EUROPA

Przepisy celne i wjazdowe: ile alkoholu można przywieźć z zagranicy?

Monika Witkowska, 7.05.2014

Nalewki z węży i skorpionów

fot.: Chantal de Bruijne, shutterstock.com

Nalewki z węży i skorpionów
Za przywóz do Polski popularnej w Azji wódki z zatopionym w butelce wężem grozi wysoki mandat, z kolei w niektórych krajach Azji za posiadanie nawet jednej puszki piwa można trafić do aresztu. Celnika nie interesuje, że czegoś „nie wiedzieliśmy”. Dlatego przed zakupami lepiej przeczytaj nasz poradnik.

Ile alkoholu można wwieźć - kraje muzułmańskie, Izrael, Europa

Jeśli przewozimy alkohol, musimy po prostu zachować umiar. Największe restrykcje z wywozem alkoholu obowiązują w krajach muzułmańskich, zwłaszcza w Iranie i Libii, gdzie nawet za puszkę ulubionego piwa możemy wylądować w areszcie. Nie wolno wwozić trunków także do Kuwejtu, ale na przykład w Jemenie, gdzie oficjalnie też panuje prohibicja, władze zezwalają cudzoziemcom na przywóz dwóch butelek alkoholu. W zależności od kraju przepisy mogą się znacznie różnić. Na przykład w Izraelu wszystko zależy od mocy - akceptuje się 2 litry alkoholu poniżej 40%, ale już tylko jedną butelkę mocniejszych specyfików. Uważajmy przy podróżach do USA - tam możemy mieć na wjeździe zaledwie 1 litr alkoholu (niezależnie czy to wódka, czy piwo). Z kolei w Norwegii, gdzie w zależności od rodzaju limit wynosi od 1, 5 do 3 litrów na głowę, zakazane jest przywożenie alkoholi o mocy powyżej 60%, natomiast te, które mają powyżej 22%, mogą posiadać jedynie osoby, które przekroczyły nie 18., lecz 20. rok życia!

NA TEMAT:

Jakie ilości alkoholu można wwieźć do Polski

W tym przypadku wszystko zależy od tego, skąd przyjeżdżamy. Jeśli spoza Unii - na każdego podróżnego, który ukończył 17 lat, limit wynosi: 1 litr alkoholu powyżej 22% (dotyczy to również 80-procentowego alkoholu etylowego) albo 2 litry alkoholi o mocy do 22%, do tego 4 litry win niemusujących i 16 litrów piwa. W przypadku podróży na terenie Unii, zarówno na granicy polskiej, jak i innych państw członkowskich, możemy mieć aż 10 litrów spirytusu (pamiętajmy jednak, że spirytus to materiał łatwopalny, tak więc w samolotach nie wolno go przewozić), oprócz tego 20 litrów, jak wymieniają przepisy: wina o podwyższonej zawartości alkoholu (chodzi np. o sherry lub mające w okolicach 20% nalewki w rodzaju popularnej "Nalewki Babuni", czyli już nie wina, ale jeszcze nie wódki), do tego 90 litrów zwykłego wina i 110 litrów piwa.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.