DANIA

"Farerskie kadry": I jak tu się nie zakochać w Wyspach Owczych?

Marta Radzikowska, 22.03.2019

Wyspy Owcze

fot.: shutterstock

Wyspy Owcze
Wyspy Owcze zamieszkują Farerowie. Ich język, muzyka i styl życia stały się inspiracją dla Macieja Brencza do przelania na papier miłości do Wysp Owczych. Tak powstała książka "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc".  

Na Wyspach Owczych wciąż funkcjonuje jednostka powierzchni oparta o liczbę owiec, która przypada na fragment farerskiej ziemi. Archipelag osiemnastu wysp to kawałek ziemi, który oparł się zgiełkowi cywilizacji i nachalności popkultury. To jedno z tych nielicznych miejsc na świecie, gdzie minimalizm jest pożądany. - Czytałem o małej, dumnej nacji przez wieki stawiającej dzielnie czoła wymogom życia pośrodku Atlantyku. Czytałem o miejscu, w którym nie zamyka się na klucz domów i samochodów. Czytałem i oglądałem. Moja ciekawość, podziw i zachwyt rosły coraz bardziej. Aż pewnego dnia postanowiłem zobaczyć Wyspy na własne oczy - pisze we wstępie do swojej książki Maciej Brencz.

NA TEMAT:

trojkat

Wyspy Owcze – dlaczego warto odwiedzić pochmurny archipelag na Atlantyku

I dodaje: Czym dla mnie są Wyspy Owcze? Gromadką osiemnastu wulkanicznych wysepek, nie wiedzieć czemu pomijanych przez niektórych kartografów i telewizyjnych grafików serwisów meteorologicznych? Pozbawionym drzew, surowym krajobrazem kształtowanym przez morskie sztormy i nieustający wiatr? Pełnymi wewnętrznego spokoju, pasji, ciepłymi i gościnnymi ludźmi żyjącymi na niespokojnym, surowym, wrogim i niegościnnym kawałku lądu pośrodku oceanu? Domem dla nacji wielkości jednej dziesiątej Poznania, w której wydaje się per capita pięć razy więcej książek niż w Polsce?

Skandynawia wciąż należy do alternatywnych kierunków wakacyjnych wojaży. Niesłusznie przegrywa często ze śródziemnomorskimi wyspami. Tymczasem jej Wyspy Owcze kuszą dzikością przyrody, czystym powietrzem i wyprawami autostopowymi, które stały się tutaj niepisaną tradycją. Więcej inspiracji do odwiedzenia Wysp Owczych znajdziecie w książce Macieja Brencza "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc". Jej egzemplarz możecie wygrać w naszym konkursie na Facebooku, który rusza 26 marca.

Regulamin konkursu "Farerskie kadry"

Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc
"Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc", Michał Brencz, fot. materiały prasowe

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.