Kto pływa na statkach
Na miejscu aż trudno zauważyć, że płynie z nami aż tyle ludzi, dopiero w momencie zacumowania w porcie, gdy pasażerowie wylewają się na brzeg, widać, jak duże jest to towarzystwo. Rodziny z dziećmi są mile widziane, jedynie kobiety po 26. tygodniu ciąży nie mają wstępu na statek. Dorośli integrują się w ciągu dnia na pokładach, gdzie urządzane są konkursy i zabawy. Jeśli ktoś pragnie ciszy i spokoju, może skorzystać ze specjalnych wyciszonych stref.
NA TEMAT:
Dzieci
Dzieci mogą pozostawać na pokładzie pod opieką wykwalifikowanego personelu. Na statku organizowane są nieodpłatnie programy animacyjne dostosowane dla dzieci w różnym wieku: zajęcia muzyczne i plastyczne, programy edukacyjne, zajęcia sportowe, gry planszowe, parady przebierańców, dyskoteki. Zazwyczaj maluchy szybko nawiązują kontakty z rówieśnikami i świetnie się bawią.
W opinii eksperta: Czy warto ubezpieczyć się na rejs?Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV – Europäische Reiseversicherung AG Wypadków nie da się przewidzieć. Można je jednak ubezpieczyć. Dlatego obowiązkowo do wakacyjnego bagażu powinniśmy dołożyć ubezpieczenie turystyczne. Wybierając wariant ubezpieczenia, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czy ma być to leniwy urlop czy też aktywny? Czy wyjeżdżamy sami, z przyjaciółmi czy z rodziną? Czy leczymy się na przewlekłe schorzenia? Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, będziemy mogli świadomie wybrać właściwe ubezpieczenie, które zapewni nam przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia, transport i repatriację. Możemy również objąć ochroną bagaż, zadbać o świadczenie z tytułu NNW lub ubezpieczyć się od OC. Pamiętajmy, że podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje uprawiania sportów wysokiego ryzyka, więc dla amatorów silnych wrażeń konieczne jest wykupienie stosownego rozszerzenia. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji zapewni zwrot poniesionych wydatków, w razie gdy zdarzenie losowe uniemożliwi nam wyjazd. Brak polisy turystycznej może sprawić, że wymarzony urlop stanie się naprawdę „niezapomniany”… Jeszcze długo po powrocie możemy odczuwać jego skutki – zarówno finansowe, jak i skutki stresu. |
Wejście na statek
Każda osoba po wykupieniu rejsu wraz z dokumentami otrzymuje dokładne informacje o lokalizacji statku w porcie i terminalu, w którym odbędzie się odprawa. W porcie oddaje się bagaże, które czekać będą już w kabinie. Ci, którzy zamierzają przyjechać samochodem, mogą opłacić należący do danej linii parking przy porcie; tu przekazuje się po prostu kluczyki obsłudze i o nic więcej nie trzeba się martwić – bagaż trafi do kabiny, a po skończonym rejsie samochód wraz z bagażami będzie czekał na parkingu. Kolejny krok to odprawa, zupełnie jak na lotnisku. Po okazaniu paszportu i dokumentów podróżnych otrzymuje się kartę identyfikacyjną, a obsługa wskaże drogę na statek i zaprowadzi do kabiny.
Kabiny
Rodzajów kabin jest wiele. Oszczędni pasażerowie mogą wybrać opcję kabiny wewnętrznej (bez okna) lub zewnętrznej. Pierwsza jest tańsza, różnica wynosi od 100 do 200 euro. Podobną sumę trzeba dołożyć do pokoju z balkonem; pomieszczenia są klimatyzowane, posiadają łazienkę, poza tym TV, radio i telefon, dostęp do internetu, sejf i minibar. Sporo więcej zapłaci się za apartament (nawet o 1000 euro), składający się z sypialni i pokoju dziennego. Natomiast luksusowe apartamenty składają się nawet z kilku pomieszczeń. Cena kabiny zależy nie tylko od rodzaju i wielkości, ale również od lokalizacji na statku, czyli od pokładu. Im wyżej, tym atrakcyjniej i drożej. Niektóre z kabin posiadają łoża małżeńskie, inne dwa pojedyncze, które można złączyć. Rodzina znaleźć może w ofercie kabiny 3-, 4-osobowe z łóżkami dolnymi (lub łóżkiem podwójnym) oraz rozkładanymi kojami.
Dokumenty i wizy
By wypłynąć w rejs, należy posiadać ważny paszport (co najmniej 6 miesięcy, czasami nawet 12 – zależy to od przepisów danego państwa) i w razie konieczności – wizy. Organizator podróży pomaga w załatwieniu wizy amerykańskiej przez wystawienie (po wpłaceniu odpowiedniej zaliczki) zaświadczenia o uczestnictwie w rejsie. Ten dodatkowy dokument należy następnie dołączyć do wniosku i przejść procedurę wizową. Każde dziecko (także niemowlę) musi posiadać własny paszport. Nazwiska na dokumentach rejsowych i lotniczych muszą być takie same jak w paszporcie. Bardzo ważne jest, by dokumenty (paszport, wizy) mieć przy sobie w chwili zakwaterowania – najlepiej włożyć je do bagażu podręcznego.
