Największe atrakcje Barcelony
1. SAGRADA FAMILIA
Jeśli ktoś wróci do Barcelony po latach, bez trudu dostrzeże zmiany i nowe elementy w konstrukcji Sagrady Familii. Jej budowę rozpoczęto ponad 130 lat temu i wszyscy zadają pytanie, czy i kiedy zostanie ona ukończona. Najśmielsze z planów zakładają rok 2026, czyli datę upamiętniającą 100 lat od śmierci Gaudiego.
Tempo budowy nie jest oszałamiające, świątynia budowana jest dokładnie według jego projektu i od początku powstaje prawie wyłącznie z dotacji wiernych i sprzedaży biletów.
Antonio Gaudi przejął budowę kościoła od Francisco de Paula del Villar i pracował przy niej przez 40 lat, kompletnie zmieniając projekt. Przez 15 ostatnich lat życia architekt poświęcił się Sagradzie Familii do reszty.
Mówi się, że świątynia wybudowana jest w stylu hiszpańskiego gotyku czy katalońskiego modernizmu, jednak ci ciężko ją jednoznacznie zaklasyfikować. Świątynia jest przede wszystkim w stylu Antonia Gaudiego, pełnym odniesień do przyrody: pelikanów, gołębi, form roślinnych.
Aby uniknąć stania w kilometrowej kolejce, bilety warto kupić przez internet.
ZOBACZ TEŻ: Gdzie zjeść w Barcelonie? Podpowiada fan "Barcy" Marek Sierocki
NA TEMAT:
2. PARC GUELL
Najbardziej magicznym z parków Barcelony jest oczywiście Guell, który wcale nie powstał jako park miejski, lecz jako prywatne miasto-ogród dla przyjaciela Gaudiego, Eusebio Guella. Wstęp kosztuje 8 euro.
3. CASA BATLLO i CASA MILA
Cała szachownica równych, prostopadłych ulic dzielnicy Eixample pełna jest modernistycznych kamienic, wśród nich są takie królowe jak La Casa Elizalde z prężnie działającym Centrum Kultury.
Prawie każdy odwiedzający Barcelonę wśród kamienic Eixample szuka jednak tych stworzonych przez Gaudiego. Zadanie wcale nie jest trudne, Casa Batllo w rybie łuski czy kamienną Casa Mila trudno pomylić z jakimikolwiek innymi budynkami.
Dzieła Gaudiego bez dwóch zdań należą do największych atrakcji Barcelony.
4. BARRI GOTIC
Stara część Barcelony nie jest jednolitą tkanką, której architekturę, czy atmosferę da się opisać w paru zdaniach. Na Stare Miasto składa się bowiem wiele różnych dzielnic, od Barri Gotic aż po El Raval, zwaną niegdyś chińską strefą, choć Chińczycy nigdy w niej nie mieszkali.
Punktem centralnym królewskiej Dzielnicy Gotyckiej jest plac i katedra św. Eulalii. Tutaj w cieniu monumentalnej świątyni z XIII w. spotykają się barcelończycy, rozpoczynają się wycieczki.
W Barri Gotic urzędowali niegdyś królowie, dziś w Pałacu Rządowym siedzibę mają władze Katalonii.
5. MONTJUIC
Nad Barceloną góruje wzgórze Montjuic. Na spacery warto poświęcić cały dzień, oprócz licznych parków i ogrodów znajduje się tu Stadion Olimpijski, Pałac Narodowy i Zamek Montjuic, który podczas hiszpańskiej wojny domowej służył za więzienie.
Przy wzgórzu Montjuic znajdują się też słynne tańczące fontanny. Wyglądają wyjątkowo pięknie nocą, kiedy to organizowane jest widowisko światło i dźwięk. Fontanny są tak ogromne, że co sekundę 2600 litrów wody przelewa się w trzech basenach. W wakacje pokazy odbywają się co pół godziny, między 21:00 a 23:00.
6. PARC DE LA CIUTADELLA
Barcelonę zwiedza się najlepiej pieszo lub na rowerze. Co parę przecznic ulice przecinają zielone skwery, dając wytchnienie spacerowiczom. Tym najbardziej ukochanym przez barcelończyków parkiem jest Parc de la Ciutadella – wielka oaza spokoju, gdzie wylegując się pod palmą lub wiosłując po niewielkim jeziorku, łatwo zapomnieć, że jest się w mieście. Prowadzi tam szeroka aleja ze szpalerem palm, którą otwiera Łuk Triumfalny stanowiący niegdyś wejście na Wystawę Światową w 1888 r.
7. MUZEUM PABLA PICASSA i MNAC
Zamiast stać w kilometrowych kolejkach do barcelońskich muzeów, lepiej kupić bilety przez internet lub zdecydować się na Barcelona Articket (30 euro). Z taką kartą, już bez dodatkowych opłat, zwiedzić można m.in. Centrum Sztuki Współczesnej MACBA, wejść do kamienicy Antonia Gaudiego – La Pedrery, zobaczyć potężne zbiory Muzeum Narodowego Sztuki Katalońskiej, a także zajrzeć do Muzeum Pabla Picassa.
To ostatnie jest najchętniej odwiedzanym muzeum w Barcelonie, nie można się tu jednak spodziewać najsłynniejszych obrazów mistrza, znajdują się one w Nowym Jorku i Madrycie.
Natomiast zbiory MNAC są tak ogromne, że mogą zmęczyć nawet najbardziej wytrwałych miłośników sztuki. Dlatego przed ruszeniem w tour de art warto zdecydować się na wybrane wystawy. Miejsce słynie przede wszystkim ze świetnie zaaranżowanej kolekcji sztuki romańskiej.
