Grecja będzie w tym roku w czołówce krajów najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów. Polacy planują tam nie tylko wakacje, ale także wybierają się do tego kraju na długi majowy weekend. Tym, którzy spędzą w Grecji majówkę, może uda się zobaczyć obchody Dnia Maja, przypadające na 1 dzień tego miesiąca, a które mają swój początek jeszcze w czasach starożytnych. Eksperci z serwisu dla podróżujących HolidayCheck.pl przybliżają historię i zwyczaje związane z tym greckim świętem.
NA TEMAT:
1 maja w Grecji
Protomagia (Protomajia), czyli pierwszy dzień miesiąca maja, to Międzynarodowy Dzień Pracowników będący świętem narodowym. Muzea, miejsca archeologiczne i sklepy w rejonach pozamiejskich są zamknięte. 1 maja to także Święto Kwiatów i tradycyjna celebracja nadejścia wiosny, wywodząca się jeszcze z czasów starożytnych.
Według Greków to dzień kwiatów i życia, gdyż ziemia odradza się po długiej zimie. W tym dniu mieszkańcy miast tradycyjnie wyruszają na pikniki na wieś. Charakterystycznym widokiem jest niebo pełne latawców. Ludzie zbierają polne kwiaty na wieńce, które wieszają na frontowych drzwiach swoich domów. Wiszą tak aż do Nocy Świętojańskiej. Wieniec z kwiatów ma zbliżać ludzi do przyrody, zwłaszcza w dzisiejszych czasach pogoni za zdobywaniem pieniędzy i brakiem czasu na obcowanie z naturą.
W wielu wioskach na greckiej wyspie Korfu do dzisiaj przetrwał też zwyczaj spaceru mieszkańców niosących pień drzewa cyprysowego. Drzewo to, zwane także Mayoxilo, jest ozdobione wieńcami z zielonych gałęzi oraz pokryte żółtymi stokrotkami. Niosący pień młodzi mężczyźni muszą mieć na sobie białe ubrania i czerwone szale. Chodząc po ulicach, śpiewają pieśni o maju.
Do najczęściej spotykanego jeszcze zwyczaju związanego z Dniem Maja należą skoki przez ogień. Kobiety, bez względu na wiek, zbierają się noc poprzedzającą pierwszy dzień maja i po zachodzie słońca rozpalają ognisko, używając do tego suchych gałęzi zebranych w ciągu ostatnich dni. Po zapaleniu ognia kobiety tańczą w dużym kręgu, śpiewając pieśni ludowe o maju i wiośnie. Dzieci zwilżają wodą włosy i ubrania, a następnie skaczą przez ogień. Symboliczny skok ma je uchronić m.in. przed chorobami.
Historia greckiego Dnia Maja
Grecki Dzień Maja ma swoje korzenie jeszcze w czasach starożytnych. Według tradycji, miesiąc maj przyjął swoją nazwę od rzymskiej bogini Maia, co w języku greckim oznacza matkę, opiekunkę, położną i pielęgniarkę. Starożytni Grecy poświęcili piąty miesiąc roku swojej bogini rolnictwa Demeter oraz jej córce Persephone, która w tym miesiącu wróciła do matki po spędzeniu zimy w podziemiu z Hadesem.
Jedną z najstarszych uroczystości było Anthesteria – pierwszy starożytny grecki festiwal kwiatowy. Święto Anthesteria obejmowało procesje, podczas których starożytni Grecy nosili kwiaty do świątyń. Festiwal kwiatowy po raz pierwszy odbył się w Atenach, a później zaczęto obchodzić go w innych starożytnych miastach greckich.
Podbój Grecji przez Rzymian nie przeszkodził w dalszym świętowaniu Dnia Maja. Zarówno Rzymianie, jak i starożytni Grecy, wierzyli, że kwiaty symbolizują piękno bogów i przynoszą władzę, chwałę, szczęście i zdrowie. Do dzisiaj w maju odbywa się festiwal folklorystyczny w Eleusis koło Aten.
Dawniej, na wyspach Morza Egejskiego, młode dziewczyny wstawały rano i szły do studni, niosąc kwiaty zebrane poprzedniego dnia. Napełniały dzbany „wodą milczenia” czerpaną ze studni i wracały do swoich domów bez słowa. Później obmywały się tą wodą.
Oryginalne znaczenie Dnia Maja w Grecji zmieniało się przez wieki. Nieliczne starożytne zwyczaje przetrwały jako tradycje ludowe. Dzień Maja w Grecji jest jednym z nielicznych świąt bez treści religijnych.