PORTUGALIA

Fatima zapełnia się pielgrzymami. 13 maja to najważniejszy dzień w roku

Katarzyna Sołtyk, 7.05.2019

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie

fot.: shutterstock.com

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie
Co roku Fatimę w Portugalii odwiedza ponad 6 milionów osób. Najwięcej pielgrzymów dotrze do Portugalii za kilka dni. 13 maja, w najważniejszy dzień w fatimskim kalendarzu, wierni będą wspominać pierwsze objawienie maryjne sprzed 102 lat i zamach na Jana Pawła II, do którego doszło w 1981 roku.

W zwykły dzień neobarokowa bazylika w Fatimie wygląda niepozornie. Pielgrzymi znikają gdzieś pośrodku placu Modlitwy, który jest dwukrotnie większy od placu św. Piotra w Watykanie. Ale 12 i 13 maja to miejsce wypełnia się po brzegi tłumem ludzi o zamyślonych twarzach, pełnych refleksji. Ramię w ramię stoją pogrążeni w modlitwie pielgrzymi z całego świata. W skupieniu prowadzą osobiste rozmowy z Bogiem bądź jednym głosem wznoszą do niego błagania. Dziękują za okazane im łaski, proszą o uzdrowienie, o szczęście.

Watykan: zwiedzanie świętego państwa. Co warto wiedzieć

Ludzie o kulach, na wózkach inwalidzkich lub całkowicie sprawni. Wszyscy przebyli setki lub tysiące kilometrów, by oddać cześć figurce Matki Boskiej. Wielu pielgrzymów ostatni odcinek drogi pokonuje na kolanach, a nawet czołga się po specjalnie wyznaczonej w tym celu ścieżce. W strugach deszczu czy słonecznym skwarze, nie zwracając uwagi na wielki ból i cierpienie – modlą się, uczestniczą w mszach świętych i nocnych procesjach.

NA TEMAT:

Cud słońca w Fatimie

Przybywam z niebios i proszę was, abyście przyszli tu 6 razy, o tej samej godzinie, 13. dnia każdego miesiąca. Później wyjawię wam, kim jestem i czego chcę – od tych słów 13 maja 1917 roku zaczęła się zupełnie nowa historia Fatimy. W niewielkiej wiosce, która z czasem stała się centrum religijnym Portugalii i jednym z trzech głównych ośrodków pielgrzymkowych w Europie, trójce dzieci objawiła się Matka Boska. Łucja, Franciszek i Hiacynta paśli owce na okolicznych łąkach Cova da Iria, gdy ujrzeli ponad konarami dębu Panią w białej sukni promieniejącą światłem jaśniejszym od słońca.

Mimo że dzieciom początkowo zarzucono fantazjowanie, a nawet kłamstwo, w związku z czym aresztowano je i przesłuchano, ostatnie, 6. objawienie, które miało miejsce 13 października 1917 roku, widziało ok. 70 tysięcy osób. Ludzie wspominali później, że słońce przypominało oślepiającą, wirującą kulę ognia z wielobarwnymi promieniami padającymi na ziemię. Wielu świadków tzw. cudu słońca zostało wówczas uzdrowionych. Niewidomi odzyskali wzrok, niemym przywróciło mowę, kalecy odeszli o własnych siłach.

W 1917 roku Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie zostały objawione trzy tajemnice dotyczące m.in. wizji piekła i wojen światowych. W miejscu, gdzie się to wydarzyło, stoją dziś Kaplica Objawień i Bazylika Matki Boskiej Różańcowej, najważniejsze obiekty w całym kompleksie. Co roku odwiedza je ponad 5 milionów pielgrzymów.

Ważniejsze obiekty

Bazylika w swoim obecnym kształcie jest dziełem holenderskiego architekta Gerarda van Kriechena. Z ważniejszych pomników w środku znajduje się 4-metrowa figura Matki Boskiej stworzona wg opisu Łucji oraz groby Łucji, Franciszka i Hiacynty.

Kaplica Objawień znajduje się na placu Modlitwy, naprzeciwko bazyliki. To w tym miejscu rósł dąb, nad którym ukazywała się Matka Boska. Codziennie o 21.30 odbywa się tu nabożeństwo różańcowe połączone z procesją.

Nieopodal wybudowano w 2007 roku drugą bazylikę – Bazylikę Trójcy Przenajświętszej. Pod względem wielkości należy ona do największych kościołów na świecie. Na placu naprzeciwko stoi pomnik Jana Pawła II autorstwa polskiego rzeźbiarza. 

Ojciec Święty trzykrotnie odwiedził Fatimę, z którą czuł się wyjątkowo związany. Najpóźniej objawiona wiernym tajemnica fatimska przepowiadała zamach na jego życie, co wydarzyło się 13 maja 1981 roku, w rocznicę pierwszego objawienia. W Bazylice Matki Boskiej Różańcowej Jan Paweł II wyniósł na ołtarze Franciszka i Hiacyntę i tutaj spotykał się z najdłużej żyjącą wizjonerką, siostrą Łucją. Także w Fatimie znajduje się kula, którą został zraniony.

W okolicy znajdują się muzea, wśród nich Muzeum Życia Chrystusa; można zobaczyć także wyeksponowany za szybą fragment muru berlińskiego przypominający o upadku komunizmu, co uważa się za zasługę Matki Boskiej.

W pobliżu Fatimy leży wioska Aljustrel, do której można dojść przez gaj oliwny, w którym wytyczono Drogę Krzyżową. W osadzie zachowały się domy Łucji, Franciszka i Hiacynty, a w nich wiele przedmiotów codziennego użytku.

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie
Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie, fot. Shutterstock

Jak dojechać do Fatimy? Ile kosztuje pielgrzymka?

Do Fatimy najszybciej dostaniemy się przez Lizbonę. Do stolicy Portugalii bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy oferuje m.in. Wizz Air. Z Lizbony można dotrzeć na miejsce (ok. 130 kilometrów) koleją lub autobusem. Pociągi kursują ze stacji Lizbona-Santa Apolonia i Lizbona-Oriente co 2 godziny, a wieczorem co godzinę (ostatni odjeżdża o 20.00). Ceny za bilet w jedną stronę zaczynają się od 14 euro, a podróż trwa od 1,15 do 2,5 godz. Pociągi zatrzymują się jednak ok. 10 km przed Fatimą, a na miejsce dostaniemy się lokalnym autobusem. www.cp.pt

Bezpośrednie autobusy z Lizbony (dworzec Sete Rios) do Fatimy kursują między 7.30 a 19.00. Jadą 1,20 godz. i zatrzymują się w pobliżu bazyliki. Cena biletu wynosi niespełna 12 euro. www.rede-expressos.pt

Do Fatimy można dotrzeć również samochodem płatną autostradą A1 w kierunku Coimbry (koszt ok. 14 euro).

Pielgrzymka do Fatimy z Polski

Na zorganizowaną wycieczkę najszybciej zapiszemy się przy parafii lub w dedykowanych tego typu wyjazdom biurach podróży. Pielgrzymkę do Fatimy z Katolickim Biurem Pielgrzymkowym można połączyć ze zwiedzaniem Lizbony (5 dni) lub Santiago de Comspostela (7 dni), a także okolicy, w tym plaż i klasztorów, lecz przede wszystkim miejsc kultu. Ceny wahają się w granicach 1800-2000 zł i uwzględniają przelot, transport na miejscu, noclegi w hotelach, posiłki i zwiedzanie pod opieką przewodnika.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.