Duuum, duum, dum – dobiegają donośne odgłosy wybuchów pirotechnicznych. To słynna mascletà zamówiona przez ratusz w Walencji u najlepszych pirotechników na świecie. Jest jak trzęsienie ziemi. Silne, rytmiczne dźwięki pobudzają organizm. „Muzyczne wybuchy” mają miejsce codziennie (poczynając od 1 marca) o godzinie 14. Natomiast między 24 a 1 w nocy (od 15 do 18 marca) odbywają się także zaplanowane z rozmachem pokazy sztucznych ogni. Fiesta de Las Fallas jest najlepszym festiwalem fajerwerków na świecie. Choć to wcale nie one są tutaj najważniejsze.
Święto Ognia
Festiwal Fallas, czyli Święto Ognia, to tradycyjne uroczystości, które odbywają się w trakcie obchodów ku pamięci Świętego Józefa w Walencji. Mieszkańcy wylegają na ulicę i całe miasto świętuje koniec zimy i nadejście wiosny. Tysiące falleras i falleros przyjeżdżają tutaj ze wszystkich zakątków regionu. Ubrani w tradycyjne ludowe stroje tańczą na bulwarach przy akompaniamencie wiejskich kapel. Część zanosi bukiety z kwiatami na Plaza de la Virgen pod olbrzymi obraz Matki Boskiej.
Fot. Shutterstock.com
Walencja jest także wypełniona turystami, pragnącymi podziwiać tę jedną z najsłynniejszych europejskich fiest. Święto Ognia przyciąga ludzi z całego świata i stało się symbolem Walencji. Przechadzając się zatłoczonymi ulicami, można natknąć się na tańce flamenco oraz pokazy sztuk magicznych. Wszystko to pozwala cieszyć się atmosferą festiwalu, w trakcie którego żal nie spróbować smażonych przekąsek: churros, tradycyjnych wypieków hiszpańskich, oraz pączków bunuelos z czekoladą czy pieczoną kukurydzą. Warto je popić horchatą, bezalkoholowym napojem z rosnących obficie w okolicach Walencji orzeszków chufa.
Rola fallas
Każdy dzień Święta Ognia zaczyna się już o 8 rano, gdy orkiestry dęte rozpoczynają marsz ulicami, grając żywą, skoczną muzykę. To La Desperta (pobudka). Tuż za muzykami idą falleras i falleros. Prezentują swoje stroje, herby i tradycje, jednocześnie rzucając petardami na chodniki. Miasto zamienia się w jedną wielką wystawę.
Na każdym rogu ulicy stają wielkie kolorowe konstrukcje. Pojawiają się one już 15 marca. Figury wykonywane z kartonu, wosku i drewna często mają 20 metrów wysokości, a nawet więcej. Ich cukierkowy wygląd oraz stopień skomplikowania robią gigantyczne wrażenie. Są one tak finezyjnie zaprojektowane, aby śmieszyć, straszyć lub wywoływać zdumienie. Często mają napisane na tabliczkach wierszyki bądź anegdotki. Na przykład o bankach, które są niczym rekiny w dzisiejszych czasach, czy o przekupnych politykach, którym trzeba patrzeć na ręce. Mieszkańcy różnych dzielnic konkurują ze sobą o nagrody za najlepsze fallas, przyznawane przez ratusz.
Fot. Shutterstock.com
Misternie zaprojektowanym figurom towarzyszą mniejsze, wykonane przez dzieci z danej dzielnicy lub osiedla. Często są one szydercze, satyryczne, przedstawiają celebrytów, postacie z bajek czy telewizji. Niektóre z nich są groteskowe, inne zabawne i urocze. Jest ich ponad 500 i można je oglądać zaledwie trzy-cztery dni. Wszystkie fallas, z wyjątkiem zwycięskiej najpiękniejszej figury w danym roku, zostają wieczorem 19 marca podpalone.
La Crema – spalenie fallas
Początki festiwalu sięgają czasów, gdy miejscowi cieśle palili drewniane odpadki ze swoich warsztatów na dzień patrona – św. Józefa. Z biegiem lat odpady przemieniły się w imponujące figury. Niestety, sporządzenie takich dzieł jest bardzo drogie, a lokalne samorządy zadłużają się rokrocznie, aby sfinansować festiwal.
Jednak Hiszpanie są wyjątkowo przywiązani do tradycji. Najpierw o 23 zaczynają płonąć figurki dziecięce, następnie równo o północy wszystkie duże fallas. Ta część festiwalu znana jest jako La Crema (spalenie) i podczas niej emocje sięgają zenitu. Jest to ogromny spektakl ognia i radości. Walencja zmienia się w tym momencie w Rzym Nerona – całe miasto staje w płomieniach.
Fot. Shutterstock.com
Informacje praktyczne
Fiesta de Las Fallas obchodzi się między 15 a 19 marca, ale część celebracji zaczyna się już 1 marca. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Warto odwiedzić Muzeum Fallas ze zwycięskimi figurami sprzed lat.
Informacje: www.fallasdevalencia.info