8. CAMP NOU
Są tacy, dla których wszystkie cuda Gaudiego bledną w porównaniu z atrakcją, jaką jest Camp Nou. Ten największy stadion w Europie i jeden z największych na świecie pomieścić może prawie 100 tys. fanów piłki nożnej.
FC Barcelona – gospodarz Camp Nou to już nie tylko klub, ale cała rozpędzona machina przemysłu rozrywkowego. „Jesteśmy czerwono-niebiescy, nieważne skąd jesteśmy”, śpiewają miliony fanów z całego świata, a z Barcelony obowiązkowo wyjeżdżają z szalikiem, breloczkiem czy koszulką w bordowo-granatowe pasy.
Klubowe Muzeum Barcy, zaraz po Muzeum Picassa, przyciąga największe tłumy odwiedzających. Zajrzeć można do szatni piłkarzy, przejść się tunelem, który prowadzi na stadion, a także zasiąść na chwilę w loży VIP-owskiej. Czeka tu także na fanów szereg trofeów, a na deser wideo z najlepszymi akcjami w wykonaniu Lionela Messiego, Andresa Iniesty czy Cescy Fabregasa.
Ceny zwiedzania, które obejmuje wizytę w muzeum, na stadionie i w centrum multimedialnym, zaczynają się od 20 euro za bilet normalny.
9. STARE MIASTO – EL BORN
W labiryncie ciasnych uliczek El Born za dnia można wędrować szlakiem galerii i sklepów z rękodziełem, nocą najlepszych tapas w mieście. Wieczorami mieszkańcy chodzą na drinka do jednej z knajpek przy Passeig del Born np. do Miramelindo (Passeig del Born, 15) z drewnianą antresolą i tłumem gości praktycznie przez cały tydzień, ale po 22.
10. LA RAMBLA
La Rambla to najsłynniejsza ulica Barcelony. Ciągnie się od Plaça de Catalunya aż do nadbrzeża. To bardzo ruchliwa ulica, popularna zarówno wśród turystów jak i miejscowych. Tętni życiem przez całą dobę, jest tam mnóstwo sklepów, kawiarni, barów a ponadto pieszych przez cały dzień zabawiają uliczni artyści.
11. EL RAVAL
Raval znaczy przedmieście, ubogie, choć nie na uboczu, pełne rabusiów, prostytutek i wszelkich typów spod ciemnej gwiazdy. Taka sława raczej nie przysparzała sympatyków robotniczej dzielnicy położonej tuż na zachód od słynnej La Rambli. Tak jak to się dzieje w innych miastach europejskich, podejrzaną dzielnicę postanowiono ujarzmić i zrewitalizować, nie wykorzeniając przy tym całkiem dekadenckiej atmosfery.
Od lat 90. XX wieku, kiedy wzięto El Raval pod lupę, zapełniła się ona knajpkami, galeriami sztuki i modnymi sklepikami. Największą zmianę sprowokowała w dzielnicy budowa MACBA, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej Barcelony.
Tuż obok, w zabytkowym budynku dawnego przytułku i sierocińca Casa de Caritas stworzono CCCB – Centrum Kultury Współczesnej Barcelony. Tutaj oprócz wystaw organizowane są też koncerty, spektakle i inne wydarzenia kulturalne.
12. CASA VICENS
Pierwszym poważnym projektem Gaudiego była Casa Vicens. Aby zobaczyć kamienicę, trzeba zawędrować aż do dzielnicy Gracia. Pełen ceramicznych płytek budynek można jednak podziwiać tylko z zewnątrz, do dziś dom znajduje się bowiem w prywatnych rękach.
13. RESTAURACJA Z NAJLEPSZĄ PAELLĄ
Choć pochodzi z Walencji niepodzielnie króluje na barcelońskich stołach. Paellę, czyli danie oparte na gotowanym i podsmażanym ryżu, najczęściej z owocami morza, zawsze podaje się na metalowej patelni z dwoma uchwytami. Spróbować jej można w co drugiej knajpie w mieście, ta „naj” serwowana jest jednak w kultowej restauracji Rey de la Gamba. U „króla krewetki” kelnerami są wąsaci, starsi panowie, atmosfera nie ma zadęcia, a w gębie gości niebo.
14. PLAŻE BARCELONY
Najpopularniejszą plażą w Barcelonie jest Barceloneta położona w dawnej dzielnicy portowej o tej samej nazwie, 15 min spacerem od La Rambli. To też największa (ponad kilometr długości) i najstarsza plaża w mieście.
Spacerując szerokim bulwarem wzdłuż wybrzeża trafi się na Novą Icarię, gdzie chętnie odpoczywają rodziny z dziećmi, a 400 m dalej na sąsiednią Bogatell, która ma opinię najbezpieczniejszej plaży w Barcelonie i jest odwiedzana szczególnie przez młodych ludzi.
Pobliska Mar Bella, a także Sant Sebastia (za Barcelonetą) są częściowo zajmowane przez nudystów.
15. PARC DE LABERINT
To najstarszy park Barcelony. Nie leży w rejonie głównych atrakcji więc nie jest zbyt popularny, ale dla turysty, który już raz tam trafi staje się odkrytym skarbem. Założony w 1791 roku, składa się z części neoklasycznej i romantycznej.
Atrakcją parku jest też wielki labirynt. W jego środku znajduje się posąg Erosa, boga miłości. Park był bardzo popularny wśród hiszpańskich elit w XIX i na początku XX wieku.
Więcej zdjęć atrakcji Barcelony znajdziesz w galerii.