Baśnie braci Grimm są czytane dzieciom na całym świecie od wielu pokoleń. Niemiecki Szlak Baśniowy (Deutsche Marchen Strasse) to trasa turystyczna, która powstała w 1975 r., aby upamiętnić twórczość pisarzy. Składa się ona z miejsc powiązanych z życiem Jakuba i Wilhelma oraz z baśniami, które tworzyli.
Niemiecki Szlak Baśniowy zaczyna się w Hanau, rodzinnym mieście braci, a kończy się w leżącej w północnych Niemczech Bremie, mieście baśniowych muzykantów – koguta, kota, osła i psa.
Muzea na Niemieckim Szlaku Baśniowym
Na 600-kilometrowym Niemieckim Szlaku Baśniowym znajdziemy m.in. kilka muzeów. W Kassel mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości braci Grimm. W malowniczym pałacyku Bellevue, zamieszkiwanym niegdyś przez pisarzy, wśród eksponatów natrafimy na oryginalny rękopis pierwszego wydania słynnych baśni. Rękopis został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W miejscowości Alsfeld, z którą Jakub i Wilhelm również byli związani na pewnym etapie swojego życia, możemy odwiedzić jeden z najbardziej magicznych punktów trasy, czyli Dom Bajek. Mieszczą się w nim ekspozycje poświęcone bohaterom utworów braci. Spotkamy tam np. Czerwonego Kapturka czy Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków. W Domu Bajek nie tylko ogląda się eksponaty - możemy także posłuchać opowieści. Czytanie baśni braci Grimm należy do głównych atrakcji muzeum.
Zresztą wszystkie malowniczo położone muzea na Niemieckim Szlaku Baśniowym zostały tak wymyślone i urządzone, aby nie znudzić nawet najmłodszych zwiedzających. Są to zazwyczaj pałace, zamki czy inne zabytkowe budynki.
Myli się jednak ten, kto sądzi, że baśniowy szlak nie obfituje w inne niespodzianki. Natrafimy tu także np. na interaktywne punkty, które dają nam możliwość spotkania się z baśniowymi postaciami.
NA TEMAT:
Ramię w ramię z postaciami z baśni braci Grimm
Dom Królewny Śnieżki mieści się w Bergfreiheit. Według baśni braci Grimm w tym właśnie miejscu Śnieżka zamieszkała wraz z krasnoludkami, kiedy została wygnana przez złą macochę. Domniemany zamek macochy również znajduje się wśród punktów przeznaczonych do zwiedzania. W domu Śnieżki przywita nas oczywiście gospodyni wraz z jej siedmioma małymi współlokatorami.
Inną bajkową postać spotkamy w Hameln. To flecista, któremu udało się wyprowadzić z miasta panoszące się tam szczury, a następnie... dzieci. Dziś flecista nikogo z Hameln nie wyprowadza, pełni natomiast funkcję przewodnika. W miejscowym muzeum można obejrzeć interaktywną inscenizację baśni o fleciście. Latem pokazy często organizowane są pod gołym niebem.
Symbol Hameln, fot. Shutterstock.com
Z kolei Bad Sooden możemy zwiedzić w towarzystwie Pani Zimy. Niekiedy towarzyszą jej pracowita i leniwa dziewczyna, które znane są z tej samej baśni.
Cena za odkrycie tajemnic braci Grimm
Same atrakcje turystyczne na Niemieckim Szlaku Baśniowym nie są drogie, a w wielu przypadkach uczestnictwo w nich jest bezpłatne, bądź jego koszty są dzielone na grupę osób (np. zwiedzanie Hameln w towarzystwie flecisty kosztuje 140 euro dla maksymalnie 30-osobowej grupy). Trzeba jednak doliczyć jeszcze koszty wyżywienia i noclegów.
Niemiecki Szlak Baśniowy możemy zwiedzić na własną rękę albo skorzystać z jednego z oferowanych pakietów. W tym drugim przypadku nie trzeba się martwić o zakwaterowanie i wyżywienie, w cenę wliczone są śniadania i obiady w hotelach. Pakiety dają też możliwość zwiedzania szlaku wynajętym samochodem lub pociągiem (pakiet obejmuje koszt wynajmu lub biletów kolejowych).
Ile to kosztuje? Weźmy jako przykład pakiet 7-dniowy. Zaczynamy na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, a następnie zwiedzamy wynajętym samochodem wybrane miejsca. W skład tego pakietu wchodzą m.in. Hameln i Brema, w której trasa się kończy. Każdą noc będziemy spędzać w pałacach lub zamkach. Do tego organizatorzy gwarantują w ramach pakietu wykwintne, trzydaniowe obiady. Wycieczka dla dwóch osób z zakwaterowaniem w 2-osobowym pokoju kosztuje 1179 USD/os.
Więcej o atrakcjach Niemieckiego Szlaku Baśniowego: www.deutsche-maerchenstrasse.com.