W opinii eksperta: najlepszy kierunek – norweskie fiordyJarosław Kruszka, Wiceprezes zarządu, Marco Polo Travel To na ogół surowe, pokryte śniegiem i lodem pustkowie w pełni dostępne jest tylko latem, prezentując zupełnie inne oblicze. Sezon rejsów w tym regionie trwa od początku czerwca do końca sierpnia i właśnie w tym okresie mamy okazję na najlepszą pogodę i obserwację zjawiska „białych nocy”. Rejs umożliwia dotarcie tam, gdzie wydaje się to niemożliwe, daje szansę delektowania się najwspanialszymi widokami z pokładów ekskluzywnych statków, podróżowania w komfortowych warunkach bez uciążliwego pakowania się, transferów itp… Każdego dnia budzimy się w innym porcie, gdzie czekają nas atrakcje związane z wycieczkami fakultatywnymi. W nadchodzącym sezonie szczególnie polecamy rejsy statkami Costa Cruises i MSC Cruises. Wygodne i ciekawe 8-dniowe trasy rozpoczynają się i kończą w Kopenhadze lub w Kilonii. W programie rejsu są przystanki w Oslo, Stavanger, Flam, Hellesylt, Geiranger Fjord i Bergen. Dodatkowych atrakcji dostarczy nam m.in. przejazd malowniczą kolejką Flamsbana czy wspinaczka na górę Dalsnibba, z której rozciągają się widoki znane z norweskich pocztówek. Dla pasjonatów przygód oferujemy także rejsy ekspedycyjne na statkach linii Hurtigruten, z którą dotrzemy dalej na północ, odwiedzając m.in. Trondheim, Lofoty, Tromso, Przylądek Północny czy Kirkenes. Więcej informacji na www.rejsy.pl |
Choroby morskie
Nowoczesne statki zapewniają pełen komfort podróży. Są ogromne, co sprawia, że kołysanie jest mało odczuwalne. Poza tym statki posiadają punkty medyczne, a w recepcji rozdawane są bezpłatnie środki na chorobę lokomocyjną. Dodatkowy koszt wizyty u lekarza zwraca towarzystwo ubezpieczeniowe, dlatego też warto zachować oryginały dokumentów lekarskich.
Ubiór
Choć nigdzie o komfort i dobre samopoczucie gościa nie dba się tak, jak na statkach rejsowych, na pokładzie ubiór nie w każdej sytuacji jest dowolny. Lepiej spakować suknię wieczorową albo elegancki garnitur, pamiętając też o odpowiednim obuwiu. Rejsowy savoir-vivre nakazuje bowiem, by późne popołudnia (czyli po godzinie 17) i wieczory spędzać w ubiorze „bardziej formalnym”, czyli z wyłączeniem podkoszulków i krótkich spodni. Stosowne stroje wymagane są w trakcie gali i kolacji, zwłaszcza tych najbardziej uroczystych z udziałem kapitana. Do restauracji nie wejdą pasażerowie w strojach kąpielowych. W ciągu dnia obowiązuje już jednak jedna reguła: dowolność ubioru. Pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach oraz filtrach UV, a że noce na morzu bywają bardzo chłodne, bez wiatrówki albo bluzy lepiej nie wypływać.
Obsługa
Załoga statków jest na ogół mocno międzynarodowa. Oznacza to, że porozumiewać się na pokładzie można nie tylko w języku angielskim (choć jest to język podstawowy). Swobodnie komunikować się mogą również użytkownicy niemieckiego, włoskiego, francuskiego czy hiszpańskiego. W tych językach porozumiewają się z gośćmi recepcja i biura. Osoby, które wykupiły wycieczkę z polskim pilotem, w ogóle nie będą miały problemu z komunikacją. Obsługa pomoże pasażerom zarówno przy wejściu na statek, jak i w wyborze wycieczki fakultatywnej; zadba ponadto o właściwe poinformowanie o bieżących sprawach na pokładzie. Co wieczór gościom dostarcza się do kabin gazetkę pokładową, w której podane są informacje o kolejnym dniu rejsu – program dnia, godziny posiłków, dane o wycieczkach, zajęciach rekreacyjnych, spektaklach, repertuar filmowy, godziny pracy punktów usługowych, klubów fitness i siłowni.
Napiwki
Obowiązkiem pasażerów jest płacenie napiwków. Nie obejmuje tego cena rejsu, o czym jasno informuje opis oferty. Napiwki doliczane są automatycznie do rachunku każdego pasażera, całość regulowana jest pod koniec rejsu. W niektórych liniach dzieci do określonego wieku mają specjalne zniżki lub są zwolnione z opłaty za obsługę. Wysokość napiwków to średnio 7 euro lub 12 USD dziennie od pasażera. Zdarza się, szczególnie na statkach amerykańskich, że pod koniec rejsu w kabinie znajdziecie koperty z nazwiskami członków obsługi, którzy się wami opiekowali. Wtedy należy każdemu z nich zostawić w kopercie napiwek wedle uznania.