Kreta to największa grecka wyspa i jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Natura obdarzyła ją niesamowitą przyrodą, ale też położeniem, na którym często dochodzi do trzęsień ziemi. Wyspa znajduje się na płycie egejskiej, która napiera na płytę afrykańską, co powoduje ruchy tektoniczne. Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Kretę w poniedziałek 27 września o godzinie 9.17 rano lokalnego czasu miało siłę 6,5 w skali Richtera. W jego wyniku zmarła jedna osoba. Mężczyzna był jednym z robotników, którzy pracowali w kościele proroka Eliasza w Arkalochori. Jak podaje grecka policja podczas wstrząsów kopuła kościoła zawaliła się, w wyniku czego robotnik został śmiertelnie ranny. 11 osób ze złamaniami trafiło do szpitali.Nie ma informacji, aby poszkodowani zostali turyści.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Trzęsienie ziemi na Krecie. „Nie spodziewaliśmy się"
Jak relacjonują lokalne media podczas wstrząsów ludzie w panice wybiegali na ulice. W Heraklionie ewakuowano jedną ze szkół. Pojawiają się informacje o zniszczeniach kolejnych budynków. Według relacji świadków zdarzenia zamieszczonych na stronie internetowej EMSC, trzęsienie ziemi było odczuwane w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od jego centrum. Mieszkańcy Krety informują, że wstrząsy trwały kilkanaście sekund, w domach ze ścian spadały obrazy i tłukło się szkło. -„Nie spodziewaliśmy się tego trzęsienia ziemi, obecnie wstrząsy wtórne mają magnitudę 4,5" - powiedział greckiej agencji ANA sejsmolog Efthymis Lekkas. Z powodu trzęsienia ziemi nie wstrzymano lotów z międzynarodowego lotniska w Heraklionie. Według przedstawicieli lokalnej branży hotelarskiej, wstrząsy nie uszkodziły poważnie żadnego z hoteli w regionie i nie stworzyły zagrożenia dla ruchu turystycznego. Lokalne władze poinformowały o znacznych uszkodzeniach budynków i systemu wodociągowego. Najbardziej ucierpiały okolice Arkalochori. Jak podjae PAP częściowo zniszczone mogą być setki domów. Do pomocy w usuwaniu kataklizmui zmobilizowano lokalną obronę cywilną i służby ratunkowe. Na Kretę skierowano też z Grecji kontynentalnej oddział straży pożarnej wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i psy tropiące. Ratownicy uratowali jednego mężczyznę, który nie mógł się wydostać ze swojego zniszczonego przez wstrząsy domu. Jak donosi CNN, kilka osób została uwięzionych w aptece, ale udało im się wydostać. „Ludzie, którzy żyją w zniszczonych budynkach powinni pozostać na zewnątrz. Kolejny wstrząs wtórny może spowodować ich zawalenie. Mam tutaj na myśli konstrukcje postawione przed 1970 r. Później budowano zgodnie z wyższymi standardami i te domy powinny wytrzymać trzęsienia ziemi" - ostrzegł sejsmolog Efthymis Lekkas. Lokalne władze przekazały, że w namiotach można tymczasowo zakwaterować 300 osób. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia i nagrania obrazujące zniszczenia.
Updates: #Earthquake Shakes #Crete, One Dead, Extensive Damage, Rock Slides (Pics & Vids)https://t.co/MA3RxFPeYs
— The National Herald (@NationalHerald) September 27, 2021
Trzęsienia ziemi w Grecji są na porządku dziennym, ostatnie tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi było na wyspie Kos w 2017 roku. Zginęły wówczas dwie osoby. W 1999 roku w trzęsieniu ziemi w Atenach i okolicy śmierć poniosły 143 osoby. Ziemia trzęsie się często w rejonie Archipelagu Wysp Jońskich, czyli m.in. na popularnej wśród Polaków wyspie Zakynthos.