Pożar Katedry Notre Dame – aktualizacja 16.04
Ogromny pożar został ugaszony dopiero około 4 nad ranem. Dogaszanie może jednak potrwać jeszcze kilka najbliższych dni. Starty są ogromne, jednak przed całkowitym zniszczeniem udało się uratować dwie wieże oraz samą konstrukcję katedry Notre Dame. Spaleniu uległo wiele bezcennych dzieł sztuki. Część, na szczęście udało się ocalić. Z pożaru cało wyszły między innymi korona cierniowa Jezusa Chrystusa oraz fragment krzyża. A trakcie akcji ratunkowej ranny został jeden ze strażaków.
Katedra Notre Dame przed pożarem - jak wyglądał symbol Francji? [ZDJĘCIA]
NA TEMAT:
Pożar Katedry Notre Dame - AKTUALIZACJA:
Z ogniem walczy około pół tysiąca strażaków. Ich drabiny są jednak zbyt krótkie, by gasić pożar na ponad 100-metrowym budynku. Ogień pojawił się w jednej z wież katedry. Jak powiedział zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire, pożar spowodował w katedrze "kolosalne szkody". Z kolei rzecznik świątyni potwierdził, że płonie całe drewniane wnętrze i "pewnie nie da się go uratować". Na wyspę Île de la Cité na Sekwanie przybył prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Edouard Philippe. Prokuratura wszczęła śledztwo, by ustalić przyczyny pożaru.
Strażacy wciąż wynoszą z płonącej katedry relikwie i dzieła sztuki. - Udało się ocalić wiele relikwii - powiedział rektor katedry Patrick Chauvet. Trudniej jest z dziełami sztuki, jakimi są na przykład malowidła ścienne. Ich nie da się wynieść.
Od wtorku mają być zbierane datki na odbudowę Notre Dame. Jej rekonstrukcja może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.
Pożar Katedry Notre Dame - poniedziałek 15.04:
Katedra Notre Dame w płomieniach. Pożar zajął jedną z najbardziej znanych świątyń na świecie. Na razie nieznana jest oficjalna przyczyna pożaru, ale zagraniczne media sugerują, że ogień mógł pojawić się przy okazji prac remontowych w katedrze. Pojawiły się głosy, że zapłonęło rusztowanie. W związku z dramatycznymi wydarzeniami w Paryżu, prezydent Francji Emmanuel Macron odwołał zaplanowane na dziś orędzie do narodu. Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo zaapelowała do mieszkańców stolicy: Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości.
>>>TU ZNAJDZIESZ ZDJĘCIA Z POŻARU<<<
BREAKING NEWS: Huge fire reported at Notre Dame Cathedral in Paris, France.pic.twitter.com/7S0klvLkmn
— Breaking News Feed (@pzf) 15 kwietnia 2019
Ogień widać z daleka. Nad Notre Dame unoszą się kłęby dymu. Płonie dach, który jest zabytkiem światowej klasy.
Paryż - atrakcje, zwiedzanie, noclegi
Appalling News from #Paris Would seen to be a MAJOR fire at #NotreDame Cathedral. so sad pic.twitter.com/fBOBsZ9n4I
— Fraser Rush (@fraser_rush) 15 kwietnia 2019
Strażacy ewakuowali teren wokół katedry. - Policja wszystkich przeganiała na drugą stronę ulicy, bo pod wpływem ciepła zaczęły strzelać dachówki, można było odłamkiem dostać - mówił w rozmowie z RMF FM pan Łukasz Chojnacki, który był świadkiem pożaru.
Poniżej relacja na żywo z pożaru katedry Notre Dame.
W Paryżu jest obecnie ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Od rana była ogromna ilość uzbrojonych żołnierzy z bronią maszynową, na każdej stacji metra i przed wejściami do muzeów. Tak jest tutaj już zawsze, ale zakonnicy, u których nocuję twierdzą, że jest pełna gotowość sił policyjnych przez Świętami Wielkanocnymi - napisał na Facebooku duchowny.
Solidarność z Francuzami wyraził na Twitterze m.in. prezydent Andrzej Duda.
W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich...
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 15 kwietnia 2019
Premier Morawiecki napisał w pierwszym tweecie: Katedra #NotreDame w ogniu jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii. To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie. Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją...
Później dodał:
Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 15 kwietnia 2019
- Na oczach całego świata pali się historia Francji... - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Brak słów. Na oczach całego świata pali się historią Francji, Europy, świata. W takich chwilach doceniamy prawdziwe znaczenie dziedzictwa i kultury. Dlaczego tylko wtedy? Wyrazy solidarności dla wszystkich Francuzów.#NotreDame
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) 15 kwietnia 2019
Wyrazy współczucia dla Francuzów płyną od wielu polityków. - Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Notre-Dame de Paris est Notre-Dame de toute l’Europe. We are all with Paris today.
— Donald Tusk (@eucopresident) 15 kwietnia 2019
Katedra Notre Dame liczy ponad 850 lat. Jej nazwa oznacza "Nasza Pani" i jest nawiązaniem do Matki Boskiej. Budowla zyskała popularność m.in. dzięki powieści "Dzwonnik z Notre Dame" francuskiego pisarza Victora Hugo. Wiekowy zabytek wymagał odrestaurowania, dlatego w ubiegłym roku władze francuskiego Kościoła wezwały do pilnej zbiórki pieniędzy na ratowanie katedry. Na renowacje iglicy przeznaczono 6 mln euro. Jej remont miał zakończyć się w 2022 roku. Średniowieczna świątynia uległa zniszczeniu i splądrowaniu podczas rewolucji francuskiej. Jej prace rekonstrukcyjne przeprowadzone w XIX wieku trwały 25 lat.