Pustać Luneburska, okolice Hanoweru znane z wrzosowisk i uroczych, tradycyjnych miasteczek, to także miejsce największej liczby parków tematycznych w Europie.
Prym wiedzie Heide-Park Soltau, największy park rozrywki w Niemczech. Hitem jest tu ogromna drewniana kolejka górska Colossos, momentami pędząca aż 120 km/h. Na zwiedzających czeka m.in. ekstremalna wieża widokowa Scream i zjazd z wysokości 70 m wprost do paszczy Krakena pierwszą w Niemczech podwodną kolejką Divecoaster. Najnowszą atrakcją parku jest Lot Demonów – niesamowita podróż na skrzydle samolotu.
Egzotyka blisko domu
Rezerwat przyrody Wildpark Luneburger Heide w Nindorf szczyci się 140 gatunkami zwierząt pochodzących głównie z północnej półkuli. Wilki, renifery, niedźwiedzie i syberyjskie tygrysy czekają na gości na ogromnych terenach parku.
Weltvogelpark w niedalekim Walsrode to z kolei największy na świecie rezerwat ptaków, w którym spotkać można ponad 4000 upierzonych zwierzaków. A w Serengeti-Parku w Hodenhagen na 110 ha żyje 1500 dzikich zwierząt, nie trzeba jechać do Afryki.
Szczypta magii
Młodym naukowcom spodoba się Centrum Nauki Phaeno w Wolfsburgu, gdzie można np. zbudować rzymski łuk albo znaleźć się w środku tornada. Ochota na więcej techniki? W Wolfsburgu jest miasteczko motoryzacyjne Autostadt, położone tuż obok najstarszej i największej fabryki Volkswagena. Najmłodsi mogą w nim zaprojektować swój samochód albo zdać egzamin na dziecięce prawo jazdy.
Nieśmiertelne „Baśnie braci Grimm”, które powstawały w Dolnej Saksonii, to kolejna inspiracja do podróży z dziećmi. W uroczych miasteczkach na trasie baśniowego szlaku roi się od pamiątek po rodzeństwie bajkopisarzy. Najpopularniejsze jest Hameln, znane z legendy o zaczarowanym flecie i Szczurołapie. W sezonie od rana stylizowani fleciści przechadzają się po mieście, na straganach wśród brukowanych zaułków można kupić tysiące pluszowych szczurów.
Jeśli nabierzemy apetytu na więcej magii, wystarczy udać się do Magic Park Verden. Ogromne place zabaw, zamki – trampoliny i Bajkowy Las to nie wszystko. W cenę biletu wliczone są lekcje magii i pokazy sztuki iluzjonistycznej.
Noc w parku rozrywki
Dla młodzieży, studentów i wszystkich, którzy szukają niedrogich noclegów, idealną propozycją są hostele i schroniska młodzieżowe. W regionie jest ich 62.
Aby być jeszcze bliżej przyrody, w czasie wędrówek po Pustaci Lüneburskiej można przenocować w Heu Hotels (od 22 EUR/2 os.), czyli słomianych hotelach: na siennikach w stodołach, które lokalni farmerzy oferują turystom za niewielką opłatą.
Amatorom bardziej niezwykłych sypialni spodoba się opcja noclegu w parkach rozrywki. W Serengeti-Parku w Hodenhagen można zatrzymać się w domkach wzorowanych na masajskich wioskach (Masai-Mara Lodge, od 48 EUR/pok. 2-os.), w wygodnych bungalowach albo luksusowych namiotach wzorowanych na tych znanych z afrykańskich ekspedycji.
W Heide-Parku Soltau działa Holiday Camp (od 150 EUR/os., pakiet all inclusive), a w nim mnóstwo atrakcji: Basen Sułtana ze zjeżdżalniami, tematyczne pokoje, ekspedycje poszukiwaczy skarbów i place zabaw. Tym, którzy szukają relaksu, spodoba się w Center Parc Bispinger Heide (od 145 EUR/pok. 2-os. z pełnym wyżywieniem). To resort z basenami, spa, mnóstwem zieleni i miejscem do uprawiania sportów.
Więcej o Dolnej Saksonii przeczytacie w wydaniu specjalnym PODRÓŻE POLECAJĄ Niemcy