Miasto Braga zostało założone przez Rzymian ok. 16 roku p.n.e. Nazwano je Bracara Augusta na cześć ówczesnego cesarza – Oktawiana Augusta. Miasto szybko się rozwijało i pod koniec 3 w. n.e. otrzymało status stolicy nowej prowincji Gallaecia, stając się ważnym ośrodkiem życia politycznego, handlowego i społecznego.
Festiwal Braga Romana, w tym roku odbywający się po raz trzynasty (w dniach 25 do 29 maja br.), przypomina o tym dziedzictwie historycznym, odtwarzając codzienne życie ówczesnych mieszkańców, zwanych Bracaraugustanos. W centrum miasta odbędą się m.in. pochody, rekonstrukcje historyczne, przedstawienia teatralne, kukiełkowe i cyrkowe oraz uliczne animacje (pojawią się fauny i nimfy znane z rzymskiej mitologii, kuglarze, druidzi czy zaklinacze węży).
W muzeum Museum D. Diogo de Sousa zainscenizowane zostanie codzienne życie rzymskiego patrycjusza z pierwszego wieku naszej ery, w którym uczestniczą równi mu statusem patrycjusze oraz niewolnicy i wyzwoleńcy. Natomiast w centrum miasta zaprezentowane zostaną wybrane sytuacje z życia lokalnych mieszkańców starożytnej Bragi, m.in. składanie ofiar Zeusowi, walki gladiatorów, rzymskie wesele, pogrzeb czy relaks w termach. Chętni będą mogli wynająć lektykę.
Legioniści z „Legio VI Victrix”, legionu stacjonującego w Bracara Augusta za czasów cesarza Augusta, rozbiją swój obóz wojskowy na Largo do Paço. Będzie można obejrzeć ich rynsztunek, techniki walki, a nawet sposób przyrządzania posiłku. Od czasu do czasu będą patrolować miasto. Obóz czeka też wizytacja ważnego dowódcy – Marka Agryppy.
Natomiast na placu Praça Municipal znajdzie się strefa ptaków drapieżnych Aquilarum Locus. Będzie można zobaczyć pokazy lotów orłów i sokołów, a także dowiedzieć się, jak trenuje się te ptaki do polowań.
Rzym - najważniejsze zabytki i atrakcje stolicy Włoch!
Plac Largo S. João do Souto opanują rzemieślnicy. Tajniki swojej pracy zaprezentuje m.in. kowal, aptekarz, garncarz, rzeźbiarz, stolarz i tkacz. Natomiast na rynku „Mercatus Romanus”, który obejmie kilka uliczek w centrum Bragi, sprzedawcy będą oferować biżuterię, ceramikę, wyroby ze skóry, drewna i wikliny, a także produkty spożywcze.
Rodziny z dziećmi powinni odwiedzić Forum Paedagogicum na placu Largo S. João do Souto, gdzie będzie można wziąć udział w warsztatach garncarskich, zobaczyć rzymskie mozaiki i maski teatralne, a nawet zagrać w ówczesne gry planszowe.