Quedlinburg to urocze średniowieczne miasteczko z regularną kratką szachulcowych ścian domów. Charakterystyczne budynki z ciemnym, widocznym na zewnątrz belkowaniem, wypełnionym materiałami uszczelniającymi, malowane są na pastelowe kolory. Jest ich tu ponad 1300, w doskonałym stanie zachowały się zarówno te datowane na XIV wiek, jak i XIX-wieczne. Do najbardziej wartościowych należą: dom gildii kupieckiej Zur Rose z 1612 roku, Börse z 1683 roku i dawna gospoda Weisser Engel z 1623 roku, w której sufity na piętrze pokryte są reliefami stiukowymi przedstawiającymi sceny ze Starego Testamentu.
Zabytki UNESCO w Quedlinburgu
Nad miastem na wzgórzu zamkowym góruje romańska kolegiata św. Serwacego wybudowana w miejscu średniowiecznego zamku. Został w niej pochowany król Henryk I Ptasznik, przodek dynastii Ottonów, która zapoczątkowała okres świetności Niemiec. Trzynawowa bazylika, wzniesiona w latach 1070-1129, dawniej należała do opactwa żeńskiego. Obecnie ta perła architektury romańskiej jest miejscem, w którym odbywają się koncerty Quedlinburskiego Lata Muzycznego.
STARE MIASTO
Sercem starówki jest rynek z kamiennym ratuszem z 1320 r. A spacer labiryntem uliczek pomiędzy domami z muru pruskiego, pod balkonikami i arkadami, należy do szczególnie przyjemnych. Stare miasto, zamek i kolegiata w Quedlinburgu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.