Polacy wjeżdżający m.in.do: Wielkiej Brytanii, Słowenii i Litwy muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Grecja, Madera, Azory i Słowacja wymagają okazania negatywnego testu PCR. Węgry nie przyjmują turystów. Jakie jeszcze ograniczenia czekają na Polaków podróżujących po Europie?
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Ograniczenia dla Polaków
Wszyscy Polacy przed przybyciem do Wielkiej Brytanii muszą wypełnić formularz lokalizacyjny. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna nie dotyczy sezonowych pracowników rolnych zatrudnionych na jednej farmie, oraz Polaków podróżujących przez Wielką Brytanię tranzytem.
Koronawirus w Irlandii. Ograniczenia dla Polaków
Podobne przepisy, jak w Wielkiej Brytanii obowiązują w Irlandii, jednak 14-dniowa kwarantanna nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana. Przed wjazdem trzeba wypełnić internetowy formularz lokalizacyjny.
Koronawirus w Holandii. Ograniczenia dla Polaków
Polacy przyjeżdżających do Holandii powinni poddać się 10-dniowej samoizolacji. Dotyczy to także osób, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Pasażerowie przybywający do tego kraju drogą lotniczą muszą wypełnić internetowy formularz dotyczący stanu zdrowia.
Koronawirus w Belgii. Ograniczenia dla Polaków
Internetowy formularz dotyczący stanu zdrowia muszą wypełnić wszyscy Polacy bez względu na to, czy wjeżdżają na teren Belgii drogą powietrzną, czy lądową. Wyjątek stanowią osoby, które będą przebywać w tym kraju krócej niż 48 godzin. Podróżni powinni poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz obowiązkowym badaniom na obecność koronawirusa. Instrukcje dotyczące ewentualnej izolacji i testów dostaje, każdy, kto wypełni formularz.
Koronawirus w Niemczech. Ograniczenia dla Polaków
Niemcy uznały Polskę za strefę podwyższonego ryzyka dlatego Polacy przybywający do tego kraju muszą liczyć się z obowiązkową kwarantanną. Jednak nie w każdym landzie obowiązują takie zasady. Konkretne przepisy ustalają władze krajów związkowych. Dwutygodniową samoizolację muszą przechodzić osoby przybywające z Polski do m.in. Berlina, Nadrenii Północnej-Westfalii i Hesji. Zwolnieni z obowiązku są podrózni, którzy przedstawią negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie można bezpłatnie wykonać już po przybyciu do Niemiec, np. na lotnisku lub dworcu. Na razie formularze zgłoszeniowe trzeba wypełniać w formie papierowej. Jeszcze w listopadzie Niemcy wprowadzą system internetowej rejestracji przyjezdnych z krajów ryzyka.
Koronawirus we Francji. Ograniczenia dla Polaków
Francja wymaga od Polaków oświadczenia o braku symptomów związanych z koronawirusem. Formularz trzeba wypełnić po wjeździe do tego kraj. Na pokłady samolotów wykonujących bezpośrednie loty z Francji do Polski wpuszczani są tylko pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Francja wprowadziła lockdown i przemieszczanie się po kraju jest ograniczone.
Koronawirus w Luksemburgu. Ograniczenia dla Polaków
Luksemburg to jedno z niewielu państw Europy, które nie stosuje wobec Polaków żadnych restrykcji związanych z koronawirusem. Obywatele Polski mogą bez większych przeszkód podróżować do Luksemburga.
Koronawirus w Hiszpanii. Ograniczenia dla Polaków
Formularz dotyczący stanu zdrowia muszą wypełnić wszyscy Polacy przybywający do Hiszpanii. Na lotniskach dodatkowo trzeba poddać się kontroli stanu zdrowia obejmującej m.in. mierzenie temperatury.
Koronawirus w Portugalii. Ograniczenia dla Polaków
Polacy bez żadnych przeszkód mogą wjeżdżać na teren Portugalii. Wyjątkiem są wyspy. Podróżujący na Maderę muszą przed wylotem przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Polaków wybierających się na Azory obowiązuje ta sama procedura, ale test mogą wykonać także po przylocie na archipelag i oczekiwać w izolacji na jego wynik.
Koronawirus we Włoszech. Ograniczenia dla Polaków
Polacy przybywający do Włoch muszą wypełnić formularz sanitarny dotyczący stanu zdrowia i ostatnich podróży.
Koronawirus w Grecji. Ograniczenia dla Polaków
Grecja zakwalifikowała Polskę jako obszar podwyższonego ryzyka. Przy wjeździe do tego kraju musimy przedstawić negatywny wynik testu PCR. Badanie powinno być przeprowadzone w punkcie certyfikowanym przez polskie władze i wykonane najpóźniej na 72 godziny przed wjazdem do kraju. Dokument z wynikiem testu powinien być sporządzony w języku angielskim. Także przy wjeździe do Grecji podróżni są zobowiązani do wypełnienia internetowego formularza podróży.
Koronawirus na Węgrzech. Ograniczenia dla Polaków
Wjazd na Węgry jest teoretycznie niemożliwy dla turystów wszystkich państw UE. Można jednak ubiegać się o pozwolenie na przekroczenie granicy, jeżeli przedstawi się odpowiednie uzasadnienie np. wizyty służbowej. Osoby uprawnione do wjazdu na Węgry muszą również poddać się 10-dniowej samoizolacji.
Koronawirus w Austrii. Ograniczenia dla Polaków
Polacy mogą swobodnie podróżować do Austrii pod warunkiem, że przez ostatnie 10 dni nie przebywali na obszarach podwyższonego ryzyka m.in. w: Czechach, Francji i Wielkiej Brytanii.
Koronawirus w Czechach. Ograniczenia dla Polaków
Polacy przyjeżdżający do Czech nie muszą przedstawiać negatywnych wyników testu na obecność koronawirusa ani poddawać się samoizolacji. Jednak turystyczne wizyty wydają się niemożliwe. Ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach zamknięto wszystkie hotele i inne miejsca noclegowe dla turystów, a po kraju można poruszać się, gdy wymagają tego obowiązki zawodowe. Oznacza to, że do tego kraju z Polski swobodnie mogą przyjeżdżać pracownicy transgraniczni.
Koronawirus na Słowacji. Ograniczenia dla Polaków
Polacy wjeżdżający na terytorium Słowacji muszą przedstawić negatywny wyniki testu PCR wykonany nie później niż 72 godziny przed przyjazdem. Dotyczy to także przejeżdżających przez to państwo tranzytem.
Koronawirus na Litwie. Ograniczenia dla Polaków
Polacy przybywający na Litwę muszą przejść dziesięciodniową kwarantannę lub przedstawić negatywny wyniku testu na koronawirusa, wykonanego najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem. Z obowiązku zwolnieni są pracownicy sektora transportu, osoby podróżujące z ważnych przyczyn rodzinnych bądź biznesowych oraz podróżni tranzytowi.
Koronawirus w Europie. UE uruchamia portal informacyjny dla podróżnych
W związku z pandemią koronawirusa państwa wprowadzają ograniczenia zarówno dla obywateli, jak i podróżnych. Przepisy dotyczące przekraczania granic oraz przemieszczania się po terytorium danego kraju są różne w zależności od regionu i powodują dezorientację. Unia Europejska próbuje walczyć z problemem. Bruksela uruchomiła stronę internetową reopen.europa.eu, na której publikowane są aktualne ograniczenia obowiązujące w danym kraju, jak i w podróżowaniu po krajach Wspólnoty. Informacje na ten temat można też znaleźć na stronach polskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Polskie władze apelują o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.