Na Riwierze Francuskiej szybko wzrasta liczba tropikalnych kleszczy wędrownych (Hyalomma marginatum), pochodzących z Afryki Północnej i ciepłych krajów Azji. Władze apelują do turystów, by skutecznie chronili się przed tymi groźnymi pajęczakami, m.in. ubierając się odpowiednio na spacery po lasach. Giganty mogą roznosić śmiertelne choroby - tyfusa plamistego i krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. Dorosłe osobniki żywią się krwią dużych ssaków, w tym koni i ludzi. We wcześniejszych fazach rozwoju atakują mniejsze ssaki i ptaki.
Czy w Gambii powinniśmy bać malarii?
NA TEMAT:
Wcześniej egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech - w Hesji i Dolnej Saksonii, na razie jest ich stosunkowo niewiele, ale ich liczba może wzrastać. Według niemieckich naukowców występowanie gigantów w tak dla nich nietypowym miejscu jak Europa Środkowa związane jest z upalnym i suchym latem.
ZOO we Wrocławiu - ceny biletów, godziny otwarcia, dojazd
Egzotyczne gatunki kleszczy łatwo odróżnić od innych. Są dużo większe. Nasze kleszcze nie przekraczają 15 milimetrów, a te znalezione w Niemczech czy we Francji mają nawet 2 centymetry. Ich odnóża wyglądają, jakby były prążkowane.
Więcej na temat kleszczy i chorób przez nie przenoszonych możesz przeczytać TUTAJ:
Kosmetyki i perfumy znanych marek w atrakcyjnych cenach. Sprawdź zniżki i rabaty na Sephora kody rabatowe.