Czeskiej - elektrownia szczytowo-pompowa Dlouhé Stráně, która leży na wysokości 1350 m nad poziomem morza. Do unikatowej budowli hydrotechnicznej prowadzi sześciomiejscowa krzesełkowa kolejka linowa z Koutów nad Desnou.
Jesioniki ze wspaniała górską przyrodą kuszą turystów wieloma oznakowanymi trasami pieszymi i rowerowymi, które są odpowiednie dla wszystkich kategorii wiekowych. Możemy się udać na wyprawy przez najwyższą górę Moraw Pradziada (Praděd) na Červenohorské sedlo, do najstarszego rezerwatu przyrody na Morawach Šerák - Keprník, do źródeł rzeki Morawy lub na szczyt Śnieżnika (Králický Sněžník). Na piękne wycieczki można się wybrać także w Górach Złotych (Rychlebské hory), gdzie znajduje się największa w Republice Czeskiej sieć tras dla rowerów górskich.
Do wielkich atrakcji zaliczają się jaskinie, z których pięć w kraju ołomunieckim jest dostępnych dla zwiedzających. Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe (Zbrašovské aragonitové jeskyně) w Teplicach nad Bečvou są najcieplejszymi jaskiniami w Republice Czeskiej a bogatymi naciekami krasowymi chlubią się rozległe Javoříčské jeskyně i Mladečské jeskyně koło miejscowości Litovel.
Wiele możliwości region oferuje tym, którzy szukają wrażeń ekstremalnych. Mogą spróbować jazdy na górskiej hulajnodze ze szczytu Pradziada na Ovčárnę, zjechać po torze bobslejowym o największej różnicy wysokości w Republice Czeskiej w Petříkovie, atrakcją jest też jazda na nartach po trawie i na hulajnogach w Hynčicach pod Sušinou, a Acrobat Park w Štítach oferuje skoki do wody na nartach i snowboardzie oraz profesjonalne trampoliny.
Odpocząć i nabrać nowych sił turyści mogą natomiast w uzdrowiskach, które znajdują się w Velkich Losinach, Dolní Lipovej, Jeseníku, Bludovie, Slatinicach u Olomouce i Teplicach nad Bečvou.
Podczas pobytu w kraju ołomunieckim możemy wyraźnie zaoszczędzić dzięki Olomouc region Card. Z kartą turystyczną bezpłatnie odwiedzimy prawie 80 zabytków, muzeów i atrakcji, w innych miejscach uzyskamy znaczne zniżki (www.olomoucregioncard.cz).
źródło: www.ok-tourism.cz
NA TEMAT: