FILMY
Początki kinematografii należą do Francji i braci Lumière i choć pierwsze filmy w historii nie powstały w Paryżu, romans tego miasta z filmem jest długi i namiętny. Wielkomiejski Paryż można poczuć oglądając klasyki takie jak Piękność dnia Buñuela, natomiast Frantic Polańskiego przedstawia Paryż bardziej nieoczywisty i dynamiczny. Paryż historyczny, w czasach kwitnącego impresjonizmu, zobaczymy w filmie o życiu rzeźbiarki Camille Claudel (reż. Bruno Nuytten). Kawałek pięknej lewobrzeżnej części współczesnego Paryża pokazuje Przed zachodem słońca Richarda Linklatera oraz Niebieski Kieślowskiego, w którym widać zabytkową rue Mouffetard. Kulturową różnorodność dzisiejszego Paryża zobaczymy w Paris je t’aime którego 20 etiud odzwierciedla liczbę i indywidualny charakter wszystkich dzielnic miasta. Doskonałym aperitifem dla przyszłych zwiedzających będzie obejrzenie O Północy w Paryżu Woody’ego Allena, w którym to Paryż, wybaczcie drodzy aktorzy, jest prawdziwą gwiazdą.
KSIĄŻKI
Gorąco polecam Anglika w Paryżu Michaela Sadlera, po pierwsze dlatego, że ten przekomiczny outsider wie o mieście więcej niż prawdopodobnie niejeden paryżanin, a po drugie dlatego, że książka tłumaczy, czym się różni ser liwarot od camembert (różnica wagi państwowej) i dlaczego liwarota należy przewozić wyłącznie na dachu samochodu. Poza tym dowiemy się, dlaczego w słynnej Brasserie Lipp przy bulwarze Saint-Germain-des-Prés wypada siedzieć na zewnątrz.
NA TEMAT:
MUZYKA
Eric Satie, Édith Piaf, Lucienne Boyer czy Juliette Gréco są tak paryscy jak bagietki i bez ich muzyki ani rusz, jeśli chcemy poznać duszę miasta. Kto woli brzmienia współczesne, niech sięgnie po płyty zespołu Phoenix, a w szczególności po utwór „1901”, dedykowany właśnie Paryżowi.
ZAKUPY:
Galeries Lafayette to zabytkowy dom towarowy z przepięknym sklepieniem z belle époque. Znajdziemy tam wszystkie marki, od Zary, poprzez All Saints, aż po Chanel, plus raj dla buciarzy na poziomie -1. Metro Chausée d’Antin La Fayette; www.galerieslafayette.com. W dzielnicy Le Marais – tutaj robi się zakupy, chodząc po małych uliczkach ze sklepami głównie współczesnych francuskich designerów, jak Maje, Sandro, Zadig&Voltaire czy Vanessa Bruno. Główna ulica zakupowa to Rue Vieille du Temple, ale warto też rozejrzeć się na boki (metro Saint Paul, Bastille, République, Arts et Métiers). Merci to jeden z bardzej inspirujących concept stores non-for-profit w Paryżu, w którym znajdziemy m.in. wybrane ubrania francuskich designerów. Ponadto to świetne miejsce na kawę lub lunch. 111 Boulevard Beaumarchais, metro Saint Sébastien Froissart; www.merci-merci.com. Cały obszar okalający Place de Bastille to zagłębie tzw. ventes privées, czyli ograniczonej sprzedaży kolekcji francuskich lub światowych designerów po niższej cenie. Warto śledzić ogłoszenia o sprzedaży, organizowanych cyklicznie w różnych miejscach, na www.mylittleparis.com lub www.vente-privee.com.