Scenarzyści serialu “Na dobre i na złe” wybrali na przeprowadzkę dla swoich bohaterek niezwykle urokliwy zakątek południowej Hiszpanii. Mijas to jedno z tak zwanych białych miasteczek Andaluzji. Charakterystyczne rzędy kredowych domów z kamienia wtulają się tam w podnóża Sierra de Mijas. Położenie na Costa del Sol, w bliskim sąsiedztwie takich kurortów jak Kordoba czy Malaga, czyni z Mijas idealne miejsce na wakacje niezakłócone turystycznym gwarem.
NA TEMAT:
Mijas, w którym będzie układać sobie życie na nowo Wiki z “Na dobre i na złe”, dzieli się na dwie części: nową – Mijas Costa – i starą – Mijas Pueblo. Krajobraz tej pierwszej wyróżnia 12 km nowoczesnych zabudowań, głównie hoteli i pól golfowych. Tradycyjne Mijas Pueblo, usytuowane na wzgórzu, zaprasza na beztroskie spacery labiryntem zacisznych uliczek. Wioskę upodobali sobie artyści. Trudno im się dziwić – stoicki spokój Mijas Pueblo sprzyja twórczej działalności. Białe miasteczko liczy zaledwie kilka tysięcy mieszkańców.
W Mijas góry wchodzą wprost do Morza Śródziemnego. Miejskie ogrody zachwycają bujną roślinnością, strumykami i wodospadami niczym z tropikalnych lasów Amazonii. W pobliżu zielonych skwerów można spotkać osły ubrane w kolorowe czapraki. To burrotaxis - najpopularniejszy środek transportu w Mijas. Ośle taksówki zdobyły serca turystów już w latach 50. XX wieku. Wracający z pracy na osłach robotnicy wzbudzali zainteresowanie przyjezdnych, którzy robili sobie zdjęcia z czworonogami i prosili o przejażdżkę. Przedsiębiorczy mieszkańcy Mijas szybko wyczuli w tym biznesowy potencjał. Ośle taksówki stały się symbolem miasta. Barwne stado można zobaczyć na specjalnych parkingach. Każdy z osłów ma swoją „tablicę rejestracyjną.”
Fani aktywnego wypoczynku powinni wybrać się na jedno ze wzgórz Sierra de Mijas, żeby podziwiać stamtąd panoramę miasta. Mijas jest położone na wysokości ok. 430 m. n.p.m. Maszerować można też wzdłuż licznych promenad i piaszczystego wybrzeża. Wśród innych atrakcji warto odwiedzić Muzeum Miniatur w wagonie kolejowym, kaplicę Matki Bożej wykutą w skale czy arenę walk byków Plaza de Toros – nietypową, bo w kształcie owalu.