Paszport covidowy czyli unijny certyfikat COVID uzyskał poparcie Komisji Europejskiej. Od 1 lipca certyfikat covidowy ma funkcjonować w większości państw Europy. Do systemu podpięte są już 24 kraje, a dziewięć państw, w tym Polska, już wydaje tak zwane paszporty szczepień. Certyfikat covidowy można otrzymać w formacie cyfrowym lub papierowym, w obu przypadkach z kodem QR. Paszporty będą zaświadczać, że ich posiadacze są zaszczepieni przeciwko Covid-19, mają negatywny wynik testu lub przeszli chorobę. W praktyce będą to więc trzy odrębne dokumenty. Nie ma obowiązku korzystania z paszportu covidowego. Usługa jest dobrowolna i bezpłatna.Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, certyfikaty są już akceptowane w Chorwacji i w Grecji.
ZOBACZ TEŻ: Aktywne wakacje na rowerze. Sprawdź najlepsze trasy
Paszport covidowy: W których krajach będzie ważny Unijny Certyfikat Covidowy?
Jak sama nazwa wskazuje, Unijny Certyfikat Covidowy będzie ważny we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto w Liechtensteinie, Islandii i Norwegii. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą wartoy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy. Trwają także rozmowy na linii Bruksela – Londyn w sprawie akceptacji dokumentu w Wielkiej Brytanii. Paszporty covidowe mają znacznie ułatwić podróżowanie pomiędzy państwami Wspólnoty. Osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie po powrocie do kraju oraz nie będą musiały wykonywać dodatkowych testów na koronawirusa.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Paszport covidowy: Jak długo ważny jest unijny certyfikat szczepień?
Unijny Certyfikat COVID jest darmowy i ma datę ważności. Paszport covidowy będzie ważny od 14 do 365 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki. Otrzymają go również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godzin. Zaświadczenie dla ozdrowieńca straci ważności po 180 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Jak pobrać paszport covidowy?
Jak pisaliśmy wyżej Unijny Certyfikat COVID to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. W Polsce certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Ma dwie wersje: elektroniczną, która jest dostępna z poziomu IKP oraz tradycyjny dokument - w formacie PDF, który można wydrukować. Na paszport covidowy składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów. Po 25 czerwca (choć u niektórych działa już teraz) zostanie on automatycznie umieszczony na kontach użytkowników aplikacji mObywatel. Wystarczy, że pobierzemy lub zaktualizujemy po tym terminie aplikację i będziemy mogli wyświetlić swój paszport covidowy na ekranie telefonu. Papierowy dokument może wydać nam także punkt szczepień oraz od lekarz lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Część informacji jest zapisana odwrotnie, ponieważ papierowy dokument należy złożyć jak książeczkę.